Témához kapcsolódó további információk és szakrendelések az alábbi gomb kattintásával elérhetőek:
A mammográfia az emlődaganatok korai felismerésének egyik leghatékonyabb eszköze, amely életeket menthet. Ez a fájdalommentes képalkotó vizsgálat lehetőséget nyújt arra, hogy az emlőrákot már a legkorábbi stádiumban, még a tünetek megjelenése előtt felismerjük. Mivel az időben történő diagnózis kulcsfontosságú a sikeres kezeléshez, a mammográfia rendszeres elvégzése minden nő számára ajánlott, különösen a 40 éves kor betöltése után. Cikkünkben részletesen bemutatjuk a mammográfia szerepét, fontosságát és azt, hogy miért érdemes rendszeresen részt venni ezen a vizsgálaton, ezzel is hozzájárulva a mellrák elleni küzdelemhez.
Mi a mammográfia?
A mammográfiás vizsgálat kulcsszerepet játszik az emlődaganatok korai felismerésében, ami elengedhetetlen az egészség megőrzése szempontjából. A mammográfiai szűrés fontos vizsgálat a korai stádiumban lévő daganatok felderítésének folyamatában, növelve ezzel a sikeres kezelés esélyeit.
A vizsgálat során egy speciális röntgenfelvétel készül az emlőkről, amely lehetővé teszi a radiológusok számára, hogy felismerjék a szabad szemmel nem látható rendellenességeket is. A mammográfia segítségével a szakemberek képesek észlelni az emlőszövetek apróbb elváltozásait azelőtt, hogy azok egyáltalán tapinthatóvá válnának.
A mellek vizsgálatához a felsőtestet szabaddá kell tenni. Ezt követően a páciens a röntgengép elé áll, és a melleket a röntgen filmet tartalmazó felületre helyezi. A vizsgálat során a mellek kompressziója miatt az egyéni érzékenység függvényében adódhat kellemetlen érzet keletkezhet az egyéni érzékenység függvényében. A röntgengép alacsony energiájú sugárzást használ, így a sugárterhelés kismértékű. A vizsgálatot követően radiológus értékeli ki az elkészült felvételeket.
A hagyományos röntgenfilmes mammográfia mellett ma már a digitális mammográfia is elérhető, amely kisebb sugárterheléssel jár, és a felvételek digitális nagyítása révén további előnyöket kínál. Ez különösen szűrővizsgálatok esetében hasznos, mivel az expozíciós hibák utólag is korrigálhatók, így nincs szükség a felvételek megismétlésére.
A mammográfia jelentősége
Korai felismerés
Az emlőrák sikeres kezelésének egyik legfontosabb tényezője a korai felismerés. A mammográfia olyan vizsgálat, amely jelentősen növeli a sikeres gyógyulás esélyét, hiszen már akkor felismerhetők vele az elváltozások, amikor a páciens még egyáltalán nem tapasztal semmilyen tünetet, és a daganat sem válik tapinthatóvá.
Statisztikák és tények
A statisztikák szerint a korai stádiumban felfedezett mellrák esetében a túlélési arány 5 éven belül meghaladja a 90%-ot, míg a később felfedezett esetekben ez az szám már jelentősen csökken. A rendszeres mammográfiás szűrés bizonyítottan csökkenti az emlőrák okozta halálozást, különösen a 40 év feletti nőknél, akiknél a mammográfia akár 25-30%-kal is növelheti a gyógyulási esélyeket.
Mikor és kinek ajánlott a mammográfia?
Magyarországon és az Európai Unióban az Egészségügyi Világszervezet (WHO), valamint a Nemzetközi Rákellenes Unió (UICC) ajánlásai a mértékadók, melyek szerint a mammográfia 45-65 év között kétévenként indokolt, 65 év felett pedig évente ajánlott. Magyarországon 2001-től létezik egy olyan rákszűrő program, melynek keretében a 45 és 65 év közötti nők névre szóló értesítést kapnak a rákszűrés esedékességéről. 65 éves kortól viszont a vizsgálatot a nőknek maguknak kell kérniük, amihez háziorvosi beutaló szükséges.
Fokozottan veszélyeztetettek azok a nők, akiknek a családjában már előfordult mellrák, vagy valamilyen más típusú daganatos megbetegedés. Az egészségtelen életmód, a dohányzás szintén növeli az emlőrák kockázatát.
Hogyan zajlik a mammográfia vizsgálat?
Vizsgálat előtti előkészületek
A mammográfiai vizsgálat nem igényel különösebb előkészületet, de érdemes előtte a krémek, dezodorok használatát elkerülni, ugyanis némely anyagok zavarhatják a felvételek kiértékelését. A vizsgálatra leginkább alkalmas időnek a menstruáló nőknél a ciklus második hete alkalmas, de természetesen nem csak ekkor, hanem bármikor máskor is elvégezhető a mammográfia.
