Témához kapcsolódó további információk és szakrendelések az alábbi gomb kattintásával elérhetőek:
A mellkas CT ma már az egyik legfontosabb diagnosztikai eljárás, főként a tüdő- és szív-érrendszeri megbetegedések esetén. Nem invazív, szinte teljesen fájdalommentes vizsgálatról van szó, amely nem jelent nagyobb terhelést a szervezetnek. Az eredmények szinte azonnal láthatók, ráadásul maga a vizsgálat sem tart egy óránál. Cikkünkben alapos útmutató igyekszünk adni a mellkas CT vizsgálathoz.
Mi az a mellkas CT?
A mellkas CT, mint minden CT vizsgálat, röntgensugárzáson alapszik. A testet egy röntgensugár-nyaláb segítségével világítják át. A röntgensugár-nyaláb a test sok-sok szeletéről készít felvételt, ezeket a képeket pedig a számítógép 3D felvétellé állítja össze. A mellkas CT vizsgálat során sokkal komplexebb képet kaphatunk a testről, mint a hagyományos röntgenfelvétel segítségével. Ez nem csak a tüdő vizsgálatát teszi lehetővé, de segíthet az általában daganatos betegségek feltárásában, illetve a mellkasban futó erek, a szív, és egyéb szövetek feltérképezésében is.
Milyen betegségek diagnosztizálhatók mellkas CT vizsgálattal?
A vizsgálatot legtöbbször a tüdőbetegségek megállapítására szokták használni. Létezik egy úgynevezett alacsony dózisú tüdő CT, amely során minimális sugárzással lehet gyors, de viszonylag pontos képet kapni a tüdőről. Ezt legtöbbször szűrési célra használják. A további, akár kontrasztanyagos mellkas CT vizsgálatok még részletesebb képet tudnak biztosítani.
A tüdőbetegségek esetén leggyakrabban a tüdőfibrózis, a krónikus tüdő- vagy hörgőgyulladás, COPD vagy egyes daganatok gyanúja esetén szoktak mellkasi CT-t kérni, de a közelmúltban a COVID-19 fertőzés nyomainak kimutatására is használták ezt az eljárást. A mellkasi CT segítségével vizsgálhatók a mellkas erei is. Az eljárás feltárhat szívnagyobbodást, aorta-aneurizmát, vérrögöket és érelzáródásokat is. Gyakran használják a vizsgálatot a megnagyobbodott nyirokcsomók vagy a rekeszizom-rendellenességek gyanújának felülvizsgálatára. Ez a képalkotó eljárás az egyik legalkalmasabb a mellhártya vizsgálatára is.
Hogyan készüljön fel a mellkas CT vizsgálatra?
A mellkasi CT fájdalommentes, a páciens végig nyugalomban van, így a beteg részéről különösebb felkészülést nem igényel. A legfontosabb tudnivaló, hogy a mellkas CT vizsgálat előtt nem feltétlenül lehet 100%-os biztonsággal kijelenteni, hogy nem lesz szükség kontrasztanyag beadására – emiatt érdemes úgy készülni, hogy erre is sor kerülhet.
A mellkas CT vizsgálat előtt legalább két órával már nem tanácsos enni – a kontrasztanyagot csak éhgyomorra lehet beadni, intravénásan, injekció segítségével. A metformin tartalmú gyógyszerek (ezeket cukorbetegségre és inzulinrezisztencia kezelésére szokták alkalmazni) befolyásolhatják a kontrasztanyag működését, így ezeket 6 órával a vizsgálat előtt már nem szabad bevenni.
A vizsgálatra érdemes kényelmes ruhában érkezni. Az MR vizsgálattól eltérően itt nem szükséges eltávolítani minden fém tárgyat a ruházatról – de fel kell készülni arra, hogy a radiológus szakember az ékszerek, kiegészítők levételét kérheti – ezek megzavarhatják a felvételt. A CT vizsgálat sugárterheléssel jár, emiatt várandósság alatt ilyen vizsgálatot végezni nem szabad. Amennyiben fennáll a terhesség esélye, erről mindenképpen szóljon orvosának! Néhány, kivételes, orvosilag indokolt esetben végeznek CT vizsgálatot a várandósság alatt is – de az anya és magzat biztonsága érdekében általában el szoktak tekinteni ettől.
A mellkas CT vizsgálat menete
A mellkas CT vizsgálat előtt a radiológus szakember röviden elbeszélget a beteggel, tisztázzák a vizsgálat célját és annak pontos menetét. Ha szükséges, akkor megtörténik a kontrasztanyag beadása is. Az injekció beadása után általában rövid pihenés javasolt, hogy az anyag megfelelően szétterjedjen.
A vizsgálat során a beteg egy asztalon fekszik, mozdulatlanul. A CT gép feje mozog a beteg körül – aki a helyiségben egyedül van. A radiológus és az esetleges orvosi team a beteggel egy hangszórón keresztül tud kommunikálni, ők szólnak, mikor kell becsukni a szemet, mikor szükséges esetleg mozogni vagy éppen nagyobb levegőt venni.
A vizsgálat általában legfeljebb fél órányi fekvést igényel. Az eredmények sok esetben azonnal láthatók, de a radiológus szakembernek a felvételek pontos elkészítése és nem a betegségek diagnosztizálása a feladata – így pontos eredményeket csak az orvosi kiértékelés után lehet mondani.
Az MR vizsgálat utáni teendők
A felvételek elkészülése után érdemes enni és bőségesen folyadékot fogyasztani. A kontrasztanyag a veséken keresztül távozik a szervezetből, a megfelelő folyadékbevitellel gyakorlatilag “kimoshatjuk” azt.
Ritkán, de előfordulhat, hogy a kontrasztanyag allergiás reakciót okoz, de a vizsgálat ma már annyira elterjedt, hogy a legtöbben tisztában vannak azzal, érzékenyek-e az adott anyagra. Az allergiás reakció tünete lehet láz, szédülés, fülzúgás, viszketés vagy légzési nehézség is. Ha ilyesmit tapasztalunk, érdemes azonnal orvoshoz fordulni.
A vizsgálat során feküdni kell. Mivel mellkas CT vizsgálat előtt enni sem szabad és a vércukorszintet stabilizáló gyógyszerek sem szedhetők, néhányan erős szédülést, fáradtságérzetet tapasztalnak. Ennek oka általában a vércukorszint és vérnyomás leesése. Ez természetes jelenség – de érdemes számolni vele. Segít, ha a vizsgálat utánra ételt, italt hoz magánál és úgy számol, hogy egy kicsit pihen a távozás után.
Gyakori kérdések és válaszok
Mekkora sugárterheléssel jár egy mellkasi CT?
A mellkasi CT nem jár jelentős sugárterheléssel – körülbelül ugyanekkora dózis kapunk például akkor, ha Európából Amerikába repülünk repülőgéppel.
Mikor van szükség kontrasztanyagos mellkasi CT vizsgálatra?
A kontrasztanyag elsősorban az érrendszeri eltéréseket képes jobban láthatóvá tenni, illetve segít pontosítani a képet. Általában a vizsgálandó betegség dönti el, szükség van-e ennek alkalmazására, de előfordulhat, hogy a radiológus szakember úgy dönt, mégis csak szükség van ennek az alkalmazására.
Milyen kockázata van a mellkas CT-nek?
A mellkas CT nem invazív vizsgálat, minimális kockázattal jár. A kontrasztanyag beadása okozhat kellemetlenséget és ritkán különböző mellékhatásokat is. Néhányan arról számolnak be, hogy emiatt fémes ízt éreznek a szájukban, fülzúgást tapasztalnak, erősebb a vizelési ingerük.
Mellkas CT Budapest
A mellkasi CT vizsgálatot általában olyan betegségek esetén szokták elrendelni, ahol fontos a pontos és minél gyorsabb diagnózis. Ne várjon, foglaljon időpontot és végeztesse el a vizsgálatot sorbanállás nélkül!
Bár a mellkas CT vizsgálatot általában orvosi javaslatra szokták végezni, a felvételek elkészítéséhez nincs szükség feltétlenül beutalóra. Konzultáljon szakemberrel és ne hagyja, hogy bürokratikus akadályok álljanak az egészség útjába! Felkészült orvosainkkal, pontos eszközökkel, gyors és rugalmas megoldásokkal várjuk Önt!
Témához kapcsolódó további információk és szakrendelések az alábbi gomb kattintásával elérhetőek: