Témához kapcsolódó további információk és szakrendelések az alábbi gomb kattintásával elérhetőek:
Az ingerlékenység, testi-lelki érzékenység és az alhasi diszkomfort hozzátartoznak a menstruáció kezdetéhez. A hormonszint változása hatással van testi-lelki működésre, így természetes, hogy a nők a ciklusok egyes pontjain másképpen reagálnak ugyanazokra a hatásokra. De vajon meddig normális a “másképp” és mikor van szó betegségről, PMS-ről vagyis premenstruációs szindrómáról?
Mi a premenstruációs szindróma?
Köznapi nyelven PMS-nek nevezünk minden olyan, általában kellemetlen változást, amely a menstruáció előtti néhány napban jelentkezik. Ilyen változás lehet az ingerlékenység, bizonyos ételek utáni vágy, az enyhe hasmenés vagy székrekedés, a szagérzékenység vagy az alhas környékén jelentkező fájdalom.
A PMS bizonyos mértékig normális, hiszen a menstruációs ciklus alatt jelentősen megváltozik a szervezet hormonháztartásának egyensúlya. Ma már számos olyan applikáció létezik, amellyel többé-kevésbé nyomon lehet követni a szabályos menstruációs ciklus alakulását. Bizonyos tüneteket, érzelmi állapotokat minden nő meg tud figyelni a ciklusa egyes napjain, így akár a munkája határidőit, akár a társadalmi kötelezettségeit is ezekhez az alkalmakhoz tudja igazítani.
Komolyabb PMS-ről akkor beszélünk, amikor a menstruációs ciklus előtti változások szélsőségessé vagy zavaróvá válank. Az egyi legzavaróbb PMS tünet a pecsételő vérzés és görcsölés, diszkomfortérzet lehet, de ide tartozik az erős hányinger, a migrén vagy szédülés is. Amennyiben a változások zavaróak vagy hirtelen jelentkeztek esetleg valamilyen életmódbeli változás után alakultak ki, nagyon fontos orvoshoz fordulni és feltárni a probléma okát.
A PMS jellemző tünetei
A menstruációt megelőzően a nők aktivitása általában csökken, kevésbé szívesen mozdulnak ki. Sokak munkavégzése lassabbá válik, jobban kedvelik a nagy koncentrációt igénylő, nem túl pörgős feladatokat, vagy éppen ellenkezőleg, szétszórtak, csaponganak a gondolataik. Ebben az időszakban sokan kerülni kezdik a nagyobb társaságot, visszahúzódnak, aluszékonnyá válnak, előnyben részesítik a pihenést egy zajos bulival szemben. Szélsőséges esetben a visszahúzódó magatartás depresszióba csap át, sőt, van, akinél ilyenkor önsértés vagy öngyilkos gondolatok is jelentkeznek.
A testi tünetek közül a leggyakoribb az alhasi diszkomfort,, illetve a pecsételő vérzés vagy fokozott hüvelyi váladékozás megjelenése. Megváltozhat a hölgyek hőérzete is, például fázékonnyá válhatnak vagy éppen hőhullámokat érezhetnek. Sokan sóvárogni kezdenek bizonyos ételek után. Az sem ritka, hogy ilyenkor túleszik magukat vagy állandó éhséget éreznek.
Hogyan határozzuk meg a PMS-t?
A PMS a tényleges menstruáció előtt néhány nappal jelentkezik. Amennyiben nem okoz különösen kellemetlen tüneteket, a legtöbbször nem igényel orvosi kezelést, de mindenképpen érdemes figyelmet fordítani a jelenségre. A PMS a 30-50 év körüli nőket általában súlyosabban érinti, illetve szélsőségesebb tüneteket okozhat a tinédzsereknél is, akiknek a menstruációs ciklusa még nem állt be teljesen pontosan.
