
Témához kapcsolódó további információk és szakrendelések az alábbi gombok kattintásával elérhetőek:
Ha csomót tapintunk a nyakunkon, egyből a rákos megbetegedésekre asszociálunk. Sokan automatikusan így gondolkodnak, ha duzzanatot fedeznek fel az álluk alatt vagy a nyakuk oldalán. Pedig dudor a nyakon sok mindentől kialakulhat, a daganatos betegség (pajzsmirigyrák) csak egy az okok közül. Szerencsére viszonylag ritka, hogy a nyaki duzzanat ténylegesen rákot jelezzen. De akkor miért alakul ki és mit tehetünk ellene? Lássuk!
Csomó a nyakon oldalt
Sminkelés vagy borotválkozás közben könnyen fedezhetünk fel dudort a nyakon. Ezek az elváltozások sokszor egyáltalán nem járnak fájdalommal és csak tapintás útján vesszük észre őket, máskor kicsit melegek, esetleg kellemetlen érzést kelt, ha megérintjük őket. Még az utóbbi esetben sem kell megijedni. A jelenség legtöbbször ártalmatlan vagy valamilyen jól kezelhető betegség tünete.
A fájdalmat nem okozó, elmozgatható, általában puhább tapintású csomók sokszor ártatlan zsírcsomók. A zsírcsomó a nyakon lehet túl gyors fogyás vagy hízás eredménye (például testépítők, élsportolók esetében), de vannak olyan emberek is, akiknél örökletes hajlam miatt nagyobb az esély ilyen rendellenesség kialakulására.
Tünetek
A nyirokcsomó a nyakon általában enyhe fájdalommal jár. A csomó elmozdítható, közepesen kemény tapintású, érintésére kellemetlen érzést, melegséget tapasztalhatunk. A bőr alatt kitapintható nyirokcsomó-megnagyobbodás oka általában valamilyen gyulladásos állapot. Ilyen lehet a torokgyulladás, mandulagyulladás, de akár valamilyen fogászati probléma is.
Természetesen a nyak oldalán kialakulhat csomó jó- vagy rosszindulatú daganat folyományaként is. Ezekben az esetekben általában nem a nyakon található duzzanat az egyetlen tünet. Tapasztalható például (ok nélküli) hirtelen fogyás vagy hízás (pajzsmirigy daganat vagy pajzsmirigy göb esetében), gyengeség, krónikus fáradtság is.
Diagnózis és kezelés
A nyakon található csomók diagnosztizálása általában fizikai, tapintásos vizsgálattal történik Egy gyakorlott orvos általában már tapintással, illetve a beteg kikérdezésével meg tudja állapítani, hogy zsírcsomóról esetleg nyirokcsomóról van-e szó. Ha nem sikerül pontosan megállapítani a duzzanat okát, általában ultrahang vizsgálatot, daganatgyanú esetén biopsziát szoktak javasolni. Egyes esetekben, például pajzsmirigy problémák esetén más lehetőségek, például CT, MRI is szóba jöhetnek. Ezek közül számos vizsgálat magánrendelőnkben is elvégezhető, így rövid várakozással, gyorsan szabadulhat meg a problémáktól.
Kemény csomó a nyak hátsó részén
A kemény csomó a nyak hátsó részén legtöbbször valamilyen mozgásszervi problémára vezethető vissza. A nyak bőre viszonylag vékony és feszes, így az apróbb sérülések is látványosak lehetnek. A nyak hátsó részén gyakran alakulnak ki ugyanis elváltozások az izmok, szövetek sérülése miatt.
Az úgynevezett lipóma egy fájdalommentes, közepesen kemény, mozgatható csomó, tulajdonképpen egy zsírszövetekből álló jóindulatú daganat. Van, aki genetikailag hajlamosabb ilyen elváltozásokra, de sajnos a lipóma jelezhet anyagcserezavart, máj- vagy vesebetegséget is. A lipóma sebészeti úton távolítható el.
Az izmok sérülése miatt szintén kialakulhat csomó a nyakon. A sérült izomszövetek között képződhetnek ciszták, illetve keményebb, heges-csomós felületek is. A csomók általában nem érzékenyek vagy fájdalmasak, de a körülöttük található szövetek lehetnek érzékenyebbek az átlagosnál. A csomók nyomhatnak idegeket, okozhatnak kellemetlen, feszítő érzést. Ezek a csomók sokszor masszázzsal, gyógytornával, fürdőkúra segítségével lazíthatók vagy akár teljesen meg is szüntethetők. Ha sikerül a háttérben húzódó okokat – tartáshibát, túlterheltséget, mozgásszervi betegséget – meggyógyítani, az elváltozások általában nem térnek vissza.
Nyirokcsomó a nyakon
A nyirokcsomó a nyakon különösen feltűnően meg tud nagyobbodni, mivel itt feszes és viszonylag vékony a bőr. A legtöbb esetben a nyirokcsomó megnagyobbodás az áll alatt, a nyak oldalán vagy elülső részén alakul ki. A duzzanat a nyakon ilyenkor általában valamilyen fertőzést (pl. streptococcus okozta garatgyulladást), gyulladásos megbetegedést jelez. Sokaknál a nyirokcsomó a nyakon előbb duzzad meg, mint hogy a többi tünet megjelenne, így a duzzanat előre jelezhet például egy torok- vagy mandulagyulladást.
A nyirokcsomó-megnagyobbodást sokszor fájdalom, rossz közérzet, nyelési nehézségek kísérik. Vannak, akiknél olyan tünetek is megjelennek, mint az éjszakai verejtékezés, hajhullás vagy fogyás. Amennyiben a problémát valamilyen akut betegség, például mandulagyulladás vagy egy fogászati beavatkozás utáni enyhe fertőzés okozza, a nyirokcsomó-megnagyobbodás általában pár nap után, a betegség lecsengésével együtt megszűnik. Ha a tünetek tovább is fennmaradnak vagy nem áll látványos magyarázat a hátterükben, érdemes orvoshoz fordulni.
Sajnos a nyirokcsomó a nyakon különböző autoimmun betegségeket és immunhiányos állapotokat is jelezhet – ezért ha huzamosabb ideig tapasztaljuk ezt a jelenséget, érdemes laborvizsgálatot, endokrinológiai kivizsgálást kérni.
Nyaki nyirokcsomó daganat
A nyirokcsomók fontos szerepet töltenek be az immunrendszer működésében, ezért sajnos hatalmas terhelésnek vannak kitéve. Nagyon sok környezeti tényező, így a radioaktív sugárzás és a különböző mérgező anyagok negatív hatása is itt csapódhat le, ezért könnyen alakulnak ki különböző, nyirokcsomókat érintő, általában daganatos megbetegedések.
A nyirokcsomók tartós megnagyobbodása nyaki nyirokcsomó daganatot is jelezhet. Ezek két leggyakoribb fajtája a Hodgkin-kór és a non-Hodgkin limfóma, esetleg más típusú metasztatikus rák. Sajnos a nyirokcsomók megnagyobbodása sokszor nem csupán nyirokcsomó rákot jelez. Sokszor itt alakulnak ki a különböző más betegségek, például egyes típusú tüdőrákok áttétei is.
Amennyiben rosszindulatú daganatos megbetegedés gyanúja áll fenn, nagyon fontos biopsziával ellenőrizni a rendellenes nyirokcsomót. Ezzel általában már párhuzamosan megkezdődnek a különböző képalkotó vizsgálatok, például az ultrahang, a CT, az MRI. Amennyiben Önnél is fennáll a nyaki nyirokcsomó daganat kialakulásának veszélye, ne késlekedjen! Diagnosztikai vizsgálatok széles palettájával állunk rendelkezésére, hogy ne kelljen túl sokáig várnia az eredményekre.
Csomó a nyakon diagnosztizálása és kezelése
A csomók a nyakon súlyos megbetegedéseket is jelezhetnek, így a zavaró elváltozásokkal célszerű gyorsan orvoshoz fordulni. A háziorvos vagy belgyógyász szakorvos sok esetben már tapintásos vizsgálattal is ki tudnak zárni bizonyos betegségeket és felismerni az adott kórképeket. A legtöbb esetben azonban még ennek az eredményét is érdemes legalább egy laborvizsgálattal megerősíteni.
A nyakon található csomók esetében a képalkotó vizsgálatok is viszonylag pontosan megmutatják, mi állhat a duzzanatok hátterében. Ezek közül az elsődleges az ultrahang vizsgálat. Ez egy gyors, költséghatékony és pontos eljárás, amely nem csak az esetleges nyirokcsomó- vagy izomproblémákat tudja kimutatni, de más betegségekre, elváltozásokra, például a pajzsmirigy göbök, ciszták meglétére is fényt deríthet.
A CT és MRI vizsgálatok teljesen pontos képet tudnak adni az elváltozások jellegéről. Ezeket a képalkotó eljárásokat akár egy esetleges műtét előkészítésénél is lehet használni.
A nyaki csomók nagyon ritkán igényelnek sebészi beavatkozást. A legtöbb ilyen elváltozástól az okok megszüntetésével is meg lehet szabadulni: például a gyulladásos betegség kezelése után általában enyhül a nyirokcsomó duzzanat, a pajzsmirigy hormon szintjének beállítása után pedig csökkenhet a ciszták mérete, de a göbök, gócok akár teljesen fel is szívódhatnak.
Amennyiben a csomó a nyakon valamilyen daganatos betegség eredménye, a kezelés legtöbbször kemoterápiával történik. Ritkán van szükség a nyirokcsomók eltávolítására hiszen ez is okozhat kockázatot.
A lipómák és zsírcsomók eltávolítására általában csak esztétikai okokból kerül sor. Fontos, hogy ezeket az elváltozásokat is csak az orvosi javaslata és utasítása szerint kezeljük, ne próbáljuk otthon elmasszírozni vagy felszúrni a duzzanatokat. A lipóma eltávolítása szakértő kezeket igényel. A lipóma területét alaposan, sebészi úton kell megtisztítani, így garantálható, hogy az elváltozás nem gyűlik meg újra.
Ha a nyakon fájdalommal járó, ismeretlen eredetű elváltozás alakul ki, nem érdemes halogatni a kivizsgálást. Keressen minket már az első gyanús tünetek megjelenésekor! A fájdalommentes ultrahangos vizsgálat szinte azonnal feltárja a problémák forrását – kérjen időpontot még ma!
Témához kapcsolódó további információk és szakrendelések az alábbi gombok kattintásával elérhetőek: