
Az irritábilis bél szindróma (IBS) a belek funkcionális rendellenessége, ami olyan tünetekkel járhat, mint hasfájás, puffadás, hasmenés vagy székrekedés, ám hátterében nem szervi eltérés áll. Népbetegségről, civilizációs kórképről van szó, hasi pániknak is szokták nevezni. Bármely életkorban előfordulhat, de általában fiatalabb felnőtt korban kezdődik. Minden 5. felnőtt küzd vele, nőknél kétszer gyakrabban alakul ki.Az irritábilis bél szindróma az emésztőrendszer funkcionális betegségei közé tartozik, feltételezhető egy adott bélszakasz működési zavara, funkcionális problémája, de pontos oka nem ismert. Azt gyanítják, hogy a tünetek kialakulásában többek között a bél fokozott érzékenysége (irritábilitás), a bélfalban található idegek rendellenessége, a bélmozgás zavara, a csökkent fájdalomküszöb, öröklött hajlam, vagy hormonális hatások állhatnak, utóbbira utal, hogy a nők a tüneteket súlyosabbnak élik meg menstruáció során. Egyes kutatások a szindrómát megelőző bélfertőzés szerepéről számolnak be. Ezen kívül kialakulásában pszichoszociális és életmódtényezők is szerepet játszhatnak, mint pl.: állandó stressz, lelki problémák, múltban elszenvedett pszichotraumák, rossz étkezési szokások, dohányzás, alkohol, drog, mozgáshiány, helytelen székelési szokások. Ez egy többnyire hullámzó intenzitású, krónikus (idült) betegség, amely élethosszig tartó problémát jelent.
A megelőző bélfertőzés, a tartós stressz és a táplálkozási tényezők egyaránt károsítják a bélflórát. Az utóbbi évek kutatásai egyre inkább összefüggést látnak a bélflóra károsodása és az IBS között. Ezt támasztja alá, hogy egyes probiotikumok jó hatásúak a tünetek csökkentésében.
IBS Tünetei
Tünetei változatosak lehetnek, pl.:
- fájdalom, görcs a has- és gyomortájékon, melyet a székelés mérsékelhet
- puffadás, alhasi nyomásérzés, teltségérzet
- székrekedés vagy heves, robbanásszerű hasmenés, akár felváltva, vagy egymás után jelentkező minimális székürítés
- változó állagú széklet, akár fehéres nyák megjelenése a székletben
- végbéltájéki nyomás-, feszülésérzés, a elégtelen kiürülés érzése
- fokozott bélgáz-képződés, hangos bélmozgás
- társulhat gyomorégés, böfögés
- testsúly problémák, látható haskörfogat-növekedés
- hátfájás
- fejfájás.
- A betegség jelentős pszichés megterhelést jelent, ezért olyan másodlagos tünetek is kialakulhatnak, mint pl. levertség, nyugtalanság, szégyenérzés, dekoncentráltság, szorongás, depresszió, alvászavarok.
IBS Kezelése
Oki terápia nem áll rendelkezésre, a kezelés a szimptómák enyhítésére koncentrál és komplex folyamat. Személyre szabottan gyógyszereket alkalmazhatnak a fájdalom, a székelési zavarok és egyéb tünetek csökkentésére, valamint terápiás előnyt jelenthet a bélflóra helyreállítása probiotikumokkal. Ezen kívül életmódbeli változtatásokra is szükség van, melynek részét képezi a rostdús diéta (minden olyan ételt és italt érdemes kerülni, melyek súlyosbíthatják a tüneteket), a rendszeres sport, a káros szokások elhagyása, az idegeskedés kerülése, valamint a középsúlyos és súlyos pácienseknél pszichológiai tanácsadás, relaxációs és stresszoldó technikák elsajátítása, illetve pszichoterápia is szükségessé válhat. A testi és lelki tünetek kitartó együttes kezelésével a betegség jó eséllyel tünetmentessé tehető.
