
Témához kapcsolódó további információk és szakrendelések az alábbi gombok kattintásával elérhetőek:
A csontlágyulás meglepően kevéssé ismert és félreértett betegség, pedig minden kisbabát, kisgyermeket védeni kellene ellene. Az oszteomalácia néven is ismert betegség amiatt alakul ki, hogy a csontokban nem rakódik le megfelelő mennyiségű kalcium, így a szövet túlságosan rugalmas, hajlékony, lágy marad. Ez főleg gyermekkorban veszélyes, de akár idős embereknél is megfigyelhető a betegség. Kezelni nehéz, megelőzni viszont – megfelelő odafigyeléssel – általában könnyű. Cikkünkben alaposan körüljárjuk a csontlágyulás okait, tüneteit, diagnosztizálását és kezelési lehetőségeit!
Mi a csontlágyulás?
A csontlágyulás a csontok mineralizációs zavarára vezethető vissza. Ez azt jelenti, hogy az ásványi anyagok, leggyakoribb esetben a kalcium, nem képesek megfelelően lerakódni, így a csont hajlékonnyá, törékennyé válik. A felnőttkori oszteomalácia általában a vállízületet érinti. Az idős emberek sokszor nehezen viselik az ölelést, vállveregetést, mert a csontok, izmok fájdalmasan reagálnak. Gyerekeknél főleg az alsó végtagok érintettek – szélsőséges esetben a csontok már a test saját súlyától is törhetnek, deformálódhatnak.
A csontlágyulás nem tévesztendő össze a csontritkulással (osteoporosis). Utóbbi általában idősebb korban alakul ki és a már meglévő csontállomány leépülésével jár, míg a csontlágyulás az új vagy korrigálódó szövetek mineralizációs zavarát jelöli.
A csontlágyulás előfordulása
Az angolkór az oszteomalácia egyik leghíresebb fajtája. Nevét onnan kapta, hogy az iparosodó Anglia szegényebb gyermekei között terjedt el először. A rossz levegőjű városokban az alultáplált kicsik sem napfényhez, sem megfelelő vitaminokhoz nem jutottak, így sokuknál súlyos csontdeformitások alakultak ki.
Az angolkór ma már gyakorlatilag eltűnt, csak a legszegényebb országokban tapasztalható. A D-vitamin hiánya okozta csontfejlődési zavarok ellen a fejlett világban úgy védekeznek, hogy a gyerekeknek már a születésük után azonnal, preventív jelleggel elkezdenek D-vitamin-készítményeket adagolni.
Sokan szenvednek csontlágyulásban az idősek és krónikus betegek között is. Ennek az az oka, hogy egyrészt maguk a betegségek is hátráltathatják a szervezet D-vitaminhoz, kalciumhoz vagy foszfáthoz jutását, de bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is kialakulhatnak csontfejlődési zavarok.
A csontlágyulás okai
A csontlágyulás hátterében részint életmódbeli, részint attól független, környezeti tényezők állhatnak. Életmódbeli ok lehet például:
- Fényhiányos életmód (pl. föld alatt végzett munka, tartós bezárkózás, légszennyezés, éghajlati viszonyok)
- Helytelen táplálkozás, D-vitamin hiány
- Éhezés, kezeletlen betegségek
Életmódtól függetlenül kialakult oszteomalácia különböző krónikus betegségek szövődményeként is. A legveszélyeztetettebbek azok a betegek, akiknek az alapbetegsége is valamilyen felszívódási zavarhoz köthető. Így gyakoribb a csontlágyulás például a cöliákiában (lisztérzékenység) vagy IBS-ben (irritábilis bél szindróma) szenvedő embereknél.
A csontlágyulás tünetei
A csontlágyulás tünetei kezdetben könnyen félreérthetők lehetnek. A betegek általában izomfájdalmat, fáradtságot, ízületi bántalmakat éreznek. Gyerekeknél sokszor növekedési fájdalomként azonosítják, felnőtt betegeknél pedig sokszor artritis, ízületi gyulladás miatt kezdik meg a kezelés.
Gyerekeknél gyakran előfordul a csontok fejlődési zavara, görbülete. Általában a test hosszú csontjai, például a sípcsont érintettek, de gyakori az is, hogy az ízületi fejecsek deformálódnak. A kicsiknél sokszor nehéz felismerni a problémát, mert a tüneteket tévesen növekedési fájdalomként azonosítják.
A csontlágyulás diagnosztizálása
A csontlágyulást nehéz idejekorán diagnosztizálni, hiszen a kezdeti tüneteket könnyű félreértelmezni. Amennyiben valaki izomfájdalmakkal megy orvoshoz, a röntgen vagy ultrahang mellett célszerű laborvizsgálatot is kérni. A laborvizsgálat intézményünkben is elvégezhető és feltárja az ásványi anyagok szintjét a vérben, illetve megmutatja, van-e a szervezetben gyulladás, amely felelős lehet a fájdalomért.
A csontlágyulás tünetei közé tartozik, hogy az érintett csontok röntgenképén úgynevezett Looser-sávokat lehet látni. Ezek a lágyulás miatti folytonossági hiányok gyógyulásának helyét jelzik, ezek felismeréséhez azonban jó minőségű felvételre van szükség.
Az úgynevezett DEXA-vizsgálat a csontok és lágy szövetek arányát képes vizsgálni. Ez a vizsgálat főleg azoknak a betegeknek a diagnosztizálását segíti, akik jelentős súlytöbblettel rendelkeznek és az egyéb képalkotó eljárások nem feltétlenül képesek jól megmutatni a valós helyzetet. A túlsúly kockázati tényező, ha a csontlágyulásról van szó. A DEXA-vizsgálat azonban abban is segíthet, hogy kiderítsük, mi áll a magas testtömeg hátterében – így ennek az állapotnak a kezelését is célzottan lehet megkezdeni. Intézményünkben minden korszerű eljárás és diagnosztikai eszköz elérhető – forduljon hozzánk bizalommal!
A csontlágyulás kezelése
A csontlágyulás kezelése általában a vitaminok és ásványi anyagok pótlásával kezdődik. Különösen fontos a D-vitamin és a kalcium pótlása: ezek szintjét érdemes rendszeresen laborvizsgálattal ellenőrizni a kezelés alatt.
Amennyiben a csontlágyulás már törést vagy torzulást okozott, szükség lehet az izmok, ízületek kezelésére, a rehabilitációra is. Ilyen esetben segthet a gyógytorna, fizikoterápia, lökéshullám, terápia, fürdőkúra is.
A csontlágyulás gyógyulási esélyei
Az időben felismert csontlágyulás akár minden látványosabb nyom nélkül is gyógyítható. Időseknél különösen fontos még az előtt észlelni és kezelni a betegséget, mielőtt sorozatos törések alakulnának ki. Esetükben ugyanis a gyógyulási folyamat lassúbb, ráadásul a felépülés alatti korlátozott mozgás különböző szövődményeket is okozhat.
Gyermekeknél a csontlágyulás akár teljesen nyom nélkül is képes gyógyulni, náluk azonban ez az állapot folyamatos megfigyelést igényel, hogy az esetleges fejlődési rendellenességeket teljesen ki lehessen zárni.
A csontlágyulás megelőzése
Csontlágyulás ma már nagyon ritkán alakul ki genetikai vagy környezeti tényezők miatt, ezért a megelőzésben a legfontosabb a helyes életvezetés. Fontos már kisgyermekkorban, sőt, a várandósság időszakában gondoskodni a megfelelő D-vitamin és kalcium bevitelről. Érdemes az értékeket rendszeresen ellenőriztetni is.
A kiegyensúlyozott táplálkozás a csontlágyulás megelőzését oly módon is segíti, hogy ideális tartományban tartja a testsúlyt, így csökkenti a csontok torzulásának, terheléses törésének kockázatát. A rendszeres mozgás is javítja a csontok sűrűségét. Ha a csontlágyulás megelőzése a cél, érdemes hosszabb, közepes intenzitású mozgásformát választani – így kisebb a sérülések esélye, de a szervezet megfelelő ingereket kap ahhoz, hogy gyógyítsa és erősítse a vázrendszerét.
A csontlágyulás szövődményei
A csontlágyulás miatt bekövetkezett törések általában nehezebben gyógyulnak, mint más sérülések. A hosszú mozgáskorlátozottság számos következménnyel járhat. A mozgáshiány miatt megnő az elhízás veszélye, romlik az állóképesség, szélsőséges esetben felfekvések, fekélyek alakulhatnak ki a hosszas fekvés, mozdulatlanság miatt.
A csontok deformitása – különösen, ha az ízületi végek érintettek, sokszor csak műtéti úton kezelhetők. Azok a gyerekek, akiknél a csontlágyulást a korai időszakban nem kezelték megfelelően, sokszor térd- vagy csípőprotézis beültetésére szorulnak felnőtt korukban. A csontlágyulás miatt kialakulhat sántító járás, gerincsérv, tartáshiba is. Ezek hosszú távon ronthatják a betegek életminőségét.
Reumatológiai szakorvosi rendelés jelentősége
A csontlágyulás felismeréséhez kompetens szakemberekre van szükség. Mivel a tünetek könnyen összetéveszthetők más állapotok tüneteivel, így nagyon fontos, hogy holisztikus szemléletű, gyakorlott reumatológus orvost keressünk fel, aki nem csupán a tünetek kezelésére, de a háttérben álló okok felismerésére is hangsúlyt fektet.
Csontlágyulásra gyanakszik, esetleg nincs magyarázat a panaszaira? Látogasson el hozzánk és tudja meg laborvizsgálataink vagy speciális diagnosztikai eljárásaink segítségével, mi áll a tünetek hátterében!
Témához kapcsolódó további információk és szakrendelések az alábbi gombok kattintásával elérhetőek: