A sürgősségi fogamzásgátlás megakadályozhatja a terhességet védekezés nélküli aktus után, vagy ha az alkalmazott fogamzásgátló módszer sikertelen volt - például ha az óvszer elszakadt. Hogyan lehet hozzájutni a lehető leggyorsabban és legbiztonságosabb módon a sürgősségi fogamzásgátló tablettához?
Mikor szükséges a sürgősségi fogamzásgátlás?
A sürgősségi fogamzásgátlás a fogamzásgátlásnak az a típusa, amely a védekezés nélküli, vagy a nem megfelelő védekezés mellett történt szexuális aktus után megakadályozhatja a teherbeesést.
A sürgősségi fogamzásgátló tabletták típusai (Escapelle és ellaOne)
A sürgősségi tablettáknak, más néven esemény utáni tablettáknak két különböző típusa ismert.
- Az egyik típus levonorgesztrelt tartalmaz, a petefészkek által termelt progeszteron hormon szintetikus változatát. A tabletta bevétele megállítja vagy késlelteti a petesejt kiszabadulását a petefészekből, azaz ovulációt. Ebbe a csoportba tartozik az Escapelle esemény utáni tabletta, amely egy 72 órás tabletta, azaz a terhesség megelőzése érdekében a szexuális együttlétet követő 72 órán belül kell bevenni. Az Escapelle 75-89 százalékkal csökkentheti a teherbeesés esélyét.
- A másik típusú hormonális tabletta az ellaOne, amely uliprisztál-acetátot tartalmaz, és úgy hat, hogy módosítja a progeszteron hormon működését, késleltetve a petesejt kilökődését. Ezt a típust tartják a leghatékonyabb esemény utáni tablettának, mivel szedése után 100 nőből csak 2 lesz terhes. Az ellaOne-t a terhesség megelőzése érdekében a szexuális együttlétet követő 120 órán belül kell bevenni.
Tudnivalók a sürgősségi fogamzásgátló tablettákról
- A sürgősségi tabletták a védekezés nélküli szexuális aktust követő 24 órában a leghatékonyabbak, a nemi betegségek ellen viszont nem védenek.
- Sem a 120 órás, sem a 72 órás esemény utáni tabletta a már kialakult terhességet nem szakítja meg!
- A sürgősségi fogamzásgátló használata után a terhesség megelőzése érdekében továbbra is alkalmazni kell a szokásos fogamzásgátló módszereket, a sürgősségi fogamzásgátlót ugyanis nem szabad rendszeresen használni.
- Ha a páciens potenciálisan szexuális úton terjedő fertőzéseknek is ki volt kitéve, fontos teljes STI-panelt készíttetni, amely általában magában foglalja a hüvelyváladék vizsgálatát gonorrheára, klamídiára és trichomoniázisra, de tartalmaz olyan vérvizsgálatot is, amely HIV, szifilisz és genitális herpesz kimutatására szolgál.
- Ismerje meg az esemény utáni tabletta mellékhatásait
- Tudjon meg többet arról, mikor nem hat az esemény utáni tabletta
Az esemény utáni tabletta felírása az Újbuda Medical Centernél
A sürgősségi fogamzásgátlás nem alkalmas a nem kívánt terhesség megelőzésére rendszeres jelleggel, csak kivételesen, váratlan helyzetekben szabad használni, mivel hosszú távon vérzés- illetve cikluszavart okozhat. Magyarországon csak orvos írhatja fel ezeket a tablettákat, sürgős esetekben, például hétvégén sürgősségi fogamzásgátló ambulancián vagy telemedicinális konzultáció keretében.
Esemény utáni tabletta vény nélkül is kapható?
Magyarországon a sürgősségi fogamzásgátló készítmények vénykötelesek, mivel ezek a sürgősségi fogamzásgátló tabletták betegbiztonsági kockázattal járhatnak, biztonságosságuk pedig csak orvosi és gyógyszerészi ellátás mellett garantálható. Ha valakinek két hónapon belül kétszer is szüksége lenne ezekre a szerekre, annak mindenképp érdemesebb a rendszeresen szedendő fogamzásgátló készítményeket választania.
Az esemény utáni tabletta ára
A gyógyszer hozzávetőleg 7–8 ezer forintba kerül, amelyen felül még az online konzultáció díját kell még megfizetni, hogy a páciens minél előbb hozzájuthasson a vényköteles tablettához, amennyiben a lakhely szerint illetékes nőgyógyász vagy a háziorvos nem elérhető.
Tipp: Szeretne többet tudni az Újbuda Medical Center esemény utáni tabletta telemedicinális konzultációjáról? Olvassa el útmutatónkat, amelyben tájékoztatjuk a szükséges tudnivalókkal kapcsolatban.