Témához kapcsolódó további információk és szakrendelések az alábbi gomb kattintásával elérhetőek:
Fájdalmas menstruáció, ellehetetlenülő szexuális élet, meddőség. Ez az endometriózis ismertebb oldala, de a betegséggel sokszor együtt jár a munkanélküliség, a depresszió, a társadalmi elszigetelődés is. Összetett probléma, amely holisztikus látásmódot és kezelést igényel, mégis, sokaknál évekig felfedezetlen, kezeletlen vagy éppen félrediagnosztizált és félrekezelt marad. Itt az ideje, hogy mindent megtudjunk erről a különleges, nőket érintő állapotról.
Mi az endometriózis?
Az endometriózis egy jóindulatú, krónikus állapot, amely a termékeny korú nők körülbelül 10%-át érinti. Ennek a betegségnek a során a méh üregén kívül, általában a kismedencében, a petefészkekben és a hashártya felszínén, a méhnyálkahártyához hasonló szövetek képződnek és szaporodnak el. Ezek az endometriózis szigetek belső szervi összenövéseket, immunválaszokat és ciklikus fájdalmat okozhatnak, amelyek meddőséghez vezethetnek.
Az endometriózis által kiváltott elváltozások hatással lehetnek a méh izomszövetére, a hasüregben és a nemi szervekben, például a petefészkekre, a petevezetékekre, a hüvelyfalra és a bélrendszer szöveteire is. A súlyosabb esetekben, amikor infiltráló endometriózisról van szó, a szövetek mélyebb rétegeit is érintheti. A betegség kialakulásának hátterében a legelterjedtebb elmélet szerint a retrográd menstruáció áll, ami azt jelenti, hogy a menstruációs vér a hasüregbe áramlik vissza, de ennek pontos oka még mindig nem tisztázott.
Az endometriózis tünetei
Az endometriózis egyik leggyakoribb korai tünete a fájdalmas menstruáció. A betegek gyakran az egész kismedencei területre kiterjedő, görcsös fájdalmat éreznek, olyan erőset, amely alapvetően befolyásolja az életüket. Sokaknál ez a fájdalom akár ájulást, hányást is okozhat, mozgáskorlátozottsággal, koncentrációs zavarral jár. Súlyosabb esetben az endometriózis széklet– és vizeletürítés közben is fájdalmat okoz, ritkán akár véres vizeletet, székletet is eredményezhet. Az endometriózis tünetei közé tartozik a szexuális együttlét közben fellépő erős fájdalom, nyomásérzés is.
Amikor a beteg állapota tovább romlik, a kismedencei fájdalom állandósul. Előfordul, hogy ilyenkorra a beteg már sokféle fájdalomcsillapítót kipróbált, emiatt a szerek egy része hatástalan, esetleg az orvos nem javasolja a további használatot, hogy a máj károsodását elkerüljék.
Az endometriózis miatt sok nő kénytelen feladni a hivatását. Vannak, akik elveszítik a munkahelyüket, megromlik a párkapcsolatuk, elszigetelődnek a társadalomtól. Az endometriózis miatt a legtöbb nő meddővé válik, de ha sikerül teherbe esnie, akkor is megnő a vetélés vagy a koraszülés esélye.
Ahogy látszik, az endometriózis tünetei gyakran félrevezetőek lehetnek. A menstruációs fájdalmat sokszor máshogy kezelik – hiszen ennek hátterében egyéb nőgyógyászati problémákat, PCOS-t, miómát esetleg nemi úton terjedő betegségeket is feltételezhetnek – amelyek egyébként az endometriózissal egyszerre is fennállhatnak a betegnél.
A kismedencei fájdalmat sokan veseproblémaként azonosítják, esetleg húgyúti fertőzésként vagy az aranyér mellékhatásaként értelmezik a jelenséget. Mások pszichés problémákhoz kötik a fájdalommal szembeni intoleranciát, emiatt sokszor nem történik meg időben a betegek kezelése, esetleg a téves diagnózis miatt nem a megfelelő beavatkozásokkal próbálnak meg rajtuk segíteni, nem szüntetik meg a problémák gyökerét.
Az endometriózis felismerésének és kezelésének szempontjából elengedhetetlen a megfelelően képzett, megbízható és empatikus orvosi háttér – az olyan ellátóhely, ahol holisztikusan tudják kezelni nem csak a testi, de az endometriózissal együtt járó lelki problémákat is.
Mi okozza az endometriózist
Az endometriózis jelensége, hogy a méhben található nyálkahártya, az úgynevezett endometrium valamilyen okból más szervekben is megtalálható lesz. A rendellenes endometrium leggyakrabban a kismedencei szerveket, a húgyhólyagot, petevezetéket, beleket érinti, de olyan esetek is ismertek, amikor a testszerte, akár az agyban is találtak az endometriumra hasonlító szövetet.
Ezek a szövetek, a méhben található endometriumhoz hasonlóan, hormonális hatásra időről időre megújulnak. A rendellenes szövet emiatt helyi gyulladásokhoz, immunreakcióhoz vezethet. Az endometriózis következménye lehet a szervek állandó enyhe gyulladása, a környező szövetek kóros összenövése és a folyamatos vagy ciklikus fájdalom.
Az endometriózis pontos okai még nem ismertek. Feltételezhető, hogy a kialakulásáért az úgynevezett retrográd menstruáció, vagyis a menstruációs vér visszafelé, a hasüregbe történő áramlása felelős. Ennek kialakulása valószínűsíthetően genetikai okokra is visszavezethető,
A méhsejtek a nyirokhálózaton keresztül is képesek szóródni, valószínűleg emiatt a hibás immunműködés miatt képesek eljutni például az agyba és a kismedencétől távolabbi szervekbe. A kutatások alapján úgy látszik, hogy bizonyos hormonális kilengések, például az ösztrogénpótló terápia miatt, a szervezet más sejtjei is képesek lehetnek ilyen, rendellenes endometriummá alakulni.
Diagnosztikai módszerek az endometriózis azonosítására
Az endometriózis diagnózisa sokszor nehezített. A betegek általában a fájdalmas menstruáció miatt fordulnak orvoshoz, elképzelhető, hogy már egészen fiatalon, tinédzser korban is. Gyakori, hogy ilyenkor más betegségként, például hormonális zavarként azonosítják a páciens tüneteinek okát és fogamzásgátlóval kezelik a problémát. Ez sokszor átmenetileg megszüntetheti a tüneteket, így azok gyakran jelentkeznek akkor, amikor a páciens – például a gyermekvállalás előtt – abbahagyja a gyógyszer szedését.
Mivel összetett betegségről van szó, ezért nem csak a korai felismerés nehezített. A vizsgálatok sorozata általában hüvelyi ultrahanggal indul. Ez az eljárás elsősorban a hüvelyi ciszták kimutatására alkalmas. Amennyiben ez nem mutat eredményt, de fennáll az endometriózis gyanúja, sokszor kérnek további képalkotó vizsgálatot, egyéb szervi ultrahangot vagy MRI-t is.
Mivel az endometriózis szigetek a szervezeten belül nagyon változatosan helyezkedhetnek el, a teljesen pontos diagnózishoz sokszor műtéti eljárásra van szükség. Erre általában akkor kerül sor, ha már találtak kóros összenövést a kismedencében, illetve ha gyanítható, hogy a beteg tüneteinek hátterében ez áll. A hastükrözéses eljárás általában laparoszkópiával, minimálisan invazív módon is elvégezhető. Bár műtéti eljárásról van szó, ennek a módszernek az előnye, hogy a beavatkozás során el lehet távolítani a kóros összenövések egy jelentős részét is.
Kezelési opciók: konzervatív és sebészeti beavatkozások
Az endometriózis kezelése minden esetben személyre szabott módszereket igényel, hiszen a betegség változatos okokból alakulhat ki. A kezelés lépései általában a következők:
- Fájdalomcsillapítás
- Az endometriózis tüneti kezelése
- Az összenövések eltávolítása, illetve a gyökérok megszüntetése
- Fenntartó kezelés
Miel a betegség nagy fájdalommal jár, a kezelés első lépése általában ennek a fájdalomnak a megszüntetése, például a megfelelő endometriózis fájdalomcsillapító megtalálásával. Erre gyakran azért is szükség van, mert a fájdalom miatt a betegek általános állapota is romlik, így gyakran roborálásra is szükségük lehet.
A következő lépésben általában gyógyszeres kezelés következik. Ennek része lehet a hormontermelést befolyásoló készítmények, például fogamzásgáltók adása, illetve non-szteroid gyulladáscsökkentők előírása.
A gyógyszeres kezeléssel a beteg állapota sokáig javítható vagy szinten tartható, de a hosszú távú javuláshoz általában műtétre, az összenövések, kóros szövetek eltávolítására is szükség van. Az endometriózis műtét után általában továbbra is szükség van valamilyen szintű gyógyszeres kezelésre, de a legjobb életminőséget úgy lehet elérni, ha a páciens gyógyszeradagját a minimumra lehet csökkenteni.
Szélsőséges esetben szükségessé válhatnak drasztikusabb beavatkozások, így a méh vagy a betegségben érintett bélszakaszok eltávolítása is – ám erre szerencsére ma már ritkán van példa.
Az endometriózis kezelésében a legnagyobb kihívás a meddőségi problémák megoldása illetve a beteg hosszú távon tünetmentessé tétele. Az endometriózis fogamzásgátlós kezelése ellehetetleníti a gyermekvállalást, így ebben az esetben a betegnek sokszor komplex terápiára van szüksége, hogy fájdalommentesen elhagyhassa a gyógyszert. A gyulladáscsökkentők és fájdalomcsillapítók hosszútávú szedése szintén mellékhatásokkal jár, így kiemelten fontos a beteg állapotának folyamatos figyelése és a gyógyszerek állandó, pontos beállítása.
Hogyan kezelhető az endometriózis életmódbeli változtatásokkal?
Szerencsére az endometriózis életmódváltással is kezelhető, a tünetek sokat javíthatók. Az életmódváltás elsődleges célja általában a szervezet hormonális egyensúlyának visszaállítása és a különböző endometriózishoz társuló betegségek elkerülése. Endometriózis esetén az alábbi módszerek segíthetnek.
Inzulinrezisztencia diéta
Az inzulinrezisztencia egy olyan anyagcserezavar, amely során a szervezet a bevitt szénhidrátokat nehez dolgozza fel. Az inzulinrezisztencia különböző nőgyógyászati elváltozásokhoz, leggyakrabban PCOS-hez vagyis policisztás ovárium szindrómához vezethet.
Az inzulinrezisztenciát leggyakrabban az úgynevezett 160 g-os szénhidrát diétával kezelik, ennek során a betegnek a számára meghatározott szénhidrát mennyiséget szabad csak bevinni a szervezetébe, étkezésekre leosztva, úgy, hogy az egyes adagok megfelelő mennyiségben és arányban tartalmazzák a gyors és lassú szénhidrátokat. Az inzulinszint és vércukor szabályozása jó hatással van a női hormonok egyensúlyára, így nem csak a PCOS, de az endometriózis tüneteit is enyhítheti.
Allergének elhagyása, tiszta étkezés
Endometriózis a szervezetben gyulladást okozhat. A gyulladások mértéke azonban csökkenthető, ha minél kevesebb olyan anyagot viszünk be a szervezetbe, amely megterheli azt. Az endometriózis kezelése diétával, még ha korlátozottan is, de lehetséges. Ebben nagy segítséget jelent a különböző táplálékallergiák felismerése és az étrend megfelelő kialakítása.
A glutén, tej vagy húsmentes étkezés, a feldolgozott élelmiszerek kerülése, a kiegyensúlyozott rost és fehérjebevitel nagyon sok betegnél segíthet a gyulladások megelőzésében, a fájdalom és a kellemetlen tünetek csökkentésében.
Endometriózis és sport
A testmozgás jótékonyan befolyásolja a szervezet inzulin-háztartását, hormoniszintjént. A rendszeres, a páciens erőnlétéhez igazított mozgás javítja a szervezet regeneráló képességét, így gyulladáscsökkentő hatású. Léteznek olyan speciális mozgásformák (pl. jóga, intimtorna), amelyek stimulálják a női szervek vérellátását, ezáltal segíthetnek a fájdalom csökkentésében, az esetleges rendellenességek gyógyulásában. A hasi műtét utáni gyógytorna felgyorsíthatja a lábadozást, illetve segíthet megszüntetni az endometriózis másodlagos tüneteit, például a fájdalom miatti görcsös testtartás miatt kialakuló ízületi és izomfájdalmakat.
Endometriózis étrend-kiegészítők
Az endometriózis gyógynövényen és étrendkiegészítők segítségével is kezelhető. Sokaknak segíthetnek például a vércukorszintet szabályozó és az inzulinérzékenységet javító anyagok, vitaminok és gyógynövények. Ilyenek lehetnek például az ashwagandha, a berberin a kecskeruta vagy az inozitol is. Mivel az endometriózis összetett betegség, ezért ezek szedését javasolt orvossal egyeztetni és pontosan nyomonkövetni, mert a különböző táplálékkiegészítők hatással lehetnek az egyes gyógyszerek felszívódására.
A görcsös fájdalmak enyhítésében nagy szerep juthat a magnéziumnak és a felszívódását segítő B-vitaminnak is. A D-vitamin segíthet a hormonális egyensúly helyreállításában, a króm és a cink pedig hozzájárulnak az étvágy éa a vércukorszint kiegyensúlyozásához. Mivel az endometriózis gyakran komoly vérveszteséggel jár, ezért a vaspótlás szintén javíthatja a betegek általános állapotát. Sokaknál javít a tüneteket a női ciklus beállítására is alkalmazott cickafarkfű-tea is.
A társtünetek, például fájdalom és elszigeteltség miatt jelentkező lelki problémákban a különböző gyógynövények, például a citromfű és az orbáncfű jelenthetnek támogatást.
Endometriózis kezelése gyógyszer nélkül
Az endometriózis kezelése általában nem lehetséges gyógyszerek nélkül, de léteznek olyan terápiák, amelyek bizonyos esetekben eselteg kiválthatják néhány szer, például a fájdalomcsillapítók alkalmazását.
A fájdalom elviselésében sokat segíthet a meditáció és a légzésterápia. Sok beteg kéri kineziológus segítségét, de gyakori az is, hogy valaki olyan hagyományos eljárásokban is segítséget talál, mint a manuálterápia vagy a masszázs. Ezek az eljárások általában azért jelentenek komoly támogatást, mert javítják a beteg testképét, csökkentik a fájdalomérzékenységet, nyugtatóan hatnak.
Az alternatív terápiák nem csak a beteg közérzetét javítják, de csökkenthetik a szükséges gyógyszerek mennyiségét, segíthetnek abban, hogy a páciens hosszabb távon is jó életminőségben éljen. Nagyon fontos azonban, hogy az étrendkiegészítők és életmódbeli változtatások alkalmazása minden esetben orvosi felügyelettel, holisztikus módon történjen.
A meddőség és az endometriózis kapcsolata
A meddőség egyszerre lehet az endometriózis következménye és társult betegség is. Az endometriózis meddőséggel való kapcsolata tehát sokféle. A terméketlenség vagy nehezített fogamzás általában a betegek 20-40%-át érinti. Ehhez jön még azoknak a pácienseknek a száma, akik képesek lehetnek teherbe esni, de az endometriózis miatt fennáll a vetélés és koraszülés veszélye. Egyfajta meddőségként kezelhető azoknak a nőknek a helyzete is, akik az endometriózis okozta szexuális jellegű problémák miatt nem tudnak gyermeket vállalni, esetleg valamilyen, az endometriózis vagy annak tüneteit kezelő gyógyszer hatása miatt kénytelenek halasztani a gyermekvállalást.
Az endometriózis miatt meddővé váló betegek egy része orvosi támogatás mellett képes lehet teherbe esni. Ehhez sok esetben elég a gyógyszeres terápia átmeneti felfüggesztése és a betegség alternatív kezelése a fogamzás és a várandósság alatt. Megfelelően ütemezett orvosi beavatkozásokkal és a beteg állapotának célzott javításával nem lehetetlen a különböző mesterséges fogamzási eljárásokban való részvétel sem. Sok beteg alkalmas lehet inszeminációs eljárással vagy lombikprogram segítségével saját gyermeknek életet adni. A testen belüli gyulladások is negatív hatással lehetnek a fogamzásra. Ezek mértéke azonban gyakran csökkenthető gyógyszermentes, alternatív megoldásokkal, életmódváltással, diétával is.
A várandósság és a gyermekágyas időszak alatt a szervezet számos hormonális változáson megy keresztül. Egyes betegek állapota romlik a terhesség illetve a gyógyszeres kezelés abbahagyásának hatására, de a legtöbben később újra teljes életet élhetnek. Néhányan arról is beszámolnak, hogy a gyermekvállalás hatására az endometriózis tünetei enyhültek vagy megszűntek.
Az endometriózis terhesség tehát megfelelő orvosi támogatás mellett nem esélytelen. A folyamatos ellenőrzés és a szakértő orvosi háttér biztonságos lehetőséget teremt a gyermekvállaláshoz. Látogasson el 11. kerületi nőgyógyászati rendelőnkbe, ahol szakembereink szívesen segítenek az endometriózis melletti teherbeeséshez szükséges körülmények kialakításában, a gyermekvállalás megtervezésében.
Társadalmi és érzelmi hatások: élni az endometriózissal
Mint minden krónikus betegség, az endometriózis is megterhelően hathat a beteg lelki állapotára. Az erős fájdalom miatt sok endometriózisban szenvedő nőnél alakul depresszió vagy önértékelési zavar. Sokan küzdenek szorongással vagy fóbiákkal a betegség hatására. Az endometriózisos betegek érzelmi támogatása ezért nagyon fontos.
Az endometriózis hatással van a páciensek munkaképességére is. Sokan veszítik el a munkájukat a gyakori hiányzás miatt vagy azért, mert sokan gyengeségként, lustaságként azonosítják a tüneteket, hiszen azokat “csak” a menstruáció okozza. Nagyon sok beteget ér bántás, csalódás a munkáltatójuk, családjuk, párjuk vagy az egészségügyi intézmények részéről. Az endometriózis elleni küzdelemben ezért kiemelt jelentősége van a társadalmi érzékenyítésnek és az edukációnak is.
Az endometriózis a legtöbb esetben nem 100%-osan gyógyítható. A betegség feldolgozásában és a kihívások kezelésében nagyon sokat segítheti a pszichológus szakember tapasztalata. A terápiás ülések során lehetőség van az endometriózis lelki okainak feltárására, a szorongás, szégyenérzet elszigeteltség csökkentésére, illetve a párkapcsolati problémák megoldására.
Az endometriózis önsegítő csoportok nem csak a betegség lelki oldalával foglalkoznak. Lehetőséget adnak tapasztalatcserére, egymás támogatására is. Az endometriózisban érintett emberek összefogása segíthet a környezetnek a betegség jobb megértésében, a betegek közösen, egymást támogatva tudják az érdekeiket képviselni.
Gyakori kérdések és tévhitek az endometriózissal kapcsolatban
Az endometriózis a 30 év feletti nők problémája
Az endometriózis a termékeny korban lévő nők 5-15%-át érinti, kortól függetlenül. Gyakran menedzserbetegségként a 20-as éveik közepén, 30-as éveikben járó nők betegségeként azonosítják, de ez legtöbbször azért van, mert a betegek csak ilyenkorra kapnak biztos diagnózist. Az enyhébb tünetek akár már kamaszkorban jelentkezhetnek.
Az intimkehely használata endometriózist okozhat?
Az endometriózis tampon és intimkehely használtalától függetlenül is kialakulhat. Azoknál, akiknél fennáll a retrográd menstruáció gyanúja, vagy akiknél a családban fordult elő endometriózisos megbetegedés, érdemes orvos véleményét kérni az intimkehely és tampon alkalmazása előtt. Ha kétségei vannak ezek alkalmazásáról, 11. kerületi nőgyógyászati rendelőnkben szívesen állunk rendelkezésére.
Az endometriózis öröklődik?
Az endometriózis okait a jelenlegi kutatások sem ismerik pontosan. Feltételezhető, hogy bizonyos genetikai tényezők is segíthetik a betegség kialakulását, de a pontos mechanizmus még nem teljesen ismert. Az endometriózisos édesanyáknak lehetnek teljesen egészséges gyermekei.
A fogamzásgátló véd az endometriózistól?
A fogamzásgátlót felesleges az endometriózis megelőzésére alkalmazni, de a már meglévő betegséget egyes esetekben szinten tarthatja, javíthatja.
Összegzés és további lépések
Az endometriózis jeleit ma már egyre kevésbé ismerik félre. A felvilágosításnak és a kutatásoknak hála az endometriózis kezelésében világszerte új távlatok nyíltak meg. A korai felismerésnek köszönhetően hamarabb indulhat el a tünetek csillapítása, megelőzhető a súlyos következmények kialakulása.
Az endometriózis krónikus betegség és jelenleg nem jelenthető ki, hogy tökéletesen gyógyítható, hiszen a tünetek, a betegség és a gyógyszerek mellékhatásai sokszor a változókor után is elkísérik a pácienst. Az újabb kutatásoknak hála azonban van remény arra, hogy bizonyos esetekben elkerülhető legyen az endometriózis kialakulása és lehetővé váljon a 100%-os gyógyulás.
A fájdalmas menstruációs esetek 40-60%-át az endometriózis okozza. Amennyiben fájdalmas menstruációt tapasztal, mindenképpen forduljon nőgyógyászhoz, akár magán nőgyógyászati rendelőnk szakembereihez! A fogamzásgátlás önmagában nem megoldás a fájdalmas menstruációra. Ragaszkodjon a pontos okok feltárásához, a teljes szűréshez!
Korai felismeréssel, szakszerű kezeléssel, a család, barátok támogatásával az endometriózisos betegek teljes, kiegyensúlyozott életét élhetnek. Orvosi csapatunk mindenben Ön mellett áll!
Nőgyógyászat Budapest
Foglaljon időpontot még ma az Újbuda Medical Center nőgyógyászati szakrendelésére.
Témához kapcsolódó további információk és szakrendelések az alábbi gomb kattintásával elérhetőek: