Mi állhat a szív- és érrendszeri megbetegedések hátterében, milyen eszközök segítenek a diagnózis felállításában, és hogyan történik a panaszok kezelése?
A szív- és érrendszeri betegségek kialakulása
A szív- és érrendszeri betegségek, azaz a kardiovaszkuláris betegségek a szívet vagy az ereket érintő állapotok általános megnevezése, amely többnyire az artériákban felhalmozódó zsírlerakódásokkal (érelmeszesedés) és vérrögök fokozott kockázatával jár. A kardiovaszkuláris betegségek mára a leggyakoribb halálozási oknak számítanak világszerte.
A szívbetegségnek számos kockázati tényezője van, többek közt:
- a magas vérnyomás,
- a magas koleszterinszint és a "jó" koleszterin (HDL)alacsony szintje,
- a dohányzás,
- az elhízás, illetve
- a mozgásszegény életmód.
Emellett a post-COVID szindróma tünetei között is megjelenhetnek a szív- és érrendszeri problémák.
A kardiovaszkuláris betegségek csoportjai
- Szívritmuszavarok (aritmiák)
- Iszkémia
- Magas vérnyomás (hypertónia)
- Stroke
- Érrendszeri betegségek
A leggyakoribb szívbetegségek
Ritka esetekben veleszületett szívhibák okozzák a megbetegedéseket, amelyek többsége operáció segítségével gyógyítható. A gyulladásos szívbetegségek körébe tartozik a szívbelhártya-gyulladás (endocarditis), a szívizomgyulladás (myocarditis), illetve a szívburokgyulladás (pericarditis).
A harmadik nagy csoportot a szívkoszorúér-betegségek képzik, amelyek akkor alakulnak ki, amikor az oxigénben gazdag vér szívizomzatba történő áramlása csökken, ami fokozott terhelést jelent a szív számára. A koszorúér-szűkület szívtáji fájdalommal járó angina pektoriszt, illetve a koszorúerek hirtelen elzáródását kísérő szívinfarktust okozhat.
Ide tartozik még a magas, illetve az alacsony vérnyomás, a szívritmuszavarok, amelyek adódhatnak valamilyen ingerképzési vagy ingerületvezetési zavarból, de akár teljes keringés-megálláshoz is vezethetnek. A szívelégtelenség pedig a fizikailag csökkent terhelhetőség következménye.
Az érrendszeri betegségek típusai
Az érrendszeri betegségek az artériákat, vénákat vagy hajszálereket érintik az egész testben és a szív körül.
Ezek közé tartozik többek közt:
- a perifériás artériás betegség, amely az artériák szűkületét okozza, és csökkenti a végtagok vérellátását;
- az aneurizma artéria-megnagyobbodással jár, amely megrepedhet és vérzést okozhat;
- az atherosclerosis során plakkok képződnek az erek falán, amelyek korlátozzák az oxigénben gazdag vér áramlását;
- a vénás betegségek (vénák gyulladása vagy elzáródása), illetve a vénák általános károsodása, ami például lábdagadást és visszérbetegséget okoz;
- iszkémiás stroke, amikor egy vérrög az agyba jut és ott károsodást okoz; illetve
- a mélyvénák trombózisa
A megbetegedések tünetei, diagnózisa és kezelése
A szív- és érrendszeri betegségek tünetei az okoktól függően változhatnak. Jelentkezhet például mellkasi fájdalom, légszomj, szédülés és kimerültség is. Az erek elzáródása fájdalmat vagy görcsöket okozhat a lábban járás közben, de zsibbadás is jelentkezhet a testben, illetve látásproblémák is felléphetnek.
Szív és érrendszeri betegségekkel kardiológiai szakrendelést érdemes felkeresni. Orvosa többféle vizsgálatot rendelhet el a diagnózisának felállításához.
A vizsgálati csomag része lehet például
- a vérvizsgálat, amely méri például a koleszterinszintet és a vércukorszintet, de jelezheti a véralvadási problémákat is;
- az elektrokardiogram (EKG) a szív elektromos aktivitását rögzíti;
- echokardiográfia, ami egy szívultrahang-vizsgálat;
- CT- és MR-vizsgálat, amelyek részletes képet adnak a szívről és az erek állapotáról;
- terheléses EKG, amely azt vizsgálja, hogy milyen hatással van a szívre a fizikai terhelés.
A kezelés a tünetektől és a szív- és érrendszeri betegség típusától függően változhat, és magában foglalhatja a következőket:
- Életmódváltás az étrend megváltoztatásával, a sporttevékenység növelésével és a dohányzásról leszokással.
- A kardiológus gyógyszereket is felírhat, de különböző műtétek is szóba kerülhetnek a az állapot súlyosságától függően.
- Szüksége lehet egy ellenőrzött edzésprogramra, amely segít a szív megerősödésében.
Az Újbuda Medical Centerben a kardiológiai vizsgálat keretében fizikális- és EKG-vizsgálatra, valamint rizikófaktorral rendelkező, illetve rendszeres sportoló pácienseknél szívultrahang és terheléses EKG elvégzésére is lehetőség van. Panaszok esetén teljes körű noninvazív kardiológiai kivizsgálásra kerül sor, amelynek során 24 órás vizsgálatok elvégzését (ABPM - vérnyomásmérés, Holter - EKG) is biztosítjuk. Betegeink hosszú távú gondozására is kiemelt figyelmet fordítunk, így a szükséges kezelések meghatározása után időszakos kontroll keretében ügyelünk a tartósan panaszmentes állapot elérésére.
Keresse kiváló kardiológusainkat, és foglaljon időpontot szakorvosi vizsgálatra.