A premenstruációs szindróma tüneteit az különbözteti meg a más betegségek jeleitől, hogy azok egyértelműen a menzeszhez kötődnek. Egyes tünetek hasonlíthatnak a menopauza, pajzsmirigy betegségek vagy a terhesség korai kísérő jelenségeihez, de utánuk mindenképpen megindul a havi vérzés.
Jelenleg nem tudjuk pontosan hogy milyen tényezők felelősek a PMS kialakulásáért. Valószínűleg több tényező is befolyásolja, hogy ki milyen erősségű és természetű tüneteket tapasztal. Teljes biztonsággal csak akkor lehet kijelenteni, hogy PMS-ről van szó, ha a laborvizsgálat a fizikai nőgyógyászati vizsgálatok, illetve az ultrahang is megerősíti, hogy más betegség nem állhat fenn.
A PMS okai – hormonális és egyéb tényezők
A kutatások jelenlegi állása szerint nem lehet egyetlen tényezőt azonosítani a PMS okaként. Valószínűsíthető, hogy a legtöbb tünet hátterében hormonális hatások állnak.
A PMS kialakulásában az egyik legfontosabb szerepet a progeszteron nevű hormonnak tulajdonítják. A progeszteron hormon a ciklus során azért felelős, hogy leállítsa a méhnyálkahártya megvastagodását és megindulhasson annak leválása, a menstruációs vérzés. A PMS hátterében sokszor a progeszteron hormon hiánya áll. A progeszteronhiány egyik legfőbb tünete, hogy a menstruációs vérzés előtt néhány nappal barnás, pecsételő vérzés jelentkezik.
Progeszteronhiány esetén a szervezetben ösztrogén dominancia alakul ki. Ennek hatására rendkívül erős fájdalmas elhúzódó menstruációs vérzésre lehet számítani – amely rendkívül megterhelő lehet a szervezet számára mind fizikai, mind lelki szempontból. A PMS tüneteit valószínűleg súlyosbítja a szervezet általános állapota is. A vérszegénységben érintett nők általában fáradékonyabbak a menstruáció előtti napokban, mint azok, akiknek az értékei nem térnek el a normálistól.
A stressz szintén rosszul hat a szervezetre a PMS környékén, valószínűleg azért, mert magnéziumhiányhoz, így görcsös fájdalmak kialakulásához vezet. A menstruáció hatással van a szervezet vízháztartására is, ennek hatására a koponyaűri nyomás is megváltozhat. Egyes esetben ez okozza a szédülést és a migrénes panaszokat.
A PMS kezelése
Amikor a PMS tünetei annyira erősek, hogy már ellehetetlenítik a normál életvitel folytatását, orvosi kezelésre lehet szükség. Ez leggyakrabban a progeszteron hormon pótlásával történik. Ez történhet szájon át szedhető készítmények alkalmazásával, de vannak különböző, helyileg alkalmazható megoldások, például hüvelykúp formájában bevethető készítmények és különböző krémek is.
Sokan tartanak attól, hogy hormontartalmú készítményt alkalmazzanak. Számukra a fitoterápia nyújthat segítséget. Sokan alkalmazzák a PMS tüneteinek enyhítésére a barátcserje kivonatot, az ashwagandhát illetve más, fitoösztrogéneket tartalmazó növényeket is.
A hormonszint helyreállítását általában más kezeléssel is érdemes kiegészíteni. Az orvosok gyakran javasolják a vas vagy folsav szedését, a D-vitamin kúrát, illete a magnéziumbevitel emelését – legalább a menstruációt megelőző napokban.
A PMS sokszor más betegségekkel együtt jelentkezik – a PCOS betegek például gyakran tapasztalnak kellemetlen tüneteket. Számukra segítséget jelenthet az életmódváltás, a hormonbarát diéta kialakítása. Mivel a PCOS hátterében sokszor inzulinrezisztencia áll, ezért segíthet az úgynevezett 160 kalóriás étrend követése is.
Egyes súlyos esetekben a szakember akár fogamzásgátló szedését is kérheti a tünetek enyhítésére. Sajnos ez a kezelés általában nem oldja meg a gyökér okot, általában csak akkor alkalmazzák, amikor a PMS tünetei annyira komolyak, hogy már társadalmi elszigetelődéshez vezetnek.
Életmód változtatások és otthoni tippek
A PMS tüneteit néhány otthoni módszerrel is enyhíteni lehet. Nagyon nagy segítség, ha egyszerűen követjük a ciklus változásait és a menzesz előtti néhány napban időt szánunk a pihenésre és a lazításra. Az ellazulást segítő gyakorlatok, így a jóga és a meditáció megakadályozhatják, hogy a kellemetlen tünetek átvegyék a hatalmat napjaink felett.
Azok számára, akik a menstruáció előtt kívánóssá válnak, érdemes lehet megfigyelni, milyen ételek utáni vágy alakul ki náluk. Akik elsősorban édességekre vágyank, gyakran inzulinrezisztenciában szenvednek esetleg túlságosan szigorú diétát követnek és nem visznek be elegendő energiát ahhoz, hogy fedezni tudják a menzesz alatt megnövekedett kalóriaigényt. A fűszeres ételek utáni vágy gyakran a magnéziumhiány jele, míg a zsíros ételek utáni vágy esetleg D-vitamin hiányára utalhat.
Bizonyos ételek közvetlen hatással vannak a női szervek állapotára. A vörösbor például élénkíti a vérkeringést, enyhe görcsoldó hatású, akár előrébb is hozhatja a menstruációt, míg a fokozott C-vitamin bevitel egyeseknél a ciklus apró késését okozhatja.
A rendszeres mozgás javítja a női szervek vérellátását. Az edzések intenzitását és jellegét érdemes a menstruációs ciklushoz igazítani. A PMS időszakában a laza, átmozgató edzéseké lehet a főszerep. Ezeket érdemes nyújtással, jógával kiegészíteni. Léteznek gyakorlatok, amelyek képesek csillapítani a görcsöket és a fájdalmat.
A PMS komoly jelzés lehet arra is, hogy az életünk túl sok feszültséggel jár. A hirtelen kialakuló premenstruációs szindróma jelentheti, hogy érdemes változtatni az életünkön, ideje lehet a karrierváltásnak vagy a párkapcsolati problémák megoldásának.
Mikor forduljon orvoshoz PMS-sel?
A ciklus bármely szakaszában tapasztalt furcsa tüneteket (puffadás, fejfájás, székrekedés, szúró fájdalom, hüvelyi folyás, pecsételő vérzés) érdemes rendszeresen vezetni és jelezni a nőgyógyász orvos számára a rendszeres szűrővizsgálatok alkalmával.
Külön a PMS miatt orvoshoz fordulni akkor érdemes, ha korábban ezek a tünetek még nem jelentkeztek, illetve, ha az intenzitásuk jelentősen megváltozott. Ezt akkor is érdemes megtenni, ha a gyanú szerint a háttérben valamilyen egyéb ok, például költözés, lelki problémák, életmódváltás is áll.
Mindenképpen fontos orvoshoz fordulni a pecsételő vérzés esetén. Ekkor ellenőrizni kell a progeszteron hormon szintjét és azt is, nem áll-e fenn egyéb betegség, például PCOS vagy az agyalapi mirigy működési zavara.
Gyakori kérdések a PMS-ről
Normális-e a PMS megjelenése kamaszoknál?
Igen. Kamaszkorban a szervezet nagyon sok változáson megy keresztül. A PMS hátterében ilyenkor lelki okok, hízás, fogyás, életmódváltás is állhat, így önmagában amiatt, hogy PMS-es tünetek jelentek meg, még nem kell aggódni, de az állapot mindenképpen orvosi ellenőrzést igényel.
A ciklus melyik napján jelentkeznek a PMS tünetei?
