
Cikázó fények a szem előtt: Mit jelentenek és mikor kell orvoshoz fordulni?
“Rossz a világítás.” “Nagyon zavaró az autók fényszórója!” Sok beteg panaszkodik ilyesmire, pedig a cikázó fények a szem előtt nem külső hatások eredményei, hanem a szem betegségét is jelezhetik. Fiatalabb korban könnyebb felismerni a tüneteket, de a probléma sokszor idősebbeknél jelentkezik, akik már könnyebben gondolnak valamilyen külső okra, mint magára a szem állapotromlására.
Mi okozza a cikázó fényeket a szem előtt?
A szem előtti hirtelen fényvillanásnak többféle oka is lehet. Fiatalabbaknál gyakran akkor fordul elő, ha valamivel megerőltették a szemüket, például hegesztettek, diszkóban jártak vagy a sötét szobában számítógépes játékot játszottak (ekkor a szem jobban fókuszál, mintha például filmet néznének). A jelenség oka, hogy a látóidegek elfáradnak és ilyen téves észlelés formájában “adják ki a feszültséget”.
Ha azonban nincsen külső ok, a fényvillanások a szemben komolyabb gondot jelenthetnek. A legtöbb ilyen esetben üvegtesti leválásról vagy retinaproblémákról van szó. Ezek a problémák veszélyesek és szinte minden esetben orvosi segítséget igényelnek.
Milyen tünetek kísérik a cikázó fényeket?
A fényes foltok látása általában fájdalommentes, legfeljebb egy kicsit zavaró. A jelenséget a legtöbben akkor tapasztalják, ha egy fárasztó nap után valamilyen egyszínű háttérre vagy az égre néznek. A foltok sokszor csak úszkálnak, és egy idő után, amikor a szem már kicsit változtat a fókuszán, a foltok eltűnnek. Ez a jelenség általában az üvegtest állapotának enyhe romlását jelzi. Ez részben a korral jár és különösebb beavatkozást csak akkor igényel, ha már komoly gondot okoz a mindennapokban.
A villogó fények a szem előtt akkor igazán veszélyesek, ha a semmiből jelentkeznek és a mindennapi tevékenységeink során akkor is észleljük őket, ha nem koncentrálunk különösebben arra, amit éppen nézünk. Az ok nélküli fényjelenségeket tapasztalhatjuk akkor, ha világosból sötét helyre lépünk, vagy ha mozgalmas helyen, például a tömegközlekedésen tartózkodunk, de a nap bármely szakában megjelenhetnek – akár akkor is, amikor a szemünk már csukva van.
A jelenség sokszor nem önmagában jelentkezik. Van, hogy korábban fekete foltokat észleltünk a látótérben, máskor fejfájás, szemfájdalom is kíséri a villanó fények látását. A betegek sokszor arról számolnak be, hogy előtte valamilyen szokatlan dolog történt velük: hirtelen fékeztek az autóval, megütötték a szemüket esetleg valamilyen fejsérülés érte őket.
A villogó fények a szem előtt néhány betegnél a migrén kialakulását esetleg epilepsziás rohamot jeleznek – ők azonban nagy eséllyel már ismerik ezt az állapotot, tisztában vannak a betegségük természetével. Ha ilyen előzetes tünetek nem ismertek, mindenképpen retina vagy üvegtest problémára kell gyanakodni és azonnal szemorvoshoz kell fordulni.
A retinaleválás tünetei
Retinaleválást számos sérülés és betegség okozhat. Van, akinél a jelenség mögött genetikai hajlam áll, másoknál daganatos betegség, kezeletlen magas vérnyomás vagy cukorbetegség húzódik a háttérben. A retinaleválás- vagy szakadás lehet baleseti, traumatikus eredetű is. Van, hogy nem is a szem sérülése előzi meg a bajt: elsőre úgy tűnik, a páciens első sorban fejsérülést szenvedett.
A retinaleválás elsődleges tünetei az erősen homályos látás, a fájdalom, végül a teljes látásvesztés az adott szem esetén. A retinaleválást sokszor erős gyulladás vagy komoly vérzés jelzi. A probléma néha laikusok számára is észrevehető szabad szemmel: ilyenkor megváltozik a szemgolyó alakja, felszíne.
Szerencsére a probléma ma már viszonylag jól kezelhető. A levált vagy leszakadt retinát sebészeti módszerekkel helyre lehet állítani, a felépüléshez viszont komoly fegyelemre van szükség.
Hogyan diagnosztizálhatók a szem előtti fényjelenségek?
A fényvillanások a szemben mindenképpen azt jelzik az orvos és a páciens számára is, hogy érdemes odafigyelni a szem egészségére. Ilyenkor megtörténik a szemfenék vizsgálata, a szemnyomás mérése és a szem felszínének vizsgálata is.
Ezek a vizsgálatok legfeljebb egy kis kellemetlenséget okoznak, mert retina tágítással, a szembe irányított fény használatával járnak. Ha ezek a vizsgálatok nem derítik ki, miért jelentkeznek villanások a szemben, akkor szemész gyakran neurológiai vizsgálatot kér. Ritkább esetekben MRI-re vagy VT-re van szükség az idegrendszeri problémák kizárásához.
Milyen lehetőségek állnak rendelkezésre a cikázó fények esetén?
A villanó fények látása sokszor magától megszűnik. Ez azt jelenti, hogy a kismértékű retinaleválás spontán gyógyult – erre azonban a szem előtti cikázó fények észlelése esetén nem szabad építeni.
Előfordulhat, hogy a retinaleválás kezelése csak a szem pihentetéséből és az esetleges gyulladás csökkentéséből áll. Ha nem nagy a baj, ez történhet a beteg otthonában is, de legtöbbször néhány napos kórházi tartózkodást szoktak javasolni, hogy a nyugalom és a gyors orvosi segítség biztosított legyen.
Ha nagy mértékű retinaleválásról vagy szakadásról van szó, sokszor elkerülhetetlen a sürgős műtéti beavatkozás. A levált retinát ilyenkor lézeres kezeléssel “visszaforrasztják” a helyére, esetleg mikrovarratokkal rögzítik. Ez a beavatkozás kisebb kellemetlenséggel jár, a legtöbbször kórházi tartózkodásra van szükség.
Ha a cikázó fények a szem előtt szemideghártya-problémák eredményei, akkor komplex kezelés javasolt. Az esetleges szemészeti beavatkozásokon kívül be kell állítani a vérnyomás, a pajzsmirigyhormonok és a vércukor szintjét is a betegnél.
Gyakran ismételt kérdések a cikázó fényekkel kapcsolatban
A fényes foltok látása félelmetes jelenség lehet. A leggyakrabban ilyenkor ezek a kérdések merülnek fel:
Mitől villámlik a szem? Mik ezek a fényes csíkok a szem előtt?
A szervi okokon túl (neurológiai problémák, retinaleválás, üvegtesti gondok) magát a villámlást egyfajta téves észlelés okozza. A szem idegei valamilyen, nem helyes információt kapnak a sérülés vagy betegség miatt, ezt “fordítják le” szem előtt cikázó fényekként az agy érzékelő folyamatai.
Mi történik a szemészeten?
Ha az orvos retinaleválást- vagy szakadást állapított meg, legtöbbször műtétre kerül a sor. Ilyenkor lézerrel, ritkábban mikrovarrattal rögzítik a sérült retinát. Ez a beavatkozás történhet helyi érzéstelenítésben is, de gyakran altatásban végzik, hogy kevésbé legyen félelmetes a beteg számra. Az ilyen módon műtött szem néhány napig sebkezelést igényel, majd védelmet és gyógyszeres terápiát – különböző gyulladáscsökkentő szemcseppek, tisztító anyagok használatát.
Teljesen megszűnnek a villódzó fények a szem előtt?
A problémák kezelése után a villanó fények látása általában teljesen megszűnik. Nagyon ritkán előfordul, hogy a beteg újra észleli ezeket, például pihenéskor, lefekvés előtt. Ezek azonban sokszor csak a korábbi állapot emlékei, pszichoszomatikus jellegű tapasztalások. A rendszeres szemvizsgálat és orvosi kontroll elengedhetetlen, mert ez segít kizárni a baj kiújulását.
Hogyan előzhető meg a cikázó fények megjelenése?
A szembetegségek megelőzésének egyik legfontosabb módja, hogy minden olyan problémát kiküszöböljünk, amelyik hosszabb távon árthat a látásunknak. A cukorbetegség szövődményeként károsodhatnak az idegek, romolhat a szem vérellátása. A pajzsmirigybetegség miatt Basedow-kór alakulhat ki, a szemgolyók kiemelkedhetnek a szemüregből és megnőhet a szem belnyomása. Hasonló jelenség tapasztalható kezeletlen magasvérnyomás-betegség esetén is.
Ezek a tünetek mind fokozhatják a szembetegségek kialakulásának, sőt, akár a spontán retinaleválásnak az esélyét is. A szem betegségei képekkel illusztrálva számos helyen megtalálhatók az interneten és a laikusoknak szánt orvosi kiadványokban is. Ezek segítségével bárki felismerheti a tüneteket.
- A szem javítása életmódváltással és gyógyszeres kezelésekkel is lehetséges.
- Magának a látásnak a korrekciója történhet konzervatív módon (szemüveg vagy kontaktlencse használatával) vagy műtéti eljárással (lézeres látásjavítással). A szem kezelése és a látás korrekciója együtt hozzájárulnak ahhoz, hogy ne alakulhassanak ki a szem előtt cikázó fényekhez hasonló tünetek – vagyis ne történhessen meg például az üvegtesti vagy retinaleválás.
Összefoglalás
A villódzó fények látásnak elkerülésére a legjobb módszer tehát a rendszeres szemvizsgálat. Az ilyen vizsgálatok során ugyanis azonnal fény derülhet arra, ha valami gond van, így még a nagyobb bajok kialakulása előtt megkezdődhet a kezelés. A kontroll különösen fontos akkor, ha már van valamilyen, a látást veszélyeztető betegségünk.
A szem sérüléseit, betegségeit azonnal kezelni kell! Az aggasztó tünetek megjelenésekor ne halogassa a vizsgálatot. Jelentkezzen be hozzánk, akár akkut problémáról, akár kontrollvizsgálatról legyen szó. Vigyázzunk közösen a szeme világára!