Tuberkolózis (TBC) Tünetei, Okai és Diagnosztizálása
A gümőkór vagy tuberkulózis (tbc) olyan fertőző betegség, melyet a Mycobacterium tuberculosis baktérium okoz, és amely leggyakrabban a tüdőt károsítja (pulmonáris tbc), de megtámadhatja a központi idegrendszert, agyhártyagyulladást okozva, illetve a nyirokrendszert és a vérkeringést is, amelyek a fő terjedési útvonalai
Szintén érintettek lehetnek a húgyutak, a csontok, az ízületek, és még a bőr felülete is, azaz gyakorlatilag majdnem minden szerv és szervrendszer. A pulmonáris (tüdőt támadó) tbc-s beteg tüdejében gümők keletkeznek. A gümő a latin tuberculum fordítása, innen jön a gümőkór név. A gümők megakadályozzák a normális tüdőfunkciót, emellett bizonyos károsanyagokkal árasztják el a szervezetet.
TBC Tünetei
A teljesen kifejlődött, aktív, fertőző esetek háromnegyed része kizárólag a tüdőket érinti. Ennek tünetei közé sorolható a mell-, ill. hátfájás, a vér felköhögése és a három hétnél további köhögési roham, valamint a láz, a borzongás, az izzadás (különösen alvás közben), az étvágytalanság, a fogyás, a sápadtság és a gyakori fáradtság.
Mikor Fertőz a TBC?
A tbc cseppfertőzéssel terjed, azaz úgy, hogy tbc-ben megbetegedett emberek tüdejéből kerül ki, amikor köhögnek, tüsszentenek, beszélnek vagy köpnek. Azoknak, akik a leggyakrabban kerülnek kapcsolatba a beteggel, kb. 22% az esélyük a megfertőződésre. Egy tbc-ben szenvedő személy kezeletlenül évente kb. 20 embert fertőzhet meg. Csak azok fertőznek, akiken már kitört a betegség, a látensek nem.
A tuberkolózis lappangási ideje minimum 3 hét, ami szintén nehezíti a gyors diagnosztizálását.
Magyarországon 1953 óta kötelező a csecsemőkori BCG védőltás a betegség ellen, így az aktív esetek száma igen alacsony.
TBC kialakulásának okai, rizikófaktorok
A tuberkulózis (TBC) kialakulását a Mycobacterium tuberculosis nevű baktérium okozza, amely leginkább cseppfertőzés útján terjed emberről emberre. Azonban nem mindenki, aki ki van téve a baktériumnak, lesz beteg. Számos rizikófaktor növeli a fertőzésből tényleges megbetegedés kialakulásának esélyét. Az alábbiakban ismertetjük a legfontosabb okokat és rizikófaktorokat, amelyek hozzájárulhatnak a TBC kialakulásához.
Közvetlen Kontaktus a TBC-vel Fertőzött Személlyel
Azok, akik szoros kapcsolatban állnak TBC-ben szenvedő betegekkel, különösen ha ezek a betegek aktív, fertőző formában szenvednek, jelentősen nagyobb kockázatnak vannak kitéve.
Legyengült Immunrendszer
Az immunrendszer gyengesége, például HIV/AIDS, cukorbetegség, vagy bizonyos gyógyszerek által okozott immunrendszer-gyengülés jelentősen megnöveli a TBC kialakulásának kockázatát.
Egészségügyi Dolgozók
Egészségügyi dolgozók, különösen azok, akik TBC-betegekkel foglalkoznak, nagyobb rizikónak vannak kitéve a fertőzés átvételére.
Rossz Életkörülmények
Szegénység, zsúfolt lakókörnyezet, alultápláltság, és az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés hiánya mind hozzájárulnak a TBC kockázatának növekedéséhez.
Dohányzás és Alkoholfogyasztás
A dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás károsíthatja a tüdőt és gyengítheti az immunrendszert, ezzel növelve a TBC kialakulásának esélyét.
Kor és Nem
Bizonyos korcsoportok, különösen az idősebb felnőttek, valamint bizonyos nemek, például férfiak esetében magasabb lehet a TBC kockázata.
Utazás vagy Tartózkodás Magas TBC Kockázatú Területeken
Azok, akik TBC-vel magas prevalenciájú országokban utaznak vagy tartózkodnak hosszabb ideig, szintén nagyobb kockázatnak vannak kitéve.
A fenti rizikófaktorok felismerése és kezelése kulcsfontosságú a TBC megelőzésében. Fontos, hogy az egészségügyi szakemberek és a lakosság is tudatos legyen ezen tényezők hatásairól, és megfelelő megelőzési stratégiákat alkalmazzon, mint például a BCG-vakcináció, a rendszeres szűrések, valamint az egészséges életmód kialakítása és fenntartása. Az oktatás és a tudatosság növelése az egészségügyi ellátás és a közegészségügyi intézkedések fontos részét képezi a tuberkulózis elleni küzdelemben.
TBC Kezelése
A tbc kezelése elsődlegesen gyógyszeres, melynek megvannak a speciális antibiotikumai. Ezeket általában kombinálva, a betegség súlyosságának megfelelő ideig, általában hosszú hónapokig adják. A kezdődő formák jól gyógyulnak. Általában elmondható, hogy minél koraibb stádiumban kezdik a kezelést, annál jobb a gyógyhajlam, és annál rövidebb a gyógyszerelés. Műtéti megoldásra - például a kaverna miatti tüdőlebeny eltávolítására - manapság nagyon ritkán kerül sor.
TBC Diagnosztizálása
A tbc diagnosztizálásának leggyorsabb módjai a képalkotó vizsgálatok, legfőképpen a mellkas röntgen vagy ct. Ha tbc gyanúja áll fenn, köpettenyésztés is lehetséges, de ez a baktérium lassú szaporodása miatt időigényes vizsgálat, az eredményre akár hónapokat is várni kell. A vérvizsgálatokkal kimutathatók a baktérium örökítőanyagának darabjai.
TBC Röntgenképe
A ellkas röntgen vizsgálat során képet kapunk a tüdő, a légutak, a szív , a mellkasi érhálózat, a gerinc és a csontok állapotáról. Így ez nem kizárólag a TBC, de a tüdőrák kiszűrésére is alkalmas, de segítségével felismerhető a tüdőgyulladás és a tüdőtágulat is.
A tbc korábban nagyon elterjedt betegség volt Magyarországon, ezért kötelező volt mindenkinek évente tüdőszűrésen részt vennie, amely a mellkas röntgenvizsgálatából áll. A védőoltásnak, a szűrésnek és a tüdőgondozó hálózatnak köszönhetően ma már ritkán fordul elő a betegség, ezért a vizsgálat önkéntes alapú lett. Az 51/1997. (XII. 18.) NM rendelet szerint 40 éves kor felett évente biztosított a mellkas-szűrővizsgálaton való részvétel. Ettől függetlenül a rizikócsoportba tartozó személyeknek, illetve bizonyos foglalkozások esetén a munkaköri alkalmassági vizsgálat keretén belül szükséges lehet a rendszeres tüdőszűrés.
A tbc vagy tuberkolózis napjainkra a csecsemőkorban beadott védőoltás és aképalkotó diagnosztikaiai lehetőségek fejlődésének köszönhetően egyre ritkábban előforduló betegség, amit mellkas röntgenfelvétellel kiszűrve gyógyítani lehet.
Mellkas röntgen vizsgálat az Újbuda Medical Centerben
Amennyiben a TBC bármelyik tünetét észleli magán, válassza az Újbuda Medical Center mellkas röntgen vizsgálatát, hogy időben diagnosztizálva lehessen a probléma!
Lépjen kapcsolatba velünk, foglaljon időpontot online vagy hívja a 061 550 7550-es központi telefonszámunkat, hogy kollégáink kapcsolatba léphessenek Önnel mellkas röntgen időpontjának egyeztetése céljából!