A fájdalmas és duzzadt tályogok a test bármely pontján megjelenhetnek. Hogyan alakulnak ki ezek a kellemetlen elváltozások, és mit kell tudni a tályog kezelése kapcsán?
Hogyan alakul ki a tályog?
A tályog a bőrfelszínen, a bőr alatt, illetve a bőr mélyebb szöveteiben, valamint egyéb szövetekben keletkező üreg, amely általában tele van gennyel.
A tályog a test bármely részén megjelenhet, de leggyakrabban:
- a háton,
- az arcon,
- a mellkason,
- az alhason, illetve
- a fenéken fordul elő.
Ezen felül ismert még a gáttáji tályog, illetve végbéltályog is, de a foggyökereknél, a hasban, illetve például a tüdőben és a májban is kialakulhat.
Amikor a bőr védőgátja sérül, akár kisebb trauma vagy karcolás következtében,
- a baktériumok bejuthatnak a bőrbe, és tályog alakulhat ki, ahogy a szervezet védekező mechanizmusa megpróbálja elpusztítani ezeket a baktériumokat a gyulladásos reakcióval,
- de egy verejték- vagy faggyúmirigy elzáródása, vagy egy szőrtüsző, illetve egy már meglévő ciszta is kiválthat tályogot.
A tályog tünetei
A bőrtályog jelei a következők lehetnek:
- duzzanat a bőr alatt, amelyet keménynek érezhet;
- fájdalom, érzékenység, valamint melegség és bőrpír az érintett területen;
- genny felgyülemlése a bőr alatt;
- láz;
- rossz közérzet.
Mindenképp forduljon orvoshoz, ha a tályog
- nagyobb, mint 1 cm;
- növekszik vagy fájdalmasabbá válik;
- a végbél vagy az ágyék területén vagy annak közelében van;
- láza van;
- vörös csíkokat észlel, ami azt jelentheti, hogy a fertőzés továbbterjed.
A tályog kezelése
A kis bőrtályog természetes módon kifakadhat, vagy egyszerűen összezsugorodhat, kiszáradhat és kezelés nélkül is eltűnhet. A tályog kezelése kenőccsel, illetve meleg borogatással is történhet. A nagyobb tályogokat azonban antibiotikummal kell kezelni a fertőzés megszüntetéséhez, de az is előfordulhat, hogy a gennyet ki kell üríteni a tályog kinyomásával.
A tályogműtét menete
A tályogműtétet többnyire helyi érzéstelenítésben végezzük.
- A bemetszés elvégzése előtt orvosa megtisztítja és sterilizálja az érintett területet, majd bemetszést ejt a tályog fölött a bőrön keresztül.
- Ezután lecsapolja a tályogból a gennyet.
- Miután a genny kiszivárgott, orvosa steril sóoldattal kitisztítja az üreget.
- A tályogot nyitva hagyja, de sebkötözővel borítja, amely az eljárás után keletkező további gennyet felszívja.
- Mélyebb vagy nagyobb tályog esetén szükség lehet drén elhelyezésére, amely segít nyitva tartani a tályogot, és segít felszívni a gennyet vagy vért a gyógyulási folyamat során.
- Orvosa a gennyből mintát küldhet laboratóriumba tenyésztés céljából, hogy megállapítsa a bakteriális fertőzés okát.
Mennyi idő alatt gyógyul a tályog?
A tályog gyógyulási ideje a fertőzés helyétől és súlyosságától függ. A tályog utáni seben lévő kötésnek néhány napig vagy különösen nagy vagy mély tályog esetén akár egy hétig is a helyén kell maradnia. A beavatkozás után egy-két napig számíthat némi gennyürülésre.
Orvosa antibiotikum-terápiát is felírhat, hogy segítsen a szervezetnek leküzdeni a kezdeti fertőzést és megelőzni a későbbi gyulladásos folyamatokat. Néhány napig fájdalomcsillapító gyógyszerekre is szükség lehet. A kötés, illetve a drén eltávolítása után a kontrollvizsgálat során orvosa megvizsgálja a sebet. Ha minden rendben van, megmutathatja, hogyan kell a továbbiakban a sebet ápolni.
A tályog kezelése szakszerű ellátást igényel, keresse az Újbuda Medical Center kiváló bőrgyógyászait, és foglaljon időpontot szakorvosi vizsgálatra.