Agyvérzés Jelei, Okai és Diagnosztizálása
Agyi érkatasztrófa, közismert nevén agyvérzés, szélütés (stroke) a vérellátás hirtelen megszűnése az agy egy területén, amikor a fellépő oxigénhiány következtében elhal az agyszövet egy része. A vérellátási elégtelenséggel járó (iszkémiás) fajtája gyakoribb, de bekövetkezhet a vérzéses válfaja is, amikor egy agyi ér megrepedése miatt az agyban vérzés lép fel. Európa-szerte az egyik leggyakoribb halálok, a túlélők jelentős része pedig nagyfokú egészségkárosodást szenved el, számos esetben marad vissza utána mozgáskorlátozottság és beszédzavar. Az agyi érkatasztrófa gyanúja esetén is azonnal mentőt kell hívni!
Az ún. iszkémiás stroke esetében az érintett agyterületet tápláló verőérben vérrög keletkezése vagy az érfal nagyfokú meszesedése miatt elzáródik az ér egy szakasza, vészesen lecsökken vagy megszűnik a véráramlás. Az ún. vérzéses stroke során az agyon belül vérzés lép fel. Ennek hátterében leggyakrabban a magas vérnyomás és az erek érelmeszesedés miatti rugalmatlanná válása, megrepedése áll. Az agyi katasztrófák legtöbbször a tartósan fennálló, kezeletlen magas vérnyomás és a magas vérzsírszint, az érelmeszesedés, az erek falán lerakódó plakkok miatt rugalmatlanná vált, beszűkült erek miatt következnek be. Az elhízás, a diabétesz, a dohányzás, az alkohol érkárosító hatásai fokozzák a rizikót.
Agyvérzés Jelei
Az érintett agyszövet károsodása miatt jelentkeznek a súlyos idegrendszeri tünetek, aszerint, mely funkciókért felelős az adott agyi terület. A bal agyféltekében bekövetkező stroke a jobb testfélen, a jobb oldali stroke a test baloldalán okoz működési zavarokat.
A tünetek a stroke kiterjedtségétől függően lehetnek enyhe funkciózavarok, szédülés, egyensúly- és koordinációs zavarok, de az érző és mozgatóműködések részleges, féloldali kiesésétől a teljes bénulásig is terjedhetnek. A beszédképesség, a látás átmeneti és tartós zavara, a viselkedés megváltozása, emlékezetkiesés, a koordinálatlan mozgás, az inkontinencia is jelentkezhet tünetként. Számos esetben a súlyos következményekkel járó agyi érkatasztrófát kisebb stroke, rövid ideig tartó, átmeneti oxigénhiányos roham (tranziens iszkémiás attack, TIA) előzi meg, néhány perctől egy napig okozhat idegrendszeri tüneteket. A TIA tünetei sokfélék lehetnek, például a viselkedés megváltozása, a lelassult, ügyetlenebb mozgás, sántítás, zsibbadás, az arcizmok fintorba merevedése, a száj egyoldalú lebiggyedése.
Agyvérzés Okai
Az agyi katasztrófák legtöbbször a tartósan fennálló, kezeletlen magas vérnyomás és a magas vérzsírszint, az érelmeszesedés, az erek falán lerakódó plakkok miatt rugalmatlanná vált, beszűkült erek miatt következnek be. Az elhízás, a diabétesz, a dohányzás, az alkohol érkárosító hatásai fokozzák a rizikót.
Agyvérzés Utáni Kritikus Időszak
A felépülés és a rehabilitáció nagymértékben attól függ, hogy a stroke melyik agyterületet érintette, és mekkora volt a károsodás. Az agy jobb oldalának károsodása a baloldal mozgását és érzékelését károsítja, míg a bal oldalé a jobb oldal mozgását és érzékelését, továbbá a beszédértést és a beszédet. A beszédképesség károsodása az afázia. A stroke-on átesett betegnek romolhat a légzése, nyelése, az egyensúlya, a hallása, a látása és a hólyagműködése is.
A rehabilitáció célja, hogy az önállóság minél nagyobb fokban helyreálljon. A rehabilitáció során elsősorban a korábbiakban már elsajátított képességek újratanulását kell véghezvinni, például újra meg kell tanulni járni és beszélni.
A kutatások felvetik, hogy az ép idegsejtek nagy alkalmazkodóképességűek és átvehetik a károsodott területek idegsejtjeinek működését. Ennek eredményeként a rehabilitáció célja, hogy az érintetlen agyrészek próbálják meg kompenzálni a károsodott agyrészek funkcióit.
Az eredményes rehabilitációhoz jelenleg Magyarországon számos rehabilitációs osztály és intézmény működik. Mindenképpen érdemes néhány hetet rászánni a stroke után az ilyen osztályon történő kezelésre. De a beteg neurológusa elrendelhet gyógytornát házi ápolás keretén belül is azokon a településeken, ahol erre van lehetőség.
Jellemző panaszok stroke után
Fontos tudni, hogy a beteget életminőségét nem csak a sérülés mértéke és az annak következtében létrejött gyengeség, mozgáskorlátozottság befolyásolja, hanem egyéb tünetek is felléphetnek.
Fontos tudni, hogy a beteget életminőségét nem csak a sérülés mértéke és az annak következtében létrejött gyengeség, mozgáskorlátozottság befolyásolja, hanem egyéb tünetek is felléphetnek.
Stroke utáni hangulatzavar (poststroke depresszió)
Viszonylag gyakran alakul ki agyi infarktus után alvás- és hangulatzavar, mely akár súlyos depresszióig is fokozódhat. Az örömtelenség (anhedonia) illetve a motiválatlanság a rehabilitációt is hátrányosan befolyásolja. Bizonyos hangulatjavítók igen hatékonyak a tünetek kezelésében.
Stroke utáni fájdalmak (poststroke fájdalom)
Agyi infarktus után kialakulhat az érintett végtagokban fájdalom, fájdalmas zsibbadás, illetve fejfájás, továbbá az esetek egy részében igen kellemetlen karakterű vállfájdalom is. A fájdalom ilyenkor a stroke következtében kialakult idegsérülés következménye (neuropathiás fájdalom), nem mozgásszervi oka van. Gyakran ezek a betegek műtéti kezeléseken esnek át a fájdalom érdemi javulása nélkül. Jellemző továbbá, hogy hagyományos fájdalomcsillapítók kevéssé vagy egyáltalán nem hatékonyak. Ilyenkor idegfájdalom elleni szerek (neuropathiás fájdalom elleni gyógyszerek) szedése javasolt. Bővebben itt olvashat a stroke utáni fájdalmakról és a fájdalomcsillapításról.
Krónikus szédülés: az agyi keringészavar után kialakulhat szédülékenység, egyensúlybizonytalanság is (különösen, ha már valaki korábban is hajlamos volt erre). Ilyenkor nem újabb stroke-ra kell gondolni, leginkább krónikus szédülés szindróma merül fel, melynek kezelésében – furcsa módon – bizonyos hangulatjavítók igen hatékonyak.
Stroke utáni epilepszia (post stroke epilepszia): kialakulhat 4-6 hónappal a stroke után epilepszia is, mely jellemzően az érintett oldali végtagok rángásával járhat, de kialakulhat négyvégtagi rángással járó nagyroham is. Fontos tudni, hogy nem mindegyik epilepszia típus jár görcsrohammal, van olyan is, ahol a beteg furcsán viselkedik, aluszékonynak, zavartnak tűnik (non-convulsive status epilepticus). Görcsroham elleni szerek (antiepileptikumok) hatékonyak a kezelésben.
Agyvérzés Tünetei Nőknél
- Látásromlás: a hirtelen látásromlás, látásvesztés gyakran utal stroke-ra. Az is előfordulhat, hogy a beteg foltokat kezd látni, illetve foltokban veszti el a látását.
