Témához kapcsolódó további információk és szakrendelések az alábbi gomb kattintásával elérhetőek:
A kamaszkor elejére nem csak a maradandó fogak törnek elő nagyobb számban, hanem általában megérkezik velük a szorongás is. Amikor a vadiúj fogsor valamiért nem tökéletes, az ifjú tulajdonos könnyen csalódott lesz. A hagyományos, állandó fogszabályzó viszont sokszor azt jelenti: a fiatalok a kamaszkor végéig “vasmosolyra” kényszerülnek. A kivehető fogszabályzó minden szempontból megkönnyebbülést jelent – de csak akkor, ha megfelelően viselik. Mit kell tudnunk a kivehető fogszabályzóról?
Mi az a kivehető fogszabályzó?
Miért lehet szükség fogszabályzóra?
A fogsor szabálytalansága, egyenetlensége többféle okból is kialakulhat. A száj és a fogak fejlődését rengeteg tényező, a táplálkozás, a szoptatás hossza, az ujjszopás vagy a cumi használata is befolyásolja, emellett genetikai tényezők is szerepet játszanak az alakulásában.
Napjainkban általában sok és megfelelő mennyiségű és minőségű táplálék áll a gyerekek rendelkezésére. A D-vitamin és kalcium pótlása sokszor már csecsemőkortól kezdve zajlik, így a fogak fejlődéséhez a szervezet bőven rendelkezik építőanyaggal. Az ételeink viszont az évszázadok során puhábbá és pépesebbé váltak. Lényegesen kevesebbet rágunk, mint akár csak néhány évvel ezelőtt. Ennek hatására egyre gyakoribb jelenség, hogy a szájban a fogak viszonylag nagyok, de maguk az állcsontok szűkek, így a nagyobb méretű maradandó fogak összecsúsznak a szájban.
Ehhez jönnek még hozzá a különböző civilizációs hatások. A cumisüveges táplálás és a cumizás másképpen formálják az arcot, mint az anyatejes szoptatás. A korábbi időkben a kisbabát a lehető legkorábban elválasztották és igyekeztek minél hamarabb “felnőtt”, keményebb ételekkel táplálni, hiszen a nagy családokban sok múlott azon, a gyerekek mennyire önállóak már fiatal korban is. Mára ez a szokás megváltozott, sok gyermek akár másfél-két éves koráig is folyékony vagy nagyrészt pépes táplálékon él.
A fogszabályozás célja a szabályos fogsor kialakítása anélkül, hogy a fogak funkciójukat veszítenék vagy meglazulnának. Akinek előre álló felső és kissé akár hátra is hajló alsó fogsora van (ebben az esetben a felső fogsor részben takarja az alsót), például mélyharapásnak nevezzük. Ez a fajta rendellenesség megnehezítheti a táplálkozást és hangképzési nehézségeket, akár pöszeséget okozhat. Érdemes korrigálni és gyengéd tolással és nyomással a megfelelő helyzetbe hozni a fogakat.
A fogszabályozás során nem csak a fogak helyzete változik. A legjobb eredményt akkor lehet elérni, ha a szabályozás gyermekkorban, még a növekedés lezárulása előtt történik meg és sikerül az állkapcsok fejlődését is befolyásolni. A fogszabályzóval tágítani lehet az állkapcsokat, hogy több hely jusson a maradandó fogaknak, illetve pozitívan lehet befolyásolni az arcforma alakulását is. Megelőzhető például a túlságosan előre csúcsosodó felső állkapocs vagy kiugró alsó állkapocs kialakulása.
A kivehető fogszabályzó használata
A fogszabályozó készülékek gyengéd nyomással és feszítéssel igazítják a fogakat a megfelelő helyre. A fogszabályozás ma már felnőtt korban is lehetséges, de a leghatékonyabb akkor, ha kiskamasz korban, a “csontfogak” megjelenésekor, a növekedés lezárulása előtt történik.
Az állandó fogszabályzók folyamatosan nyomás és feszítés alatt tartják a fogakat. Ezek a készülékek a fogsorhoz vannak rögzítve és akár évekig is a szájban maradhatnak, miközben folyamatosan állítják őket. A kivehető fogszabályzók – ahogyan a nevük is mutatja – nincsenek folyamatosan rögzítve a szájban, azokat 12-14 órán át kell viselni. A kivehető fogszabályzóknak több előnye is van:
- A fogszabályozás akár 6 éves korban, a fogak cserélődése előtt megkezdhető, így egészségesebb, stabilabb fogsor alakulhat ki és az arcforma is szebben alakul.
- Nap közben, sportolás, iskolai felelés, éneklés idején a fogszabályzó eltávolítható, esztétikailag nem zavaró.
A kivehető fogszabályzót gyakran használják a korai szabályozáshoz, például, ha genetikai vagy egyéb okok miatt szinte biztos, hogy később fogszabályzóra lenne szükség. A kivehető fogszabályzó alkalmazásával akár a komolyabb beavatkozásoknak, fogászati műtétek szükségességének is elejét lehet venni.
Alkalmazzák akkor is, ha csak kisebb rendellenességet kell korrigálni és a hosszabb távú, de lassúbb szabályozás feleslegessé teheti az állandó készülék alkalmazását. Ez főleg kamaszkorban nagy segítség, amikor a gyerekek nem szívesen viselnek állandó készüléket.
A kivehető és állandó fogszabályzót sokszor együtt is alkalmazzák. A kivehető készülékkel elő lehet készíteni a fogsort az állandó készülék használatára, illeve a segítségével biztosítani lehet az állandó készülékkel elért eredményeket.
A kivehető fogszabályzó kisebb korban, 6-14 éves kor között hozhatja a legjobb eredményeket, de sokszor a növekedés lezárultáig, szélsőséges esetben akár a húszas évek elejéig is viselni kell. Ez a megoldás felnőtt korban általában nem alkalmazható, de néhány esetben, például komolyabb fogászati műtétek után akár a későbbi években is választhatják ezt a megoldást.
A kivehető fogszabályzók típusai
A kivehető fogszabályzók – főleg diszkrét mivoltuk miatt – nagyon népszerűek, így gyakran jelennek meg új, kísérleti megoldások a piacon. A két legnagyobb csoport viszonylag állandó. Ezek alapján beszélhetünk:
- tágítócsavaros készülékekről (Ezek feladata az állkapcsok tágítása, ezzel például az egymásra torlódó fogazat kialakulásának megakadályozása).
- funkcionális készülékekről. (Ezek főleg az arcizmokra hatnak, helyes rágási irányt alakítanak ki, megakadályozzák, hogy az egyik állkapocs túlnőjön a másikon).
A tágítócsavaros készülék elsősorban azok számára jelent megoldást, akiknek az állkapocscsontja szűk, így a nagyobb méretű maradandó fogak feltorlódnának. Nagy előnye, hogy a korai szabályozásnak köszönhetően a fogak így sérülés nélkül egyenletesebben törhetnek elő. Ezt a módszert sokszor alkalmazzák az állandó fogszabályzó készülék viselésének előkészítésére is. A korai tágítás lehetővé teszi, hogy a készüléket kevesebb ideig kelljen viselni. Egyes esetekben a megfelelő fogazat kialakításához fogak eltávolítására is szükség lehet, a korai tágítócsavaros szabályozással ez azonban elkerülhető.
A funkcionális készülék sokszor azoknak a gyerekeknek jelent nagy segítséget, akik valamilyen izomtónus-problémával, spasztikus izomattal vagy éppen túl laza izmokkal születtek. Akkor is jó szolgálatot tesz, ha a szabálytalan fogazat valamilyen hibás mozgásminta miatt alakult ki. Ilyen lehet a szoptatás hiánya, az ujjszopás, cumizás vagy a helytelen, oldalazó rágás is.
A kivehető fogszabályzó viselésének fontossága
A kivehető fogszabályozók megjelenése nagyon különböző lehet. Vannak készülékek, amelyeket elegendő csak a fogsorhoz illeszteni és nagyon hasonlítanak a hagyományos, állandó fogszabályzóra. Léteznek azonban olyan készülékek is, amelyeket a szájon kívül is támaszkodnak, ezeket szalagokkal a fejhez is rögzíteni kell.
A kivehető fogszabályozókat sokszor nevezik éjszakai fogszabályzónak is, ez az elnevezés azonban egy kicsit félrevezető. A kivehető fogszabályzókat általában nem elég csupán az alvásidőben viselni. A készülékek a csontok növekedésére hatnak. A csontok valóban az éjszakai alvás idején tudnak a legnagyobb ütemben növekedni, amikor a szervezet sok energiát fordít a fejlődésre. Ahhoz azonban, hogy a csontsejtek egy bizonyos irányban csontot termeljenek, kb. 10 órára van szükség. Vagyis, ha a fogszabályzó egy bizonyos irányba “ingerli” a csontot, az adott irányú növekedés 10 óra elteltével indul meg. Ha ezután még 2-4 órát viseljük a készüléket, akkor 2-4 órán át késztetjük helyes irányba a növekedést.
