
Számos rendellenesség érintheti a májat és a hasnyálmirigyet, amelyek megnehezíthetik, hogy ezek a szervek elvégezzék alapvető feladataikat. Melyek a legismertebb máj- és hasnyálmirigy betegségek, és milyen vizsgálatok segítségével történik a diagnosztizálásuk?
A hasnyálmirigy elhelyezkedése és feladata
A hasnyálmirigy a hashártya mögött elhelyezkedő hosszan elnyúlt szerv, amelynek feje a patkóbél görbületén található, farka pedig a gyomor alatt, illetve mögött.
A hasnyálmirigy funkciója
A hasnyálmirigy egy külső elválasztású mirigy, belső elválasztású mirigyszigetekkel, amely két fő funkciót lát el:
- Exokrin funkció: Olyan enzimeket termel, amelyek segítik az emésztést.
- Endokrin funkció: Hormonokat bocsát ki, amelyek szabályozzák a véráramban lévő cukor mennyiségét.
A hasnyálmirigy hosszában egy exokrin mirigy fut végig, és olyan hasnyálmirigy enzimeket termel, amelyek segítenek az ételek lebontásában.
A következő enzimeket bocsátja ki:
- Lipáz, amely az epével együttműködve bontja le a zsírokat.
- Amiláz, amely a szénhidrátokat bontja le energiára.
- Proteáz, amely a fehérjéket bontja le.
A hasnyálmirigyben található endokrin mirigyek olyan hormonokat bocsátanak ki, amelyek szabályozzák a vércukorszintet.. Ezek a hormonok a következők:
- Inzulin, amely csökkenti a magas vércukorszintet.
- Glükagon, amely növeli az alacsony vércukorszintet.
Hasnyálmirigy vizsgálat, hasnyálmirigy labor
Ha a páciensnél hasmenés, haspuffadás, illetve emésztési problémák jelentkeznek, a tünetek hasnyálmirigy-zavarra utalhatnak. A hasnyálmirigy laborcsomag vérvizsgálat (amiláz, lipáz), illetve székletvizsgálat segítségével mutatja ki a hasnyálmirigy esetleges működési rendellenességeit.
A hasnyálmirigy enzimek laborján túl különböző képalkotó eljárások, hasi ultrahang, hasi CT, illetve MR-vizsgálat, valamint endoszkópos hasnyálmirigy ultrahang, illetve funkcionális tesztek tartozhatnak a hasnyálmirigy vizsgálatához.
A máj funkciója és elhelyezkedése
A máj a has jobb oldalán elhelyezkedő vörösesbarna színű szerv, amelynek két nagy része van, a jobb és a bal lebeny. Az epehólyag a máj alatt helyezkedik el, a hasnyálmirigy és a belek egy részével együtt. A máj és ezek a szervek együtt dolgoznak a táplálék megemésztésén, felszívódásán és feldolgozásán.
A máj fő feladata az emésztőrendszerből érkező vér szűrése, mielőtt továbbítja azt a szervezet többi részébe. A máj termeli a koleszterin egy részét, emellett többek közt méregtelenít, illetve a véralvadáshoz és más funkciókhoz fontos fehérjéket is előállít.

A májfunkció vizsgálat labor
Ha a májfunkció vizsgálat vérből történik, akkor megnézzük a bilirubinszintet, illetve a májenzimket, mint a GOT, GPT, alkalikus foszfatáz, gamma GT, LDH, de a májfunkció labor mellett sor kerülhet hasi CT-vizsgálatra, illetve hasi MR-vizsgálatra is. A funkcionális vizsgálatok közé tartozik a mágneses rezonancia kolangiográfia, illetve a májbiopszia szövettani vizsgálata.
Máj- és hasnyálmirigy betegségek
A máj- és hasnyálmirigy betegségek megnehezítik a szervezet számára a táplálék feldolgozását, a salakanyagok kezelését és a megfelelő működést. Számos megbetegedés érintheti ezeket a szerveket, amelyek közül a következőkben felsoroljuk a leggyakoribbakat.
Hasnyálmirigy problémák
A hasnyálmirigyet érintő gyakori rendellenességek közé tartoznak:
- A heveny vagy krónikus hasnyálmirigy-gyulladás, amelynek a leggyakoribb tünete a hasi fájdalom, a hátterében pedig túlnyomórészt az alkoholfogyasztás és az epekő áll.
- A hasnyálmirigyciszta egy nem rákos daganatos kinövés a hasnyálmirigynedvet a hasnyálmirigy és a vékonybél között szállító csatornákon.
- A hasnyálmirigyrák a hasnyálmirigy daganatos megbetegedése, amely nehezen kezelhető.
- Exokrin hasnyálmirigy-elégtelenség (EPI), amelynek következtében a hasnyálmirigy nem termel elegendő emésztőenzimet, ami megnehezíti a szervezet számára az ételek megemésztését.
Májbetegségek
A gyakori májbetegségek közé tartoznak:
- A májgyulladás a máj duzzanata miatt következik be, ami lehet krónikus vagy akut is. A hepatitis egyes formáit, például a hepatitis C-t fertőzés okozza, míg másokat, például az autoimmun hepatitist nem.
- A májzsugor (cirrózis) egy olyan májbetegség, amely hosszú távú májkárosodást és hegesedést okoz, és gyakran a túlzott alkoholfogyasztás következménye.
- A májrák a máj daganatos megbetegedése, amely agresszív és nehezen kezelhető.
- Májelégtelenség akkor következik be, amikor a máj túlságosan károsodik ahhoz, hogy megfelelően működjön, ennek oka lehet a kezeletlen zsírmáj, a túlzott alkoholfogyasztás, valamilyen fertőzés vagy gyógyszer-túladagolás.
Mivel a máj és a hasnyálmirigy befolyásolja a táplálék feldolgozását, ezen szervek rendellenességei hasonló tüneteket okozhatnak, például hányingert, hányást, gyomorfájdalmat és puffadást. Ha ilyen tüneteket tapasztal, keresse fel az Újbuda Medical Center endokrinológia vagy dietetika szakrendeléseit, és foglaljon időpontot endokrinológiai vizsgálatra vagy dietetikai konzultációra.