- Akut fejfájás: a hirtelen jelentkező, erős fejfájás, amelyet émelygés, hányás is kísérhet, szintén utalhat stroke-ra.
- Hirtelen fellépő, súlyos mellkasi fájdalom: ez a tünet szívrohamot is jelezhet, de ha csuklással párosul, akkor általában stroke áll a háttérben.
- Koordinációs zavarok: a tájékozódó képesség elvesztése, zavartság, egyensúlyzavar, eltévedés ismert helyeken.
- Hirtelen kimerültség: Egy aktív életmódú személynél tünet lehet a hirtelen fellépő gyengeség, fáradtság, hangulatváltozás, bágyadtság, kedvetlenség. Hirtelen akár kifejezetten depressziósnak is érezheti magát.
- Eszméletvesztés: Felléphet ájulás, amelyet az arc hirtelen elvörösödése kísér. Légszomj, légzéskimaradás is jelentkezhet.
- Fájdalom az arc oldalsó részén: Nőkre jellemző tünet még az arc valamelyik oldalán érzett, hirtelen jelentkező, erős fájdalom, illetve a test egyik oldalán vagy az egyik oldalon lévő végtagokban érzett fájdalom is.
Agyvérzés Kezelése
Az agyi érkatasztrófák kezelése stroke-centrumokban, intenzív ellátásban történik. A beteg infúziós kezelést kap, az agyi keringés helyreállítását és a károsodott agyszövetek regenerációját szolgáló gyógyszerekkel.
Ha vérrög okozta a stroke-ot és a vérrögoldás végrehajtható (a beteg 3,5-4,5 órás időablakon belül kerül ellátásra), akkor vérrögoldó szert alkalmaznak vénás úton vagy bizonyos esetekben az elzáródás helyén, katéteren keresztül juttatják be a szert. Ritka, indokolt esetben ballonos értágítás vagy stent beültetés is szóba jön. A stroke kezelésének eredményessége nagyban függ attól, hogy mennyi idő telik el az agyi érkatasztrófa után a kezelés megkezdéséig, így nagyon fontos, hogy mielőbb orvosi segítséget kapjon a beteg.
Agyvérzés Diagnosztizálása
A tünetek alapján behatárolható, hogy az agy melyik része érintett. A pontos diagnózist koponya CT, az agy vérellátását mutató Doppler-ultrahang-vizsgálat, szükség esetén MRI vizsgálat segíti. Az akut időszak után az agy ereinek vizsgálatára agyi érfestéses vizsgálatot (angiographiát) is végezhetnek, amely meghatározza, hogy mely területeken van szükség sebészeti beavatkozásra.
Megelőzés
Hasonlóan a szív- és koszorúér-betegségekhez, a stroke és egyéb agyi katasztrófák legnagyobb része is megelőzhető lenne az ereket leginkább károsító hatások (a magas vérnyomás, vércukor- és vérzsír szint) elkerülésével. Ehhez egészséges életmódra, kiegyensúlyozott táplálkozásra, rendszeres mozgásra, a dohányzás, az elhízás, az alkohol, kábítószerek (amphetaminok, kokain) kerülésére van szükség. Panaszmentesen is legalább évente keresse fel háziorvosát, és ellenőriztesse rendszeresen a vérnyomását, a vércukor- és a vérzsír szintjét. A nyaki erek doppler-ultrahangos szűrése is fontos.
Agykoponya ct vizsgálat az Újbuda Medical Centerben
Amennyiben az agyi infarktus vagy agyvérzés bármelyik tünetét észlelné és szakorvosa is ezt javasolja Önnek, válassza az Újbuda Medical Center CT vizsgálatát, hogy időben diagnosztizálva lehessen a probléma!
Lépjen kapcsolatba velünk, foglaljon időpontot online vagy hívja a 061 550 7550-es központi telefonszámunkat, hogy kollégáink kapcsolatba léphessenek Önnel agykoponya Ct időpontjának egyeztetése céljából!