
A krónikus sebek rendkívül megterhelőek lehetnek a betegek számára, hiszen ha egy seb nem gyógyul megfelelően, az súlyos szövődményeket okozhat, és folyamatos gondozást igényel. Miért alakulhatnak ki ilyen sérülések, és hogyan történik a nehezen gyógyuló sebek kezelése?
A nehezen gyógyuló seb okai
Krónikus sebnek nevezzük azt a bőrsérülést, amely nem gyógyul, lassan gyógyul vagy gyógyul ugyan, de hajlamos a kiújulásra.
A nehezen gyógyuló seb hátterében számos ok állhat, amelyek közül a leggyakoribbak:
- a mozgásképtelenség, mikor a tartós nyomás korlátozza a véráramlást;
- a bőrfelület jelentős traumás sérülése;
- operációnál a műtéti bemetszések elfertőződhetnek és lassan gyógyulnak;
- mély égési sérülések;
- cukorbetegség vagy bizonyos érrendszeri betegségek; illetve
- bizonyos fertőzések, mint például a Buruli-fekély (Mycobacterium ulcerans)
A gennyes seb kialakulása és a sebgyógyulás akadályai
A sebgyógyulási folyamatot lassító tényezők közé tartoznak:
- Elhalt bőr (nekrózis) és az idegen anyagok akadályozzák a gyógyulási folyamatot.
- A nyílt sebben bakteriális fertőzés alakulhat ki, ilyenkor a szervezet a seb gyógyulása helyett a fertőzés ellen küzd.
- A tartós vérzés a sebszéleket távol tartja egymástól.
- A mozgásképtelen betegeknél az állandó nyomás és súrlódás miatt felfekvés alakulhat ki.
- Az egészségtelen ételek megfoszthatják a szervezetet a seb gyógyulásához szükséges tápanyagoktól, például a C-vitamintól, cinktől és fehérjétől.
- A cukorbetegség, a vérszegénység és egyes érrendszeri betegségek korlátozhatják a terület vérellátását, illetve bizonyos rendellenességek akadályozhatják az immunrendszer megfelelő működését.
- A gyulladt sebek gyógyulása az időseknél általában hosszabb ideig tart.
- A dohányzás rontja a gyógyulást és növeli a szövődmények kockázatát.
- A visszértágulat miatt fellépő korlátozott véráramlás és a duzzanat a bőr felszakadásához és tartós fekélyesedéshez vezethet.
- A levegőnek kitett sebek (például lábszárfekélyek) kevésbé gyógyulnak, mivel a gyógyulásban részt vevő különböző sejteknek nedves környezetre van szükségük.
Nehezen gyógyuló sebek kezelése
A szakorvos által javasolt kezelés a seb jellegétől, valamint a beteg korától és egészségi állapotától függ.
Sor kerülhet például:
- az elhalt bőr sebészi eltávolítására, amelyre helyi érzéstelenítésben történik;
- mély seb esetén sebészeti feltárása is szükséges lehet, a nagyméretű sebeket pedig varratokkal vagy kapcsokkal zárjuk le;
- a seb bekötése a seb típusától és súlyosságától függ, de krónikus sebek esetében az orvos többnyire nedves sebkezelést fog javasolni;
- a fertőzés és a gyulladt seb kezelésére, amely antibiotikumok és antimikrobiális kötszerek segítségével történik;
- segédeszközök, például kompressziós kötés vagy harisnya használatára;
- érsebészeti műtétre a vérellátás javítása érdekében, ha a cukorbetegség vagy más, a nem megfelelő vérellátással kapcsolatos állapotok akadályozzák a sebgyógyulást.
A fekélyes seb kezelése
A fekély leginkább érrendszeri megbetegedések, illetve a cukorbetegség szövődményeként alakul ki, amely többnyire a lábszár és lábfej környékén jelentkezik. Kezelése összetett feladat, ezért mindenképp érdemes orvoshoz fordulni vele.
A kezelés lépései:
- eltávolítjuk az elhalt szöveteket,
- megtisztítjuk a sebfelszínt,
- a fekélyt jellemzően nedves kötszerrel fedjük be, amely elősegíti a gyógyulást, illetve megóvja a sebet a sérülésektől és a kórokozóktól.

Sebkezelés otthon
A nehezen gyógyuló sebek kezelését némi öngondoskodással is támogathatja:
- Lehetőség szerint ne szedjen olyan gyógyszereket, amelyek zavarják a szervezet természetes gyógyulási folyamatát. Kérjen kezelőorvosától egy listát a rövid távon kerülendő gyógyszerekről.
- Ügyeljen a megfelelő táplálkozásra. A szervezetének egészséges ételekre van szüksége a gyógyulási folyamathoz. Részesítse előnyben a C-vitaminban gazdag ételeket, hogy támogassa a kollagén előállítását. A naponta fogyasztott friss gyümölcsök és zöldségek más, a sebgyógyuláshoz nélkülözhetetlen tápanyagokkal is ellátják a szervezetét, például A-vitaminnal, rézzel és cinkkel.
- Ne használjon fertőtlenítőket, ellenben bizonyos esetekben speciális krémek nehezen gyógyuló sebek esetén segíthetnek orvosa jóváhagyásával.
- Tornázzon rendszeresen, mert ez fokozza a véráramlást, javítja az általános egészségi állapotot és gyorsítja a sebgyógyulást. Kérdezze meg kezelőorvosát a megfelelő testmozgásra vonatkozóan.
A nehezen gyógyuló sebek kezelése szakszerű ellátást igényel, így ha krónikus panaszai vannak, keresse az Újbuda Medical Center kiváló bőrgyógyászait, és foglaljon időpontot szakorvosi vizsgálatra.