A vizsgálat menete
A felsőtestet szabaddá kell tenni, hogy vizsgálhatóvá váljon a mell. A felvételt általában asszisztensek végzik, a radiológus szakember pedig utólag értékeli ki a leletet. Először megtörténik a mell áttapintása, majd a páciensnek a röntgengép elé kell állnia és a mellett rá kell helyezni a röntgenfilmet tartalmazó felületre. Felülről egy plasztik lappal kissé összenyomják a mellett, ami azért szükséges, hogy az emlő elmozdulása ne rontsa a felvétel minőségét. Magától a nyomástól nem kell félni – a mell nem sérülhet meg tőle.
A vizsgálat során két felvétel készül: az egyik ferde irányú, a másik pedig egy fentről lefelé irányuló kép. Ezeket a felvételeket utólag részletesen elemzik a meszesedések és egyéb elváltozások után kutatva. Amennyiben kóros elváltozásra van gyanú, más irányú kiegészítő felvételek készítését is javasolhatják.
Komfort és fájdalom
A mellek összenyomása egyéni érzékenység függvényében járhat enyhe kellemetlen, fájdalmas érzéssel, azonban sérülés, károsodás nem keletkezhet ilyenkor.
Mit mutat ki a mammográfia?
A mammográfia olyan különböző típusú elváltozásokat képes azonosítani az emlőszövetben, mint a ciszták, a jó- valamint rosszindulatú daganat, és az invazív emlőrák. Ezek az elváltozások gyakran olyan aprók, hogy sem tapintással, sem egyéb vizsgálattal nem észlelhetők, de a mammográfia részletes képet ad a szövetekről, lehetővé téve a legkisebb rendellenességek felismerését is.
Az elváltozások korai feltárása kulcsfontosságú, mivel az időben megkezdett kezelés jelentősen növeli a gyógyulás esélyét és csökkenti a súlyos következmények kockázatát. Amennyiben a mammográfia valamilyen elváltozást mutat ki, olyan további lépések következhetnek, mint például az emlő ultrahang vizsgálata, MRI, vagy biopszia, amely során szövetmintát vesznek a pontos diagnózis felállításához.
Gyakran ismételt kérdések
Van kockázata a mammográfiai vizsgálat sugárterhelésének?
A mammográfiás képalkotás alacsony energiájú ionizáló sugárzással történik, ezért csak kismértékű sugárkockázat van.
Mekkora fájdalommal jár a mammográfiás vizsgálat?
A mellek összenyomása kissé kellemetlen, néha enyhébb fájdalommal is jár, ugyanakkor sérüléstől semmiképpen nem kell tartanunk!
Mikor javasolt más diagnosztikai eljárás a mammográfia helyett?
A hagyományos mammográfiánál korszerűbb eljárás az emlő tomoszintézis. A tomoszintézis során készült felvétel jóval nagyobb felbontású, részletesebb, mint a hagyományos mammográfiás vizsgálat alkalmával készülő. Szakorvosi konzultáció után bizonyos helyzetekben javasolhatják az ultrahangos szűrést, a kontrasztanyagos mammográfiát, az emlőt MR-t, a finomtű biopsziát vagy a vastagtű biopsziát is.
A mammográfia eredményei és következő lépések
Eredmények értelmezése
A mammográfiás vizsgálat során kapott eredmények értelmezése szakorvosi feladat, amely során a radiológus alaposan elemzi a felvételeket, és meghatározza, hogy van-e bármilyen gyanús elváltozás az emlőszövetben. Az eredményeket általában kategóriákba sorolják az alapján, hogy van-e szükség további vizsgálatokra, beavatkozásokra.
További vizsgálatok
További vizsgálatokra akkor van szükség, ha a mammográfia alapján nem lehet egyértelműen megállapítani az elváltozás természetét. Ilyen esetekben gyakran kérnek biopsziát, amely során szövetmintát vesznek az érintett területről, hogy mikroszkóp alatt alaposabban megvizsgálhassák azt. MRI-vizsgálatot is rendelhetnek el, különösen akkor, ha a mammográfia nem ad elég információt, például sűrű emlőszövet esetén, vagy ha az emlőrák kockázata magasabb a páciensnél. Ezek a további vizsgálatok biztosítják, hogy a diagnózis a lehető legpontosabb legyen, és hogy az esetleges kezelési terv a legmegfelelőbb legyen a beteg számára. Az aspirációs citológia (vékonytű biopszia) vagy a Core biopszia (vastagtű biopszia) is további lehetőséget nyújt a pontos diagnózis felállításához.
Gyanú merült fel Önben a mellrákkal kapcsolatban, vagy csak éves szűrésre jelentkezne be? Foglaljon időpontot képzett szakembereinknél, hogy a lehető legjobb ellátásban részesüljön!
Témához kapcsolódó további információk és szakrendelések az alábbi gomb kattintásával elérhetőek: