Témához kapcsolódó további információk és szakrendelések az alábbi gomb kattintásával elérhetőek:
A csontsűrűség az életkor előrehaladtával csökken. Ez egy természetes folyamat, de egyáltalán nem mindegy, mikor és milyen mértékben változik a csontösszetétel. Valójában szinte mindenkinek szüksége lenne az ellenőrzésre. A DEXA vizsgálat ennek egy gyors és kényelmes módja, ráadásul alacsony sugárterheléssel is jár, így akár rendszeresen ellenőrizhető vele a csontok egészsége. Mit kell tudni a csontsűrűség vizsgálatról? Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb adatokat!
Mi az a csontsűrűség vizsgálat és miért fontos?
A csontsűrűség vizsgálat során a szakemberek a csontok összetételét ellenőrzik. Ez sokáig csupán a csontokban található kalcium sűrűségének ellenőrzését jelentette, de ma már ennél is pontosabb képet lehet kapni a csontok állapotáról.
A csontrikutlás vagy csontlágyulás a csontok törékenységét okozhatja. Ez különösen idősebb korban – hatalmas egészségügyi kockázatot és az életminőség romlását jelenti. Ezekben az esetekben a korai felismerés szó szerint életet menthet. De a csontsűrűség nem csak ezekben az esetekben nagyon fontos tényező: a csontok állapota nagyon fontos képet ad a teljes szervezet egészségéről.
A csontösszetétel vizsgálatát nem csak az orvoslás, de még a régészettudomány is használja. A korábbi évszázadokból megmaradt csontok összetételének vizsgálata alapján számos következtetést lehet levonni egy-egy embercsoport életmódjával, táplálkozásával, egészségi állapotával kapcsolatban. A csontsűrűség tehát nem csak a vázrendszer, hanem az egész szervezet állapotáról is sokat árul el.
Csontritkulás diagnosztizálása
A csontritikulás az egyik leggyakoribb csontbetegség, Európában, az Egyesült Államokban és Japánban összesen körülbelül 75 millió embert érint. A betegségben szenvedők csontjai törékenyebbek az átlagnál és hajlamosak az alakváltozásra is.
A csontritkulás fiatalabb korban az életminőség jelentős romlását okozhatja: izomfájdalommal, gyakori sérülésekkel, mozgáskorlátozottsággal járhat. Idős korban azonban a betegség az életet is veszélyeztetni. A nagyobb csontok, például a medence vagy combcsont sérülése sokáig ágyhogy kötik az idős betegeket, akik sok esetben ezeknek a sérüléseknek a következményeként fellépő más betegségek miatt veszítik életüket.
A DEXA vizsgálat nem csak a betegség diagnosztizálását teszi lehetővé. Mivel alacsony sugárterheléssel jár, ezért rendszeresen ismételhető, így a már kialakult állapot ellenőrzésében is komoly szerepe van.
A DEXA technológia működése
A DEXA egy betűszó, az angol ,,Dual Energy X-ray Absorptiometry” kifejezés rövidítése. A DEXA vizsgálat során kettős röntgensugár-nyalábbal készítenek felvételeket a testről. A DEXA nem csak a csontsűrűség vizsgálatára alkalmas, hanem megmutatja a csontok ásványianyag-tartalmát és más testösszetételi értékeket, például a zsír és lágyszövetek arányát is.
A DEXA vizsgálat a hagyományos röntgen vizsgálathoz hasonlóan non-invazív, vagyis nincs szükség sebészeti beavatkozásra, még kontrasztanyag beadására sem. A csontsűrűség vizsgálat menete viszonylag egyszerű és gyors, maga a felvétel készítése pedig teljesen fájdalommentes.
Hogyan zajlik a csontsűrűség vizsgálat?
A csontsűrűség vizsgálata menete a következő:
- A beteget felkészítjük a vizsgálatra. A csontsűrűség mérése, a testösszetétel vizsgálata különleges felkészülést a páciens részéről nem igényel, a laborvizsgálattól eltérően nem kell éhgyomorra érkezni vagy változtatni a gyógyszerszedési szokásokon. A vizsgálatra jó kényelmes ruhában érkezni, olyan öltözetben, amely lehetősége csak minimális fémet tartalmaz.
- A csontsűrűség mérés során a beteg egy speciális ágyon fekszik egy szigetelt helyiségben. Az ágy lehetővé teszi a teljesen ellazult testhelyzet felvételét. Maga a vizsgálat körülbelül 10 percet vesz igénybe.
- Az DEXA vizsgálat után a beteg nyugodtan visszatérhet a mindennapi feladataihoz. Az elkészült felvételeket szakember elemzi – a végső diagnózist az orvos állítja fel.
Kik számára ajánlott a csontsűrűség vizsgálat?
A DEXA vizsgálatot néhány évente mindenkinek ajánlott lenne elvégeztetni, a csontsűrűséget ugyanis nagyon sok tényező befolyásolhatja. Az életmód, a szedett gyógyszer és a táplálkozás is hatással vannak a csontok összetételére.
A rendszeres csontritkulás szűrés nagyon fontos azok számára is, akik valamilyen veszélyeztetett csoportba tartoznak. A 40 év feletti emberek, a változókorba lépő hölgyek és az ismert csontbetegségben szenvedő betegek mind a rizikócsoportok tagja. A táplálkozás nagyon meghatározó a csontsűrűség szempontjából, így a vizsgálat ajánlható azoknak is, akik valamilyen hiánybetegséggel, felszívódási zavarral, táplálékallergiával küzdenek. Azoknál is ajánlott a vizsgálat, akik evészavarót szenvednek vagy szenvedtek.
A csontsűrűséget bizonyos gyógyszerek szedése és a daganatos betegségek kezelésére használt kemoterápia is csökkenthetik. A pajzsmirigybetegségben, hormonális elváltozásokban, illetve autoimmun betegésgben szenvedők számára szintén hasznos lehet, ha rendszeresen ellenőriztetik a vázrendszerük állapotát.
A DEXA vizsgálat gyerekek csontsűrűség mérésére is alkalmas. Az aktívan sportoló kicsiknél vagy azoknál, akiknek a családjában már fordultak elő csontfejlődési rendellenességek, a DEXA vizsgálat segíthet a problémák korai felismerésében.
Mi történik a csontsűrűség vizsgálat után?
A csontsűrűség vizsgálat pontos képet ad a csontok és a test összetételéről. Ezekre vonatkozóan léteznek ideálisnak mondható értékek – így ha valaki ettől eltérő eredményt kap, az gyanakodhat arra, hogy az állapota figyelmet igényel. A pontos diagnózishoz azonban nem elég csupán a csontösszetételt vizsgálni. Ismerni kell a beteg életmódját, előzetes betegségeit, akár a családi körülményeket. Azt javasoljuk, az elkészült felvételekkel forduljon orvosához vagy kérje reumatológus kollégáink segítségét.
Gyakran ismételt kérdések
Lehetőség van magán csontsűrűség mérésre, beutaló nélkül?
Igen. Amennyiben úgy érzi, szüksége van a csontsűrűség vizsgálatára, bátran kérjen időpontot.
Milyen gyakran kell ellenőrizni a csontsűrűséget?
A DEXA vizsgálat kis sugárterheléssel jár, így szükség szerinti gyakorisággal végezhető az ellenőrzés. Amennyiben a vizsgálat célja a szűrés, a veszélyeztetett csoportba tartozóknak évente, a többieknek néhány évente javasolt az ellenőrzés.
Milyen betegségeket lehet diagnosztizálni csontsűrűség vizsgálat segítségével?
A leggyakrabban csontritkulás és csontlágyulás gyanúja esetén kérik a vizsgálatot, de a csontsűrűség mérés hasznos lehet egyes felszívódási zavarok megállapítása során, illetve akkor is, ha valamilyen rossz szokás, például a dohányzás, a szelektív táplálkozás vagy valamilyen függőség okozta károk mértékét kell felmérni.
Csontsűrűség vizsgálat Budapest 11. kerület Újbuda
A csontsűrűség és teljes testösszetétel vizsgálat nagyon fontos képet ad az egészségről. A csontok állapota és a test összetétele sokat elárul a beteg állapotáról. A csontok egészsége ráadásul a mozgásszabadság, így a hosszú távú egészség záloga is.
A különböző betegségek, genetikai tényezők és civilizációs ártalmak mind befolyásolhatják testünk állapotát. Ha úgy érzi, szeretne képet kapni az egészségéről, ne habozzon, kérjen időpontot egy gyors, egyszerű és teljesen fájdalommentes vizsgálatra!
Témához kapcsolódó további információk és szakrendelések az alábbi gomb kattintásával elérhetőek: