Témához kapcsolódó további információk és szakrendelések az alábbi gomb kattintásával elérhetőek:
A nyaki CT ma már mindennapos vizsgálat, például akkor, ha a pajzsmirigy vagy mellékpajzsmirigy egészségét kell ellenőrizni. A CT, vagy computertomográfia egy nem invazív vizsgálat, vagyis nincs szükség mintavételre vagy a terület sebészeti feltárására – emiatt nagyon népszerű eljárásnak számít. Szinte teljesen fájdalommentes és nem jár kiemelten kockázatos mértékű sugárterheléssel sem. Mit kell tudni a nyaki lágyrész CT vizsgálatáról? Cikkünkben összegyűjtöttük.
Mi a nyaki lágyrész CT?
A CT a képalkotó diagnosztikai eljárások közé tartozik. Az eljáráshoz röntgensugarakat használnak. Ezek segítségével megannyi szeletben “fényképezik le” az emberi testet. Ezeket a szeleteket a számítógép végül 3D-s képpé alakítja. A nyaki lágyrész CT előnye, hogy a vizsgálat nagyon gyorsan elvégezhető, az eredmények pedig gyakorlatilag azonnal láthatóak, a felvételt rögtön ki lehet értékelni. A laborvizsgálattól eltérően itt nem kell mintát venni, biopsziát végezni. Maga a vizsgálat körülbelül 30 percig tart, utána pedig a beteg visszatérhet a normális életviteléhez.
Mikor ajánlott a nyaki lágyrész CT
Nyaki CT-t az orvos általában két esetben szokott elrendelni: ha valamilyen gyulladást gyanít a nyaki szervek környékén, illetve, ha fennáll a gyanú, hogy a beteg a nyaki gerinc elmeszesedésben szenved.
A gyulladásos betegségek sokszor a nyirokcsomókat és a pajzsmirigyet érintik. A páciens gyakran magas lázat, gyengeséget tapasztal, jelentkeznek a pajzsmirigy túl-vagy alulműködés jelei. Az, hogy a nyaki CT mit mutat, meghatározza a további vizsgálatok és a kezelés menetét.
Nyaki elmeszesedés esetén sokan érzékelési zavart, a kéz, kar vagy könyök fájdalmát, nyakmerevséget tapasztalnak. Súlyos esetben egyensúlyzavar, zsibbadás, mozgáskorlátozottság is felléphet.
A CT vizsgálat ekkor megmutathatja, valóban meszesedésről vagy más idegrendsszeri tünetekről van-e szó. A képek segítségével megtudható, hol található a meszesedés és hogyan lehet az kezelni a továbbiakban. Nyaki lágyrész CT-t szoktak javasolni egyes balesetek után is. A vizsgálat ki tudja mutatni a lágyrészek, légcső, torok sérüléseit és a gerinc esetleges traumáját is.
Milyen betegségeket mutat ki a nyaki lágyrész CT?
A nyaki CT vizsgálatot legtöbbször a különböző pajzsmirigy és mellékpajzsmirigy betegségek diagnosztizálására használják. Segíthet a Bazedov-kór és a Hashimoto-betegség felismerésében is, de bizonyos időközönként azoknak is ajánlott elvégezni a vizsgálatot, akik hajlamosak a pajzsmirigy göb képződésére.
A nyakon számos ér és nyirokcsomó található, ráadásul a bőr itt elég vékony, emiatt relatíve gyakori, hogy ezen a területen jó- és rosszindulatú daganatok képződnek. A nyaki CT segítségével vizsgálhatók a nyirokcsomók, a pajzsmirigy, de a bőr alatti szövetek is – így számos daganatos betegség diagnosztizálható.
A nyirokcsomó-megnagyobbodás nem csak daganatos állapotot jelezhet. A nyirokcsomók sokszor megnagyobbodnak különböző gyulladásos betegségek eredményeként, például torok- és mandulagyulladás esetén is. A vizsgálat arra is alkalmas, hogy egyes érrendszeri megbetegedések okozta kárt felderítse. Nagyon jól használható az érelmeszesedés vagy a fejlődési rendellenességek detektálására is.
Hogyan készüljön a nyaki lágyrész CT vizsgálatra?
A CT vizsgálat nem igényel különösebb előkészületet a beteg részéről. Fontos azonban, hogy a vizsgálat során kontrasztanyagot kell alkalmazni. A cukorbetegségre szedett gyógyszerek, különösen a merckformin tartalmú szerek akadályozzák a folyamatot. Ezek szedését 48 órával a kezelés előtt fel kell függeszteni és csak 48 órával a vizsgálat után szabad folytatni.
A CT vizsgálat előtt 6 órával már nem szabad étkezni, hogy a kontrasztanyag tökéletesen hatni tudjon. A vizsgálatra érdemes kényelmes ruhában érkezni. Bár a MR vizsgálattal ellentétben itt nem szükséges minden fém tárgyat eltávolítani a beteg testéről és ruházatáról, az ékszereket célszerű otthon hagyni. Bár ezek balesetet nem okozhatnak, a képalkotást ezek a tárgyak akadályozzák, ezért sokszor a szakemberek megkérik a pácienseket, hogy távolítsák el ezeket.
A nyaki lágyrész CT vizsgálat menete
A nyaki lágyrész CT vizsgálat során a beteg egy vizsgálóasztalon fekszik. A nyaki CT vizsgálat menete a következő:
- Az orvos és/vagy radiológus szakember konzultál a beteggel, felhívja a figyelmét a kockázatokra és tájékoztatja a vizsgálat menetéről.
- Megtörténik a kontrasztanyag beadása intravénásan, vagyis általában a kar vénájába adott injekcióval.
- A kontrasztanyag beadása után rövid várakozásra van szükség.
- A beteg a vizsgálóasztalra fekszik, a CT-gép gyűrűje pedig körülötte mozog. A személyzet ilyenkor elhagyja a vizsgáló helyiséget és egy hangszóró segítségével kommunikál a beteggel.
A vizsgálat általában legfeljebb 20 percig tart, utána a beteg elhagyhatja a vizsgálóhelyiséget. A felvételek azonnal láthatóak, de az eredményről pontosan csak az orvosi kiértékelés után lehet nyilatkozni.
A vizsgálat utáni teendők
Mivel a vizsgálat során a beteg fekszik, ráadásul előtte sem étkezni, sem a vércukorszintet szabályozó gyógyszert fogyasztani nem szabad, gyakran előfordul, hogy a beteg felkeléskor szédülést, fejfájást, fülzúgást tapasztal. Ez nem a vizsgálat mellékhatása, hanem a vércukorszint és vérnyomás ingadozásáé. Emiatt célszerű a vizsgálat után pihenni és étkezni.
A kontrasztanyag a szervezetből a vesén keresztül távozik, így fontos, hogy a nyaki CT vizsgálat után sok folyadékot fogyasszunk. Ez segít kitisztítani a szervezetből a kontrasztanyagot.
Gyakran Ismételt Kérdések
Végezhető-e nyaki lágyrész CT vizsgálat terhesség esetén?
Nem, a várandósság alatt csak kivételesen indokolt esetben szabad elvégezni ezt a vizsgálatot, mivel a sugárterhelés veszélyezteti az anya és a magzat egészségét.
Milyen kockázattal kell számolni?
A legnagyobb kockázatot a kontrasztanyaggal szembeni érzékenység jelenti, a vizsgálat azonban már annyira elterjedt, hogy a legtöbb betegnek van tudomása róla, érzékeny-e az adott anyagra.
Mekkora sugárterheléssel jár a vizsgálat?
A nyaki lágyrész CT vizsgálat nem jár kritikusan nagy sugárterheléssel, de érdemes tájékoztatni az orvost, ha rövid idő alatt több röntgen és CT vizsgálaton kellett túlesnie a betegnek.
Hogyan ismerhető fel, ha allergiás vagyok a kontrasztanyagra?
A kontrasztanyag allergia nagyon ritka. Az allergiás tünetek általában viszketéssel, az injekció helyének bepirosodásával, lázzal, fülzúgással, zsibbadással, szédüléssel járnak. Amennyiben röviddel a CT vizsgálat után ilyesmit észlel, haladéktalanul keresse fel orvosát vagy hívjon mentőt.
CT vizsgálat budapesten
Azok a betegségek, amelyeket a nyaki lágyrész CT vizsgálat segítségével felderíthetők, többnyire akkor gyógyulnak a legeredményesebben, ha korán diagnosztizálják őket. Éppen ezért ne halogassa a vizsgálaton való részvételt! Kérjen időpontot és vegyen részt a szűrésen gyorsan, beutaló nélkül! Forduljon hozzánk bizalommal!
Témához kapcsolódó további információk és szakrendelések az alábbi gomb kattintásával elérhetőek: