
Az endokrinológia az orvostudomány belső elválasztású (endokrin) mirigyekkel foglalkozó ága. A belső elválasztású mirigyek (agyalapi mirigy, pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy, mellékvese, hasnyálmirigy, here/petefészek stb.) hormonok kibocsátásával fejtik ki a hatásukat a szervezetre. A hormonrendszer a véráramon keresztül az egész test működését szabályozza az anyagcserétől kezdve a viselkedésen át a nemi működésekig.
Mi történik, ha felborul a hormonrendszer egyensúlya?
A hormonrendszer egymással kapcsolatban álló szervekből áll, amelyek összehangoltan működnek. Az egészséges funkciókhoz arra van szükség, hogy minden hormonból megfelelő mennyiség legyen a véráramban. A túl magas, illetve túl alacsony hormonkoncentrációk egyaránt problémát okozhatnak.
A hormonális problémák egy része örökletes (pl. gigantizmus), más részük környezeti hatások következtében alakul ki. A belső elválasztású mirigyek túl- vagy alulműködése mögött daganatos betegségek és hiánytünetek is állhatnak.
Milyen tünetek esetén gyanakodjon hormonális eredetű problémára?
Mivel a hormonrendszer sok szempontból általános szabályozó funkciókat tölt be, a hormonális eredetű betegségek tünetei ezért szintén lehetnek nagyon hétköznapiak. Így viszont sokszor későn derül csak ki, hogy hormonális problémák állnak a háttérben. Az alábbi tünetek endokrin eredetű problémára utalhatnak:
- Fáradékonyság, aluszékonyság
- Nyomott hangulat, depresszív jellegű tünetek
- A hőérzékelés megváltozása (csökkent hideg- vagy melegtűrés)
- Izzadékonyság
- A táplálkozási szokások alapján indokolatlan mértékű fogyás vagy hízás
- A nemi működések zavarai (menzesz felborulása/kimaradása, impotencia)
- Indokolatlan tejelválasztás nőkben
- Székrekedés
- Szőrhullás, köröm- és bőrproblémák
- Túl gyors vagy lassú fejlődés gyermekkorban és serdülőkorban
A fenti tünetek nagy része egyéb háttérokoknak is betudható. Az aluszékonyság mögött például a hormonális problémákon túl állhat klinikai depresszió is. Ezért fontos az alapos, minden tényezőt figyelembe vevő diagnosztizáció.

Az endokrinológiai vizsgálatok menete
A legtöbb páciens ritkán gondol arra, hogy hormonális problémája lehet. Gyakran a háziorvos vagy a belgyógyász az, aki endokrinológiai vizsgálatok elvégzését kéri. A vizsgálat menete a következő:
- Szakorvosi konzultáció
A konzultáció során átbeszélik a tünetek megjelenését, előfordulását. Az anamnézis és a jelenleg szedett gyógyszerek áttekintése szintén elengedhetetlen. - Fizikális (tapintásos) vizsgálat
Bizonyos esetekben (pl. pajzsmirigy-problémák) a tapintásos vizsgálat is hasznos információkkal szolgálhat a mirigyek esetleges megnagyobbodásával kapcsolatban. A tünetek egy része (bőrproblémák, szőrösödés) pedig szemmel is jól látható, megfigyelhető. - Laborvizsgálat
Az endokrinológiai problémák nagy részénél a vér hormonkoncentrációi szolgáltatják a leghasznosabb információkat. Fontos tudni, hogy egyes hormonok koncentrációja változik napközben, illetve táplálkozás után (inzulin). A nők esetén a nemi hormonok szintje pedig a havi ciklus függvényében változik. Ezért ezeket az információkat szintén figyelembe kell venni. A hormonok egymáshoz viszonyított koncentrációja is fontos indikátor. - Képalkotó eljárások
Az ultrahang, a CT és az MR segítségével az endokrinológus pontos képet kaphat az adott szerv állapotáról, szerkezetéről. Az egyes belső elválasztású mirigyek más-más képalkotó eljárással vizsgálhatóak a leghatékonyabban. A pajzsmirigy vizsgálatára például kiválóan alkalmas az ultrahang. Az agyalapi mirigyet pedig MR-berendezéssel, kontrasztanyag adásával szokták vizsgálni. - Mintavétel
A daganatos betegségek gyanúja esetén a citológiai vizsgálatok segítenek eldönteni, jóindulatú vagy rosszindulatú daganatról van szó. A mintavétel biopsziás tűvel történik, a mintát pedig laboratóriumban értékelik ki.
Endokrinológia: kezelések
A belső elválasztású mirigyek betegségei nagyon szerteágazóak. Ennek megfelelően a kezelések is többféle módon célozhatják meg az adott problémát. A kezelés pontos menetéről a diagnózis felállítása után az endokrinológus szakorvos, illetve az esetleg bevont egyéb specialisták (pl. nőgyógyász, diabetológus, onkológus) döntenek.