Témához kapcsolódó további információk és szakrendelések az alábbi gomb kattintásával elérhetőek:
“Öt perc szünet van a fogai között!” – az emberek, különösen a gyerekek nagyon kegyetlenek tudnak lenni, ha csúfolódásról van szó. A rendezetlen vagy hibás fogsor azonban nem csak lelki, esztétikai probléma. A fogszabályozásnak az egészségmegőrzésben is komoly jelentősége van. Az állandó fogszabályzó viselése kényelmetlen, ráadásul a fogszabályzót viselő emberek még mindig gyakran gúnyos megjegyzések célpontjai. Az éjszakai fogszabályzó azonban láthatatlan megoldást jelent, akár felnőttkorban is. A kivehető készülék – ha nem is szünteti meg teljesen a problémákat, de nagyon hatékonnyá teszi az esztétikus fogazat kialakítására tett erőfeszítéseket.
Mi az éjszakai fogszabályzó?
Éjszakai fogszabályzónak a köznyelvben a kivehető fogszabályozó készülékeket nevezzük. Ahogyan a nevük is mutatja, ezeket a fogszabályzókat nem kell állandóan viselni, az “éjszakai” név azonban félrevezető lehet. A készülékek ajánlott hordási ideje 14-18 óra,.így nem elég csak alvásidőben viselni őket.
A fogszabályzók úgy alakítják a fogsort, hogy állandó nyomást vagy húzást fejtenek ki csontokra és a fogazatra. Ennek a finom erőnek a hatására a fogak a helyes irányba rendeződnek. Az erőhatás nem lehet túl intenzív, mert az fájdalomhoz, gyulladáshoz, foglazuláshoz is vezethet, hiszen a szervezet védekezni kezd. A készülékek gyengéden, de folyamatosan, hosszú idő alatt alakítják át a fogazatot.
Az éjszakai fogszabályzókat azért alkalmazzák előszeretettel, mert láthatatlan megoldást jelentenek, nem zavarják az alanyt a mindennapi tevékenységekben vagy a társadalmi érintkezésben. Pongyolán fogalmazva azt is mondhatjuk: az éjszakai kezelés nem olyan hatékony, mint az állandó fogszabályzó, hiszen a készülék “csak” 14-18 óra időtartamig fejti ki a hatását. A valóságban azonban a két készülék leginkább kiegészíti egymás hatását.
Sajnos ritka, hogy az éjszakai fogszabályzó teljesen feleslegessé teszi az állandó készülék használatát. De a kivehető fogszabályzó alkalmazásával jelentősen le lehet rövidíteni az állandó készülék viselési idejét. Ez pedig lehetőséget ad a jobb szájhigiénia fenntartására, a szabadabb, kényelmesebb életre, a különböző egyéb problémák, például a beszédhibák korrigálására.
Fogszabályzók típusai
A kivehető fogszabályzók, ahogyan a nevük is sugallja, a páciens által saját maga eltávolítható és visszahelyezhető eszközök. Ezek a fogszabályzók különösen gyermekkorban hatékonyak, mivel a növekedési időszakban képesek befolyásolni a fogak elhelyezkedését és a csontfejlődést. A kivehető fogszabályzókat a fogorvos által előírt időtartamban kell viselni, mely általában napközben és éjszaka egyaránt történik.
A kivehető, éjszakai fogszabályzók enyhe nyomást gyakorolnak a fogakra és az állkapocsra, hogy irányítottan mozdítsák el őket a kívánt helyzetbe. A készülék rögzítve tartja a már korábban korrigált fogakat a megfelelő pozícióban, így azok nem térnek vissza eredeti, szabálytalan helyzetükbe. Ez segíti a fogak stabilizálódását, és hosszú távú eredményeket biztosít.
Hogyan működik az éjszakai fogszabályzó?
A fogszabályzó hatásmechanizmusa
Az éjszakai fogszabályzó működése a csontok növekedésének befolyásolásán alapul, ezért a leghatékonyabban a serdülőkor elején, a fokozott növekedés időszakában lehet alkalmazni. A kezelés szempontjából az a jó, ha minél előbb megkezdik a készülék használatát, így akár már óvodás korban, az első maradandó fogak megjelenésénél megkezdhetők az előkészületek.
Az éjszakai fogszabályzókat vegyes fogazat esetén is lehet alkalmazni, hiszen nem befolyásolja a fogváltást, nem kötődik állandóan a fogakhoz. Emiatt előszeretettel alkalmazzák akár az állandó készülék viselésének előkészítésére is. Szerencsére kisebb fogmozgások elősegítésére a módszer ma már felnőttkorban is jól alkalmazható. Az éjszakai fogszabályzót akár 30-40 éves korig is használják, hogy kisebb fogmozgásokat elősegítsenek, például a fogpótlások készítése esetén.
Az éjszakai fogszabályzó a szájban található izmokra, a fogra, az ínyre és a csontokra is erőhatást fejt ki. A szervezet csonttermelő sejtjei körülbelül 10 óra alatt készülnek fel arra, hogy bizonyos irányba csontot termeljenek. Ennyi idő eltelte után megindul a csontosodás, amelynek irányát az éjszakai fogszabályzó szabályozza. 14 órányi viselési időből tehát kb. 4 óra a tényleges fogszabályozás, a többi idő a csontnövekedés beindulásához szükséges. Emiatt kell a fogszabályzót viszonylag hosszú időn át viselni – bár az sem teljesen hatástalan, ha tényleg csak az alvási időben tartjuk fenn a készüléket.
Az éjszakai fogszabályzóknak ma már többféle típusa létezik, de ezek közül két alapvető csoport kiemelkedik. A bimaxillaris készülékek mind a két állcsontra képesek hatást gyakorolni. Ezeket a készülékeket általában arra használják, hogy az alsó és felső állkapocs egymáshoz képesti mozgását megakadályozzák – ezáltal nem alakul ki előreugró állcsont vagy mélyharapás.
Az úgynevezett lemezes készülékek esetén a lemez mindig egy adott állkapocsra fejt ki hatást. Ezekkel lehetőség van például az állkapocs tágítására, ennek köszönhetően a torlódó fogazat kialakulásának megakadályozására.
Az éjszakai fogszabályzók nem csak a csontfejlődésre, hanem az izmok alakulására is hatással vannak. A készülékek segíthetnek például azoknak is, akiknél a túlságosan feszes izomzat miatt valamilyen rossz rágási minta alakult ki, amely féloldalassá teheti a fogsort. Éjszakai fogszabályzóval kompenzálni lehet az ujjszopás vagy cumizás miatt kialakult rendellenességeket is.
Kinek ajánlott az éjszakai fogszabályzó?
Az éjszakai fogszabályzó elsősorban gyermekkorban alkalmazható problémamentesen. Egészen korán, már az első “csontfogak” megjelenésénél használható azoknál a gyerekeknél, akiknél már láthatóan kialakult valamilyen eltérés (pl. a cumizás már a tejfogakat is elmozdította), esetleg idő előtt el kellett távolítani a tejfogakat vagy genetikai, anatómiai okok miatt feltételezhető, hogy később komoly szabályozásra lenne szükség.
A készülék ideális azoknak a fiataloknak is, akiknél zajlik a tejfogak és a maradandó fogak cseréje, így az állandó készüléket folyamatosan módosítani kellene a kihulló fogak miatt. Esetükben az éjszakai készülék akár 1,5 évig is használható, míg az állandó fogszabályzót folyamatosan cserélni kellene.
Szintén jó szolgálatot tesz az éjszakai fogszabályzó azoknál, akiknél valamilyen nagyobb eltérés alakult ki. Az éjszakai fogszabályzóval előkészíthető az állandó készülék felhelyezése. Ezzel a készülékkel – különösen a teljes fogváltás előtt alkalmazva – elkerülhető lehet, hogy a teljes fogszabályzáshoz foghúzásra legyen szükség. Az éjszakai fogszabályzó a legtöbb esetben nem tudja kiváltani az állandó készülék használatát, de jelentősen lerövidítheti annak használati idejét.
Az éjszakai fogszabályzó használata javasolt lehet akkor is, ha valaki korábban állandó készüléket viselt, különösen ha a készülék drasztikusabb beavatkozást jelentett, esetleg foghúzással is járt. A csontok növekedése akár 21 éves korig is eltarthat. Az éjszakai fogszabályzó segíthet, hogy a szervezet ne próbálja meg kompenzálni a korábbi fogszabályozás hatását, a fogak ne rendeződjenek vissza eredeti helyükre.
Felnőttek esetében tipikus alkalmazása az éjszakai fogszabályzónak (az állandó fogszabályzó viselésének előkészítésén és utózkezelésén túl) az, amikor a szakember fogpótlást készít elő. Ha egy hiányzó fogat valamilyen okból sokáig nem pótoltak, a fogsor fozotatosan áltakulhat a hiány kompenzálására. Az éjszakai fogszabályzóval arányosabb helyet lehet teremteni az esetleges pótlásnak. Megakadályozható, hogy a fogsorban nyomás, fájdalom alakuljon ki.
Az éjszakai fogszabályzó viselése
A tapasztalatok szerint a csontok növekedése éjszaka felgyorsul, hiszen a szervezet több energiát tud fordítani a növekedésre, az ezt katalizáló hormonok ilyenkor aktívabbak. A fogszabályzó viselésében tehát az éjszakai időszak nem csak kényelmi szempontból nagyon fontos.
Az éjszakai fogszabályzók mindenképpen nyugalmi helyzetben érdemes viselni. Mivel az ideális hordási idő 14-18 óra is lehet, sok gyerek már az iskolából hazatérve is viselni kezdi a fogszabályzót és csak a reggeli indulásnál távolítja el. Felnőttek esetén a helyzet sokszor egyszerűbb. Vannak, akik nap közben is hordják a készüléket – például mert otthonról dolgoznak és a számítógépes munkában ez nem akadályozza őket.
A készülék viselésénél – a gyártói és orvosi tanácsokon túl – fontos figyelembe venni, hogy éjszakai fogszabályzót csak megtisztított szájban, fogmosás után szabad viselni. A fogszabályzó viselését érdemes alaposan előkészíteni. A megfelelő szájhigiéniához gyakran speciális eszközökre, megfelelő fogkefére, fogkrémre, fogselyemre, fogköztisztítóra is szükség van. Az előkészítés így hosszú időt vehet igénybe.
Fontos tudni, hogy a készülék viselése idején nem szabad sportolni, mozogni, de ételt és italt fogyasztani sem. Érdemes olyan napirendet kialakítani, amelyet a készülék eltávolítása nélkül is viszonylag jól tartani lehet. Egyes készüléktípusok esetén lehetséges inni – ekkor azonban törekedni kell arra, hogy lehetőleg csak vizet fogyasszunk. Érdemes mérlegelni, hogy a készülék ellehetetlenítheti vagy akadályozhatja a beszédet.
Sérülések, fertőző betegségek esetén szükség lehet a fogszabályzó használatának felfüggesztésére. Erre tipikus példa, ha bárányhimlő esetén a hólyagok a szájban is megjelennek, vagy ha felső légúti betegségek esetén a fogszabályzó akadályozza a légzést.
Az éjszakai fogszabályzós kezelés általában évekig tart. Sokaknál kisgyermekkortól egészen fiatal felnőttkorig alkalmazni kell a készüléket, így nagyon fontos, hogy olyan használatra törekedjünk, amelyet a készülék tulajdonosa kész ilyen hosszú távon is fenntartani.
Ebben nagyon sokat segíthet, ha a készülék viselésében vannak bizonyos pihenőidők. Táborozás, nyaralás alatt az orvos beleegyezésével például bizonyos esetekben fel lehet függeszteni a fogszabályzó viselését, így a készülék hordásáról nem feltétlenül szükséges mindenkinek tudnia.
Éjszakai fogszabályzó tisztítása és karbantartása
A fogszabályozó készülékek tisztításánál és karbantartásánál nagyon fontos betartani a gyártói utasításokat. A készüléket mindig a lehető legtisztábban kell tartani. Ennek első lépése a száj megfelelő előkészítése, amelyhez a fogszabályzót kezelő szakember tud tanácsokkal szolgálni. A folyamatos szájhigiénia fenntartásához szükség lehet különböző extra fogászati kezelésekre: fogkőleszedésre, az íny betegségeinek gyógyszeres kezelésére, a fogak vagy tejfogak eltávolítására sérülés vagy betegség esetén.
Használat után a fogszabályzót a megfelelő tisztító oldattal fertőtleníteni kell. Ehhez érdemes megtanulni a lehető legjobban szétszedni a készüléket, hogy a fertőtlenítő minden alkatrészhez hozzáférhessen. Tisztítás után a fogszabályzót a levegőn meg kell szárítani (törölgetni nem ajánlott!). A használaton kívüli készüléket mindig tartsuk a saját dobozában!
