A legtöbb anyajegy ártalmatlan, de orvosa javasolhat anyajegy-eltávolítást, ha a bőrelváltozás gyanúsnak tűnik, illetve ha valamilyen okból zavarja a pácienst a mindennapi életben. Mit kell tudni az eljárási technikákról és a beavatkozás utáni teendőkről?
Az anyajegyvizsgálat jelentősége
A napfénynek való kitettség korlátozása és a napvédő krémek használata mellett az anyajegyek vizsgálata segíthet a melanoma korai felismerésében és kezelésében. Ha új anyajegyek alakultak ki Önnél, vagy közeli hozzátartozójánál már előfordult melanoma, havonta egyszer meg kell vizsgálnia a testét.
A legtöbb anyajegy jóindulatú, aggodalomra azok a bőrelváltozások adnak okot, amelyek másként néznek ki, mint a többi meglévő anyajegy, vagy azok, amelyek először felnőttkorban jelennek meg. Ha változást észlel egy anyajegy színében vagy megjelenésében, fontos, hogy mielőbb felkeressen egy bőrgyógyászt. Ha az anyajegy vérzik viszket, hámlik, érzékennyé vagy fájdalmassá válik, akkor is szükség van a mielőbbi ellenőrzésre.
Mire kell ügyelni az önvizsgálatnál?
- Asszimmetria
Ha az anyajegy egyik fele más alakú, színű vagy felületű, mint az anyajegy többi része, feltétlenül keressen fel egy szakembert.
- Szélek
A legtöbb egészséges anyajegy világos, szabályos alakú szegéllyel rendelkezik. Ha az anyajegynek szabálytalan a széle vagy az alakja, vagy nem különül el egyértelműen a bőr többi részétől, akkor meg kell vizsgáltatnia orvosával.
- Szín
Ha az anyajegynek megváltozik a színe, az is gyanúra adhat okot.
- Átmérő
Ha az anyajegy 6 mm-es nagyobb átmérőjű, szintén meg kell vizsgáltatni.
- Változás
Minden olyan anyajegyet, amely idővel változik, meg kell vizsgálnia orvosának. A szín, az alak és a méret változása azt jelentheti, hogy kóros folyamatok indultak el a bőrben.
Miért lehet szükség az anyajegy levételére?
A bőrgyógyász javasolhatja az atipikus anyajegy leszedését, hogy vizsgálatot (biopsziát) végezhessen, amely kideríti, hogy az elváltozás rosszindulatú-e vagy hogy rákmegelőző állapot áll-e fenn. Az orvos akkor is eltávolíthatja az anyajegyet, ha Ön elégedetlen annak kinézetével vagy elhelyezkedésével, mivel zavaró például az öltözködésnél vagy a borotválkozásnál.
Az anyajegy-eltávolítás módszerei
Az anyajegy eltávolítása többféle módon is lehetséges, amiről a vizsgálat után a bőrgyógyász szakorvos dönt.
Anyajegy eltávolítása sebészi úton
- A pigmentes anyajegyeket csak szikével, sebészi úton távolítunk el, hogy a kivágott képlet alkalmas legyen szövettani vizsgálatra.
- A kimetszés maga egy nagyjából 20-30 perces beavatkozás, amelyet helyi érzéstelenítésben végzünk.
- Rosszindulatú bőrelváltozás, illetve melanoma gyanú esetén az anyajegynél valamennyivel nagyobb terület kerül kivágásra úgy, hogy a minél kisebb heg maradjon vissza a beavatkozás után.
- Ezután a sebet összevarrjuk, néhány héttel később pedig eltávolítjuk a varratokat is.
Lézeres anyajegy-eltávolítás
Éranyajegyeknél az anyajegy eltávolítása lézerrel is történhet, amely kisebb hegesedéssel jár, mivel a környező bőrfelületen nem hagy nyomot a lézerkéses technika. A lézer mellett még alkalmazható elektromos áram (kauterizálás) vagy folyékony nitrogén (krioterápia) az anyajegyek eltávolítására, de ezeknél a módszereknél nem lehet mintát venni az anyajegyből a szövettani vizsgálathoz.
Az anyajegy-eltávolítás utáni teendők
Műtét után néhány hétig kerülni kell az intenzív sportolást, a természetes napfényt és a szoláriumot is, valamint a sebet sterilen kell tartani. Az anyajegy-eltávolítás veszélyei közül a legnagyobb kockázat ugyanis az, hogy a műtéti terület elfertőződhet. A seb gyógyulásáig ezért gondosan követni kell az ápolásra vonatkozó utasításokat.
Anyajegy eltávolítás ár, kapcsolat
Anyajegy-eltávolítás Budapesten? Árainkról ide kattintva tájékozódhat. Keresse az Újbuda Medical Center kiváló bőrgyógyászait, és foglaljon időpontot szakorvosi vizsgálatra.