Egy kis anatómia – szövettan
A szövet fogalma és típusai
A szövetekkel foglalkozó tudomány a szövettan (hystologia).
A szövet (tela) a hasonló irányban differenciálódott, azonos működésű sejtek egysége. A szövetek alaptípusai:
- hámszövet (tela epithelialis)
- kötő- és támasztószövet (tela conjunctivalis)
- izomszövet (tela muscularis)
- idegszövet (tela nervosa)
A hámszövetek (bőr és nyálkahártya) feladata a felszínek hézagmentes beborítása, zárása (elsődleges védelmi vonal) és oldott anyagok felszívása (resorptio) és kiválasztása (secretio). Működésük szerint négy csoportba sorolhatók: fedőhám, mirigyhám, pigmenthám és érzékhám. A sejtek alakja szerint megkülönböztetünk laphámot, köbhámot és hengerhámot. A sejtek száma szerint megkülönböztetünk egyrétegű és többrétegű hámokat.
A kötő- és támasztószövetek (porcszövet, csontszövet, vér, vérképző szövetek, zsírszövet) összekötő, támasztó szerepet töltenek be és biológiai feladatokat látnak el. Jelentős részük a sejt közötti állomány, mely kocsonyaszerű, rostos, folyékony állomány.
Az izomszövet (simaizomszövet, harántcsíkolt izomszövet és szívizomszövet) alapvető jellemzője az összehúzódási képesség. A harántcsíkolt izomszövet akaratunktól függően, a simaizomszövet és a szívizomszövet akaratunktól függetlenül húzódik össze.
További információkat talál az egészséges életmódról, anatómiáról, élettanról, betegségekről, vizsgálati módszerekről a "Tájékoztatók" címszó alatt.
Térítési és szolgáltatási díjainkat megtalálja az "Árak" címszó alatt.
Amennyiben kérdése van, vagy időpontot szeretne egyeztetni, kérjük hívja központunkat, ahol készséggel állunk rendelkezésére!