Számos fogszabályozó készüléknek vannak kisebb-nagyobb cserélhető alkatrészei. Az éjszakai fogszabályzók esetében ilyenek lehetnek a különböző gumi- vagy szilikongyűrűk, amelyek a húzóerőt és a rugalmasságot biztosítják. Ezeket érdemes gyakran cserélni, mert így az anyag nem tud baktériumokat magába szívni és nem kell tartani attól sem, hogy elöregszik, ezáltal pedig nem tudja a megfelelő hatást kifejteni.
Az éjszakai fogszabályzók karbantartásával kapcsolatban fontos megjegyezni, hogy a készüléket állandóan állítani kell. A készülék megfelelő beállítása szakember feladata, de bizonyos igazításokat az ő utasítása mellett otthoni is el lehet végezni.
Az éjszakai fogszabályzó viselése akkor biztonságos, ha nem kell tartanunk attól, hogy a készülék beakad valahová. Válasszunk olyan hálóruhát, amellyel kényelmes a készülék viselése – nem kell például átpréselni a fejünket a pizsama nyakkivágásán! A hosszú hajat éjszakára érdemes összekötni, hogy a hajszálak ne akadhassanak be a készülékbe.
A fogszabályzó viselése sokaknál fokozott nyáltermelést okoz. Segíthet, ha olyan ágyneműt választunk, amely jól bírja a tisztítást. Éjszakára tegyünk a párnára plusz nedvszívó réteget, például törölközőt!
A legtöbb mai fogszabályzót már nem kell a szájon kívül rögzíteni, de még ma is létezik olyan technikai, amely igényli, hogy például a tarkón, szalaggal rögzítsük a készüléket. A külső rögzítés ugyanolyan fontos, mint a szájban található egység! Ha ez a rész elszakad vagy megsérül, azt mindenképpen pótolni kell.
A fogszabályzó érzékeny eszköz. Mindig ellenőriztessük szakemberrel, ha attól tartunk, megsérülhetett. Tipikus ilyen helyzet, ha ráfekszünk/ülünk a kiesett fogszabályzóra, esetleg túl erősen harapunk a készülékre – például egy kisebb háztartási baleset esetén. Ha a készülékben valamilyen éles, hegyes felületet érzünk, ne viseljük tovább! Normál helyzetben a fogszabályzónak nem szabad sérülést vagy irritációt okoznia. Ha ilyet tapasztalunk, javításra vagy beállításra van szükség,
Gyakori kérdések az éjszakai fogszabályzóval kapcsolatban
Az éjszakai fogszabályzó vagy az állandó készülék a hatékonyabb?
Az állandó készülék általában hatékonyabb, hiszen folyamatosan képes szabályozni a fogsort. Azt azonban nem lehet kijelenteni, hogy az állandó fogszabályzó minden szempontból jobb választás. A legjobban a két módszer együttes használata tud eredményre vezetni. Az éjszakai fogszabályzóval már egészen korán megkezdődhet a fogszabályozás, így rövidebb idő alatt lehet eredményes az állandó fogszabályzó viselése. Minél rövidebb ideig kell az állandó készüléket hordani, annál kevésbé akadályoz az a mindennapi életvitelben, étkezésben, sportolásban, szociális kapcsolatok kialakításában,
Mikor nem javasolt az éjszakai fogszabályzó használata?
A készülék használatához a páciensek részéről is nagy fegyelemre van szükség, hiszen a készülék csak akkor hatékony, ha viselik azt. A készülék viselése közben végzett mozgás nem veszélytelen, ezért érdemes átgondolni a viselést akkor, ha gyermek hiperaktív vagy a körülményei nem engedik meg, hogy nyugodtan viselje a készüléket – például sok kisebb testvérrel lakik egy szobában. Az asztmás vagy kruppos rohamokra hajlamos gyerekeknél érdemes orvossal konzultálva mérlegelni a készülék használatát, mert a fogszabályzó hatással lehet a légzésre. Veszélyes lehet az eszköz a görcsrohamokra hajlamos, Dravet-szindrómás gyerekek esetében is.
Az éjszakai fogszabályzó mindenféle problémát tud kezelni?
Nem. Az éjszakai fogszabályzó nem alkalmas például nagyobb változtatások elérésére, mert viszonylag lassú módszerről beszélünk. Nem lehet éjszakai fogszabályzóval megoldani a fogak rotálását sem, tehát, ha egy fogat a hosszanti tengelye körül is mozgatni kell, az szinte kizárólag csak állandó készülékkel kezelhető.
Mennyi idő alatt látszik a fogszabályozás eredménye?
A fogszabályzó lassú eredmények elérésére szolgál, de szerencsére nagyon hatékony módszerről van szó. Akár már 3 hét alatt látványos lehet a fogközök megnövekedése, a fogív enyhe változása. Igazán nagy eredményt leginkább a fejlődés lezárulta után láthatunk. A fogszabályzó képes kompenzálni az arc esztétikai hibáit, arányosabb, szebb képet ad.
Mit kell tenni, ha éjszaka kiesik a fogszabályzó?
Ez a probléma viszonylag gyakran előfordul, különösen a gyerekeknél, akik sokat nőnek a kezelés alatt. A fogszabályzó kiesése mindig azt jelenti, hogy állítani kell a készüléken. Ez a fogorvos és a fogtechnikus feladata.
Hogyan lehet aludni a fogszabályzóval?
Fokozatos illesztéssel a fogszabályzó viselése sokkal kényelmesebb lehet. A fokozatos illesztés során a fogszabályzó minimális erőt fejt ki a szájban, majd ez a hatás, ha a beteg már megszokta az érzést, erősíthető. Kis türelemmel a fogszabályzó használatát tökéletesen meg lehet szokni.
Le lehet nyelni a készüléket?
A legtöbb készüléket ma már úgy tervezik, hogy ne lehessen lenyelni, vagyis az alkatrészeik ne eshessenek szét, szakadhassanak le.
Milyen lehetőségek vannak éjszakai fogszabályzásra felnőtt korban?
30-40 éves kor után az éjszakai fogszabályzó használata már valószínűleg egyáltalán nem lehetséges. Ennél fiatalabb korban a használata nagyon korlátozott, általában minimális problémák megoldására (pl. távol ülő fogak kezelésére) alkalmas. Felnőttként inkább a láthatatlan, átlátszó vagy a belső fogívre rögzíthető készülékek jelenthetik a megoldást.
Az éjszakai fogszabályzás költséghatékonyabb?
Az éjszakai fogszabályzó készülék ugyanúgy egyedileg készül, mint az állandó fogszabályzók. A növekedési ütemtől a változások nagyságától függően legalább 1,5 évente a készüléket általában ki kell cserélni. Ez hasonló az állandó készülékekhez, de általában nem igényel annyira hosszadalmas beállítást és kezelést, mint azok használata. Azt azonban nem lehet kijelenteni, hogy az éjszakai fogszabályzó olcsóbb lenne, mint az állandó készülék használata.
Összefoglalás
Az éjszakai fogszabályzó használata elsősorban gyerekeknél, a gyors növekedés idején lehet hatékony megoldás. A segítségével a kezelést már a fogváltás alatt meg lehet kezdeni, ezzel ki lehet váltani az állandó készülék használatát vagy jelentősen csökkenteni lehet annak viselési idejét.
Nagy előny, hogy az éjszakai fogszabályzó viselése nem látványos, az napközben nem akadályozza a viselőjét a mozgásban, beszédben, sportolásban. Az éjszakai fogszabályzó teret adhat a tornának, logopédiai fejlesztésnek, korlátlan barátkozásnak is.
Az éjszakai készülék viselése a legtöbb esetben nem váltja ki teljesen az állandó készülék használatát, de kisebb fizikai – és főleg lelki – terhelést jelenthet. A készülék használata azonban csak akkor igazán hatékony, ha a páciens maximálisan együttműködik. Nagyon fontos a készüléket huzamosabb ideig, akár a gyermekkortól egészen fiatal felnőttkorig használni és naponta legalább 12-16 órán át viselni.
Fogászat Budapest 11.kerület Fehérvári út Újbuda
Az éjszakai fogszabályzó a fogak, izmok, íny és más szövetek fejlődésére és növekedésére hat, ezért felnőtteknél a módszer csak nagyon korlátozottan alkalmazható, de szerencsére kiegészítő kezelésként általában náluk is bevethető.
A fogszabályozás akkor hatékony, ha minél hamarabb megkezdődik. Ne halogassa a kezelést! Látogasson el hozzánk még ma és kérje szakembereink tanácsát!