IBS Diéta
Sajnos nem létezik olyan diéta, mely mindenki számára egyformán megfelelő, mivel az IBS diéta erősen személyre szabott. Ugyanakkor vannak bizonyos általános irányelvek.
A székrekedésben szenvedők számára, nőknél a napi 25 gramm, míg férfiaknál a napi 38 gramm magas rosttartalmú étrend a leghatásosabb. Náluk fontos, hogy annyi rostot fogyasszanak, amennyit csak tolerálni tud a szervezetük, és megértsék, hogy bizonyos mértékű bélgáz termelődés az egészséges bélmunka jele. A kihívást az jelenti, hogy olyan étrendet találjanak, ami a magas rostbevitel mellett, nem jár puffadással és hasi fájdalommal.
A napi háromszori nagyobb étkezés helyett, inkább egyen többször, de kevesebbet! Ami igazán fontos az az, hogy azonosítani tudja azokat az élelmiszereket, amelyek a tüneteit okozzák. Ehhez a legmegfelelőbb módszer, ha 1-2 hetes próbaidőre csökkenti az étrendjében az egyszerű szénhidrátokat, beleértve az alkoholt is, a fruktózt, laktózt és galaktopiranozil tartalmú ételeket. Ezt követően hetente egy-egy élelmiszert újra az étrendbe iktatva könnyen kiderül, mi okozza a tüneteket.
Fogyasszon laktózmentes, vagy csökkentett laktóz tartalmú élelmiszereket, kis adag bogyós gyümölcsöt és citrusfélét, burgonyát, rizst, kukoricát, sovány húsú baromfit, halat, salátákat és növényi alapú olajokat. Édességekben csak kevés cukor, méz tolerálható jól. Próbáljon meg változatosan, színesen étkezni. Ne feledje, kis adagban a szervezet mindent jobban tolerál.
IBS Tiltott Ételek
Kerülendő ételek: Listázni azokat az ételeket és italokat, amelyeket az IBS-sel küzdőknek érdemes elkerülniük, mint például bizonyos feldolgozott ételek, laktózt tartalmazó termékek és magas FODMAP-értékű ételek.
IBS Diagnosztizálása
Az IBS tünetei néha más betegségre utalhatnak, ezért is fontos a panaszokkal mielőbb gasztroenterológus szakorvoshoz fordulni, aki különböző vizsgálatokkal (fizikális, laboratóriumi-, széklet-, laktóztolerancia-, gluténérzékenység-vizsgálat, hasi ultrahang, béltükrözés) kizárhatja többek között a szervi/hormonális/fertőzés ok miatti eltérést; kiemelt fontosságú pl. a vastagbélrák (colorectalis carcinoma) kizárása. A gasztroenterológus az ún. Római kritériumok alapján állítja fel a diagnózist, mely szerint legalább fél éve tartó, székletürítéssel kapcsolatos hasi fájdalom – amely az elmúlt 3 hónapban havonta legalább 3 napon át megjelent – esetén beszélhetünk IBS-ről. Mielőtt a páciens felkeresi az orvost, feltétlenül szükséges a széklet bakteriológiai vizsgálata (széklettenyésztés), továbbá célszerű naplót vezetni a tünetekről.
A képalkotó diagnosztikai vizsgálatok közül az IBS felméréséhez legmegfelelőbb a kontrasztanyagos has-és kismedence ct, melyet szakorvosi beutalóval és vesefunkciós laboreredmény feltételével végeznek. A ct vizsgálat fontos lehet a pontos diagnózis felállításához, így segítheti aa hatékony kezelési terv kialakítását.
Kontrasztanyagos has-és kismedencei CT vizsgálat az Újbuda Medical Centerben
Amennyiben az irritábilis bél szindróma bármelyik tünetét észleli magán, válassza az Újbuda Medical Center kontrasztanyagos ct vizsgálatát, foglaljon időpontot lépjen kapcsolatba velünk, hívja a 061 550 7550-es központi telefonszámunkat, hogy kollégáink kapcsolatba léphessenek Önnel ct időpontjának egyeztetése céljából!