Egyes nők akár már az ovuláció napjától is tapasztalhatnak bizonyos kellemetlenségeket. Sokan az ovuláció idején is szúró fájdalmat tapasztalnak. Szigorú értelemben véve csak a menzesz előtt 3-4 naptól tapasztalható tüneteket nevezzük PMS-nek, de nem lehetetlen, hogy az erre érzékenyek az egész ciklus alatt tapasztalnak bizonyos, szabályosan jelentkező változásokat.
A PMS hatással lehet a termékenységre?
Önmagában a PMS nincs hatással a termékenységre, de jelezheti, hogy a hormonháztartás egyensúlya felborult, így nehezített lehet a fogantatás.
Hatással lehet a PMS a nők intellektuális képességeire?
A PMS alatti érzelmi tünetek, illetve testi tünetek zavaró hatása érvényesülhet akkor, amikor a döntést kell hozni valamiről vagy nagyobb koncentrációt igénylő munkát kell végezni – de ez nem jelent alapvető képességromlást. Amennyiben lehetőség van rá, érdemes a komoly erőfeszítést igénylő tevékenységeket más, nem ennyire érzékeny időszakra időzíteni, de legtöbbször ez csak a komfortérzet javítását szolgálja.
PMS vs PMDD: Mi a különbség?
A PMDD egy viszonylag újkeletű kifejezés az orvostudományban. A rövidítés jelentése premenstruációs diszfória. A szindrómát egyszerűen úgy lehetne jellemezni, hogy a beteg erős undort érez a saját menstruációjától, annyira, hogy már annak a ténye, hogy be fog következni is komoly pszichoszomatikus tüneteket okoz.
A PMDD kialakulásának oka nem teljesen ismert. Feltehető, hogy hormonális okok is állhatnak a hátterében, de összeköthető lehet egyes mentális betegségekkel is, például a testképzavarral vagy nem diszfória érzéssel. A PMDD gyakori probléma lehet a magukat transzneműnek valló emberek körében, de azoknál is, akik anorexiában vagy más olyan betegségben szenvednek, amely hatással lehet az énképükre.
A PMDD hátterében állhatnak kiskori kellemetlen élmények, traumák is, például feltáratlan szexuális zaklatás, különös szégyenérzet, esetleg orvosi beavatkozások során szerzett rossz élmény vagy a vérzéstől sérüléstől való rettegés is. A PMDD általában tisztán pszichoszomatikus betegség, amelynek kezelésében nőgyógyász, pszichológus és pszichiáter szakember segítségére egyszerre is szükség lehet.
A PMS kezelése és támogatás
A premenstruációs szindróma életmódot befolyásoló hatásával nem szükségszerű együtt élni. Amennyiben a tünetek jelentősen zavaróvá válnak, feltétlenül érdemes orvosi segítséget kérni. A hormonkezelés általában jelentősen javít a PMS-ben szenvedő nők életminőségén, támogathatja a termékenységet és megelőzheti más, súlyosabb betegségek kialakulását. Bár ma már recept nélkül kapható progeszteron készítmények is léteznek, érdemes pontosan és személyre szabottan, szakértő felügyelet nélkül kezelni a tüneteket. 11. kerületi nőgyógyászati rendelőnkben szakértő orvosi csapat és széleskörű diagnosztikai lehetőségek várják.
Nem szabad azonban megfeledkezni a PMS lelki oldaláról sem. Ma már rengeteg szakember, kineziológusok, természetgyógyászok, intimtorna-oktatók, coachok tudnak hatékonyan segíteni abban, hogy a testi-lelki egyensúly helyreállításával a PMS kellemetlen tünetei is megszűnjenek vagy elveszítsék a jelentőségüket.
Nőgyógyászat Budapest 11.kerület
Ha úgy érzi, segítségre van szüksége a PMS kezelésével kapcsolatban, kérjen időpontot! Újbudai rendelőnkben szeretettel várjuk, hogy együtt tegyük meg az első lépést egy fájdalommentesebb menstruáció felé!
Témához kapcsolódó további információk és szakrendelések az alábbi gomb kattintásával elérhetőek: