A véralvadás olyan, bonyolult és sok tényezős folyamat, melynek következtében a folyékony vérből szilárd halmazállapotú lesz. Élettani szempontból a bekövetkezett sérülést követően a további vérvesztés megakadályozása az alvadási folyamat végcélja.
A véralvadás során a vérlemezkék és az alvadási faktorok (fehérjék) segítségével a prothrombinból thrombin keletkezik, amit egy erős háló (fibrinháló) rögzít. A fibrinháló a kitapadó vérlemezkékkel együtt vérrögöt hoz létre, mely a további vérveszteséget akadályozza meg. A későbbiekben (gyógyulási fázis) a szervezet a vérrögöket lebontja és eltávolítja.
A véralvadási zavarok típusai:
Véralvadási zavarról akkor beszélhetünk, ha a folyamat bármely szakaszában valamilyen probléma lép fel. A véralvadási zavar olyan állapot, mely fokozott vérzékenységgel, vagy fokozott alvadékonysággal jár.
Vérzékenység
Vérzékenység esetén az alvadáshoz elengedhetetlen fehérjék mennyisége, vagy aktivitása csökkent, adott esetben egyáltalán nem is termelődik. A vérzékenység szerzett és öröklött (hemofília A és B, egyes alvadási faktorok hiánya) egyaránt lehet.
Vérzékenység esetén előforduló, leggyakoribb egészségügyi problémák:
-
- Erős vérzéssel járó menstruáció
- Vérszegénység
Véralvadékonyság, trombózis készség
Véralvadékonyság vagy trombózis készség esetén a véralvadás jóval meghaladja a normális mértéket. Az ennek következtében kialakuló vérrögök elzáródást okoznak az erekben. A fokozott véralvadási hajlam felléphet genetikai mutációk – Leiden mutáció -, egyes betegségek, illetve gyógyszerek szedésének következtében.
Fokozott véralvadás esetén az alábbi állapotok fordulhatnak elő:
- Mélyvénás trombózis
- Szívinfarktus
- Stroke
- Problémák a terhesség ideje alatt (terhességi magas vérnyomás, mélyvénás trombózis veszélye)
Mit vizsgálunk?
Protrombin, INR
Fontos tudni:
Ezen vizsgálatok kizárólag hétköznap 06:30 – 11:00 között végezhetőek el, nem szükséges éhgyomorra lenni, lehet előtte enni-inni.
Időpont foglalás
A csillaggal (*) jelölt részek kitöltése kötelező.