
Témához kapcsolódó további információk és szakrendelések az alábbi gomb kattintásával elérhetőek:
Az időskori makuladegeneráció (AMD) diagnózisa nagy változásokat hozhat életünkben. A látásunk fokozatos romlása miatt olyan egyszerű hétköznapi tevékenységek is kihívást jelenthetnek, mint az olvasás, vezetés vagy a szeretteink arcának felismerése. Bár az étrend önmagában nem gyógyítja a betegséget, jelentősen hozzájárulhat annak előrehaladásának lassításához. Az Újbuda Medical Center szemészeti szakrendelésének szakértői összefoglalták, milyen étrendi tanácsok segíthetnek a makuladegeneráció kezelésében.
Miért fontos a táplálkozás makuladegeneráció esetén?
A makuladegenerációnak két típusa létezik: a száraz és a nedves forma. Bár a nedves forma ritkább (az esetek mintegy 10%-át teszi ki), gyorsabb és súlyosabb látásromláshoz vezethet. A makuladegeneráció során a retina központi része, a makula károsodik, ami a látásélesség jelentős csökkenését okozza.
Az étrend szerepe különösen fontos, mivel bizonyos tápanyagok segíthetnek csökkenteni a káros szabadgyökök mennyiségét, erősíthetik az érfalakat, és segíthetnek csökkenteni a gyulladásos folyamatokat, amelyek hozzájárulhatnak a betegség súlyosbodásához.
Milyen ételeket érdemes fogyasztani makuladegeneráció esetén?
Élénk színű zöldségek és gyümölcsök
Az antioxidánsokban, vitaminokban és karotinoidokban gazdag zöldségek, gyümölcsök segítenek megvédeni a szem egészségét. Ezek közé tartoznak:
-
Sárgarépa
-
Brokkoli
-
Édesburgonya
-
Spenót
-
Paprika
-
Sárgabarack
-
Kantalup dinnye
Ezek az élelmiszerek magas karotinoid-tartalommal rendelkeznek, amelyek segítik a látásélesség fenntartását és támogatják a makula egészségét.
Zöld leveles zöldségek
Különösen fontosak a lutein és a zeaxantin karotinoidok, amelyek a zöld leveles zöldségekben találhatók meg:
-
Spenót
-
Kel
-
Brokkoli
-
Kelkáposzta
Ezek a vegyületek segítenek védeni a retinát a károsító hatásokkal szemben, és hozzájárulhatnak a betegség progressziójának lassításához.
Omega-3 zsírsavakban gazdag halak
Az omega-3 zsírsavak segíthetnek csökkenteni a szemekben zajló gyulladásokat és támogatják az erek egészségét. Javasolt rendszeresen fogyasztani:
-
Lazac
-
Tonhal
-
Makréla
-
Hering
Citrusfélék
A citrusfélék magas C-vitamin-tartalma antioxidáns hatású, védelmet nyújt a szabadgyökök ellen:
-
Narancs
-
Grapefruit
-
Citrom és lime
Diófélék és magvak
Az E-vitamin és az omega-3 zsírsavak jó forrásai a diófélék és magvak:
-
Mandula
-
Dió
-
Kesudió
-
Napraforgómag
Milyen ételeket érdemes kerülni?
Ultra-feldolgozott ételek
Az ultra-feldolgozott élelmiszerek (például gyorsételek, cukros üdítők, csomagolt nassolnivalók) gyulladáskeltő hatásúak lehetnek, hozzájárulnak az elhízáshoz, magas vérnyomáshoz és cukorbetegséghez, amelyek fokozhatják a makuladegeneráció kialakulásának és súlyosbodásának kockázatát.
Magas cukor- és zsírtartalmú ételek
Kerülje azokat az ételeket, amelyek nagy mennyiségben tartalmaznak telített zsírokat, cukrot, mesterséges tartósítószereket és adalékanyagokat.
Egyéb fontos életmódbeli tanácsok
Hagyja abba a dohányzást!
A dohányzás jelentősen növeli a makuladegeneráció kialakulásának és romlásának kockázatát. A dohányzás abbahagyása az egyik legfontosabb lépés a szem egészségének védelmében.
Ellenőriztesse rendszeresen látását!
Fontos rendszeresen felkeresni szemész szakorvosát, aki figyelemmel kíséri az állapotát, és szükség esetén időben elkezdi a kezelést.
Hogyan segíthetünk az Újbuda Medical Centerben?
Az Újbuda Medical Center szemészeti szakrendelésén tapasztalt szakembereink segítenek a betegség diagnosztizálásában, kezelésében, és személyre szabott étrendi tanácsokat nyújtanak látása megóvása érdekében.
Vegye fel velünk a kapcsolatot még ma!
-
Újbuda Medical Center
-
Cím: Budapest, 11. kerület, Fehérvári út 126-128.
-
Telefon: +36 1 550 7 550
Témához kapcsolódó további információk és szakrendelések az alábbi gomb kattintásával elérhetőek: