A ganglion az ízületi tokból, illetve az ínhüvelyből kiinduló jóindulatú elváltozás, mely terhelés hatására növekedhet. Az elváltozás okozta fájdalom nem feltétlen függ össze a ganglion méretével. Az alkati tényezőkön kívül a kialakulásában nagyban szerepe van, ha az ínhüvely vagy az ízületi tok fala meggyengül sérülés vagy megerőltetés hatására, valamint a porckopás, ínhüvelygyulladás és nagy erőkifejtést igénylő sporttevékenység végzésének is. Az esztétikai problémákon kívül jelentős fájdalmakat is tud okozni, továbbá zsibbadást és a kéz egyes funkcióinak kiesését is, a kéz szorító erejét pedig jelentősen csökkentheti. Sokszor csak terhelésre jelentkezik fájdalom, a ganglion gyulladása is okozhat fokozott fájdalmat és beszűkítheti a csulkóízület mozgástartományát.
Műtétet megelőző konzervatív terápiák
- Rögzítés
- Gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító gyógyszerek
- Pihentetés
- Fizikoterápia - gyulladáscsökkentő fizikoterápiás kezelés
- A ganglion csomóban felgyülemlett folyadék leszívása.
Mikor van szükség műtéti beavatkozásra?
Amikor a ganglion esztétikai és ezzel önbizalmi problémát okoz, akkor is sor kerülhet műtéti beavatkozásra, de ha nem okoz panaszt nem szükséges a beavatkozás.
Kevésbé erős fájdalom esetében, amikor nincs mód az ízület pihentetésére, akkor is jó döntés lehet a műtét.
Azonban amikor már súlyos fájdalmat, mozgástartomány beszűkülését okozza, a műtét a megfelelő megoldás, amellyel megszüntethetők a panaszok. A legprofesszionálisabb műtéti ellátás ellenére is az esetek öt-tíz százalékában kiújulhat a ganglion.
A ganglion műtéthez szükséges lehet MR vizsgálatra, melyet Önnek a lehetősége van Nálunk előzetes időpontegyeztetést követően elvégeztetni.
A beavatkozás menete
A ganglion műtét során fontos megjegyezni, hogy az elváltozás burka is eltávolításra kerül így minimalizálva a kiújulás esélyét. A műtétet helyi érzéstelenítésben végezzük és mindössze 10-15 percig tartanak. A rövid ambuláns beavatkozást követően pedig a kényelmes posztoperatív helységünkben pihenhet és regenerálódhat a hazamenetel előtt.
Utókezelés
A beavatkozás után fontos szerep jut a rehabilitációnak, ami segíti a gyors felépülést és a jó mozgásfunkció elérését. A műtéti heg letapadásának elkerülése érdekében a műtét után érdemes lágylézer kezelést alkalmazni, amivel a heg gyógyulása serkenthető, de amennyiben kialakulnának letapadások, azok hatékonyan oldhatóak manuálterápiával.
A rögzítés eltávolítása után ajánlott a gyógytorna, melyet nálunk szintén megtalál, gyakorlott gyógytornászaink várják Önöket. A beavatkozás után körülbelül 2-3 héttel a kéz eredeti funkcióját visszanyeri. Fontos a műtött terület kímélése a beavatkozás után, a korábbi terhelést fokozatosan növelve javasolt elérni.
Várjuk Önöket kézsebészetünkön, ahol modern kezelőnkben Dr. Vancsó Péter kézsebész főorvosunk gondoskodik az Ön gyógyulásáról.