A készülék használata annál hatékonyabb, minél többször és minél hosszabban viselik azt. Természetesen az is eredményes, ha csak alváshoz viselik a készüléket, de a kezelés időtartama nagyon megnyúlik és nem is biztos, hogy annyira eredményes lesz, mint a hosszabb viselés során. A megfelelő ütemben viselt kivehető fogszabályzókat általában 6 hetente állítani kell. Ehhez általában orvosi felügyeletre van szükség, de sokszor elég, ha az orvos instrukciókat ad, így a finomhangolást akár otthon is el lehet végezni.
Ennek a típusú fogszabályzásnak az egyik előnye, hogy mivel napközben nem kell viselni a készüléket, a fém alkatrészek nem akadályozzák hangképzést. Azoknál a gyerekeknél, akik fogszabályzó viselésére kényszerülnek, eleve nagyobb az esélye a különböző beszédhibák kialakulásának, hiszen a szabálytalan fogazat és az ehhez gyakran társuló egyéb problémák (pl. a nyelvlökéses nyelés) sokszor nehezítik a tiszta beszédet. A kivehető fogszabályzó mellett, logopédiai szakember segítségével könnyedén elsajátítható a helyes beszédtechnika.
Az állandó fogszabályzók alkalmazásának előnye, hogy a kezelési időszak relative rövid. Serdülőkorban, a fokozott növekedés idején akár fél-egy év alatt is korrigálni lehet bizonyos hibákat. A csontok fejlődése és a növekedés azonban akár a fiatal felnőttkorig is eltarthat. Ezekben az esetekben előfordulhat, hogy a szervezet megpróbálja kompenzálni a fogszabályozás eredményét és a beállított fogsor újból eldeformálódik.
Ennek kivédésére gyakran javasolják éjszakai készülék használatát, akár hosszú évekkel az állandó készülék eltávolítása után is. Az állandó fogszabályzó viszonylag drasztikus beavatkozást jelent, ezért nagyon fontos, hogy az eredményt tartóssá tegyük egy gyengéd, de határozott módszer használatával.
Hogyan szokjunk hozzá a kivehető fogszabályzóhoz?
A fogszabályozás nem kellemes folyamat, hiszen a készülék a csontokat, izmokat folyamatos enyhe feszültség alatt tartja. A nem teljesen jól beállított fogszabályzó viselése fejfájást, izomfájdalmat okozhat. A készülékek egy része kisebb sérüléseket is okozhat, különösen, ha valamilyen rossz mozdulatot teszünk.. Nincs ez másképp az éjszakai fogszabályzók esetében sem.
Minden készülék esetében fontos a megfelelő beállítás. Nem jó, ha a fogakra egyszerre túl nagy nyomás nehezedik, érdemes fokozatosan beállítani a terhelést. A kivehető fogszabályozók esetén is megvalósítható a fokozatos illesztés. Kezdetben a készülék kisebb nyomást fejt ki az arcra, így az első időszakban akár többszöri állításra is szükség lehet. Később, amikor a a fogszabályzó viselése megszokássá válik, intenzívebben is lehet dolgozni vele.
A kivehető fogszabályzó viselése eleinte kényelmetlen lehet. Meg kell találni a megfelelő alvópozíciót, azt a frizurát, párnát, éjjeli öltözéket, amellyel a legkomfortosabb a fogszabályzó viselése. A szakemberek akár azt is javasolhatják, hogy a készüléket eleinte csak néhány órát viseljék és csak éber állapotban. Így a gyerekek hozzá tudnak szokni a fogszabályzón keresztüli légzéshez, alvás közben nem riadnak meg attól, hogy a készülék akadályozza őket a szabad mozgásban.
A kivehető fogszabályzó tisztítása és karbantartása
A kivehető fogszabályzók speciális karbantartást és állandó tisztítást igényelnek. A legfontosabb, hogy a fogszabályzók mindig tiszta fogsorral, fogmosás után viseljük! A fogak tisztításához a szakember speciális fogkefét vagy különleges fogkrém használatát kérheti. Mivel a fogszabályzó minimálisan akadályozza a száj öntisztulását, ezért az alapos tisztogatás mindenképpen fontos – ehhez fogköztisztító vagy fogselyem használata is ajánlott, de léteznek speciális szájvizek is, amelyekkel a másképp nem elérhető részeket is tisztítani lehet.
A fogszabályzóhoz általában fertőtlenítő oldatot is mellékelnek. Használat után minden esetben öblítsük le a fogszabályzót és tisztítsuk meg az esetleges szennyeződésektől! Ezután a készüléket – a gyártói előírásoknak megfelelően – helyezzük a fertőtlenítő oldatba a megfelelő időre. A készülékekhez általában saját tartót, tokot mellékelnek. Fontos, hogy mindig ebben tartsuk a készüléket, így az nem sérül, nem porosodik, piszkolódik be, például az éjjeliszekrényen állva.
A készülék beállítását végző fogorvos vagy fogtechnikus meg tudja mutatni, mennyire kell (és szabad) otthon szétszerelni a készüléket. Érdemes a tisztítást mindig szétszerelt állapotban végezni, hogy a lehető legtöbb részen hozzáférjünk az alkatrészekhez.
A fogszabályozóknak általában fém, műanyag és gumi alkatrészei vannak. A gumi vagy szilikon alkatrészeket legtöbbször húzársa, rugalmas rögzítésre használják. Ezeket az elemeket érdemes gyakran, akár naponta cserélni. Ezzel elkerülhető, hogy az anyag szennyeződéseket szívjon magába, illetve biztosítható a fogszabályozás hatékonysága is, hiszen mindig a megfelelő rugalmasságú eszközt használhatjuk.
A kivehető fogszabályzóban alvás során sokan panaszkodnak fokozott nyáltermelésről, ezért érdemes a párnára valamilyen nedvszívó anyagot, például törölközőt teríteni. Válasszunk olyan ágyneműt, amely állja a gyakori mosást! Figyeljünk rá, hogy az ágyban lehetőleg ne legyen olyasmi, amibe a fogszabályzó alkatrészei beleakadhatnak.
Gyakori kérdések a kivehető fogszabályzókról
Mit tehetek, ha a fogszabályzó kiesik éjszaka?
Egyes készülék típusoknál könnyen megtörténik, hogy éjszaka elmozdulnak vagy kiesnek. Ennek részben az az oka, hogy alvás közben az izmok elernyednek vagy ellenkezőleg, megfeszülnek és tudattalan mozdulatokat tesznek (ilyen például a fogcsikorgatás). Ha a készülék többször is kiesik vagy elmozdul, akkor érdemes szakemberhez fordulni és beállítatni a készüléket.
Van káros hatása a kivehető fogszabályzónak?
Minden orvostechnikai eszköz alkalmazásának vannak kockázatai. A kivehető fogszabályzó viselése is okozhat fejfájást, izomfájdalmat, zsibbadást, átmeneti feszültségérzést, ritkán irritációt, mikrosérüléseket is. A kivehető fogszabályzó alkalmazása azonban viszonylag biztonságos módszer. A készüléket példul nem kell viselni sportoláskor, így elkerülhetők a sérülések. Van pihenőidő és könnyebb a fogak megfelelő tisztítása is.
Mindig viselni kell az éjszakai fogszabályzót?
A kivehető fogszabályzó használata annál hatékonyabb, minél többet és minél hosszabb ideig viselik. Léteznek azonban alkalmak, amikor – általában orvosi javaslatra – fel szabad vagy kell függeszteni a fogszabályzó használatát. Ilyen lehet például, ha egy felső légúti megbetegedés akadályozza a légzést. Szünetet lehet tartani láz vagy fertőző betegségek, pl. bárányhimlő esetében is, ha a szájban hólyagok alakultak ki.
Bárki alkalmas lehet kivehető fogszabályzó viselésére?
A kivehető fogszabályzó egyszerű és gyengéd, de előfordulhat, hogy a növekedés üteme és/vagy az elváltozás mértéke miatt a kivehető fogszabályzó már nem nyújt megfelelő teljesítményt. Nem lehet kivehető fogszabályzót alkalmazni azoknál a gyerekeknél, akik görcsrohamokra hajlamosak (pl. Dravet-szindróma). Erőteljes fogcsikorgatás esetén fontos lehet először az azt kiváltó probléma megoldása.
Milyen lehetőségek vannak a kivehető fogszabályzó használata felnőttkorban?
A kivehető fogszabályzó használata felnőttkorban kevésbé hatékony, mint a gyermekkori növekedés idején. Kisebb rendellenességeket azonban ilyenkor is lehet az éjszakai készülékkel korrigálni. Ma már alkalmaznak kivehető fogszabályzót felnőttkorban például bizonyos fogászati beavatkozások után, esetleg a fogpótlás előkészítésére is.
Éjszakai fogszabályzóval ki lehet váltani az állandó fogszabályzó viselését?
Igen, bizonyos esetekben van választási lehetőség a kivehető fogszabályzó és az állandó készülék között. Különösen kiskamasz korban azonban léteznek olyan esetek, amikor nem elhagyható az állandó készülék. Jó hír, hogy az éjszakai fogszabályzóval való elő- és utókezelés lerövidítheti az állandó készülék viselési idejét. A kamaszokat érdemes felkészíteni arra: ha szorgalmasan viselik a kivehető készüléket, mindenképpen kellemesebb lesz a nappali készülék hordása is.
Az élet kivehető fogszabályzóval
A kivehető fogszabályzó nagy előnye, hogy a viseléséről szinte senkinek nem kell tudnia. Nem kell hordani az iskolában vagy a nap közbeni elfoglaltságok során. Sportoláshoz és étkezéshez a készüléket egyenesen kötelező eltávolítani. A kivehető fogszabályozó készülék viselését – orvosi beleegyezéssel, a kezelési időszaktól függően – néhány napra fel is lehet függeszteni, így nem muszáj viselni azt például egy osztálykirándulás vagy táborozás idején.
Kivehető fogszabályzó készüléket viselve általában tilos enni vagy inni. Az ételdarabok beleragadhatnak a készülékbe, ráadásul a folyadék- és táplálékfogyasztás fulladásveszélyes is lehet. Egyes készülékeknél nem tilos a viselés közbeni folyadékfogyasztás. Ez azonban csak annyit jelent, hogy nem baj, ha nem távolítják el a készüléket akkor, ha a gyermek a hordás alatt nagyon megszomjazik. Ilyen esetben érdemes felhívni a figyelmet arra, hogy lehetőleg csak tiszta vizet igyon, a legkevésbé veszélyes, ülő helyzetben.
A kezelés időtartama általában több évre is elnyúlik, így nagyon fontos, hogy a készülék viselője lelkesen és kitartóan tudja hordani azt. Ehhez hozzájárulhat, ha minél kevesebbszer kerül olyan helyzetbe, amikor a fogszabályzó viselése kellemetlenséget jelent. Jobb, ha nem ragaszkodunk a fogszabályzó hordásához például táborozáskor, mint az, ha emiatt végképp elmegy a gyermek kedve a fogszabályzótól.
Bár sokan azért választják a kivehető készüléket, mert nem szeretnének állandó fogszabályzót hordani, érdemes mindig tájékozódni arról milyen lehetőségek vannak az állandó készülék viselésére. Az állandó fogszabályzó jelentősen lerövidítheti a készülékviselés idejét, így a fiatalok előbb szabadulhatnak meg az összes kellemetlenségtől.
Összefoglalás
A kivehető fogszabályzó használatának tehát számos előnye van. Az egyik leggyakrabban emlegetett pozitívum, hogy a kivehető készülék egyes esetekben kiválthatja az állandó fogszabályzó használatát. Fontos tudni azonban, hogy a kivehető fogszabályzó alkalmazásának megvannak a maga korlátai:
- Minél hamarabb, akár már óvodás korban meg kell kezdeni a kezelést.
- Hosszú időn, akár éveken át használni kell a készüléket.
- Rendszeresen és hosszú időn át viselni kell a fogszabályzók. A legjobb eredményt minimum 12-14 óra napi hordással lehet elérni.
A kivehető fogszabályzóval történő kezelés mellett könnyebb lehet fenntartani a szájhigiéniát, lehetőség nyílhat a logopédiai problémák megoldására, de egyszerűbb a közösségbe történő beilleszkedés is. A kezelésre korlátozottan ugyan, de akár felnőttkorban is lehetőség van.
Fogászat Budapest 11.kerület Fehérvári út Újbuda
Szinte sosincs túl korán! Keresse fel szakembereinket még ma és érdeklődjön a kivehető fogszabályzó használatáról. Bár a kezelés időtartama hosszabb, a módszer Önt és gyermekét is számos kellemetlenségtől megkímélheti.
Témához kapcsolódó további információk és szakrendelések az alábbi gomb kattintásával elérhetőek: