Témához kapcsolódó további információk és szakrendelések az alábbi gombok kattintásával elérhetőek:
A vesekő az egyik legrettegettebb szó, ha betegségről beszélünk. Szinte mindenkinek van egy rémtörténete arról, mennyire fájdalmas a kő távozása és mennyi betegséget okozhat, ha kezeletlenül hagyjuk a jelenséget. De vajon mit lehet tenni, hogy elkerüljük a bajt? Tényleg csak a műtét és a “zúzás” a megoldás, vagy az életmódváltás segíthet? Létezik vesekő diéta? Cikkünkben ezt a témát járjuk körül.
Mi a vesekő?
A vesekő ásványi anyagokból és sókból álló lerakódás. Nem csak a vesében, hanem a húgyvezetékben és húgyhólyagban is kialakulhat. Sajnos sokszor csak akkor észlelik, mikor már panaszokat okoz. A vesekövesség tünete lehet az erős, vesetáji fájdalom, a kő ürülésekor a húgyvezeték éles, görcsös, csikaró fájdalma, a véres és/vagy nehezen ürülő vizelet, a láb, a végtagok megduzzadása, az ödémásság, a szervezet vízvisszatartása is.
A vesekőnek négy nagyobb fajtáját különböztetjük meg:
- A csisztinkő az egyik legritkábban panaszt okozó vesekő-fajta. A kövek aprók maradnak, gyógyszeres kezelés és életmódváltás segítségével akár feloldódva is képesek távozni a szervezetből.
- Az urátkő általában a köszvénnyel társulva alakul ki akkor, amikor a szervezetben magas a húgysav szintje. Gyógyszerekkel és diétával kezelhető. A kövek részben oldhatóak lehetnek.
- A struvitkő többnyire azoknál alakul ki, akik hajlamosak a húgyúti fertőzésre.
- A kalciumkő akkor alakul ki, ha magas a szervezet kalicumszintje. Sokszor jelentkezik pajzsmirigy betegeknél, felszívódási zavarban szenvedőknél.
A vesekő kialakulásának megértése
A néphit úgy tartja: a vesekő a sok só és a kevés folyadék fogyasztása miatt képződik. Ez csak részben igaz: a vesekő megelőzése valóban lehetséges a folyadékfogyasztás növelésével, a sószegény diéta pedig támogathatja a gyógyszeres kezelést, de önmagukban nem a só és víz felelősek a betegség kialakulásáért.
A magas oxalát tartalmú ételek fogyasztása például nagyon sokat ronthat a helyzeten. Ilyen étel a sóska és a spenót is, de ebbe a csoportba tartozik az erős kávé, a kakaó és a tea is. A modern életünkben az oxálsav tartalmú ételek és italok nagyon könnyen hozzáférhetők, így előfordulhat, hogy egészséges életmód mellett is túl sokat viszünk be ezekből a szervezetünkbe.
A vesekő kialakulásának kockázatát tovább növeli a túlsúly és a mozgásszegény életmód. A mellékpajzsmirigy-betegségek és a gyulladásos állapotok szintén kockázati tényezőt jelentenek, de vannak olyan gyógyszerek is, amelyek növelhetik a kőképződés esélyét.
Vesekő megelőzése: étrendi ajánlások
A vesekő ellen célszerű védekezni, mert akinél egyszer kialakul ez az állapot, annál nagyobb valószínűséggel többször is megjelenik a betegség – például spontán kőürülés, veseroham formájában.
Az, hogy mit igyunk vesekő esetén vagy milyen ételek fogyasztását kerüljük, nagymértékben függ attól is, nálunk mi a fő kockázati tényező. Amennyiben úgy gondoljuk, hogy hajlamosak lehetünk a vesekövességre, érdemes ügyelni a folyadékbevitelre – lehetőleg tiszta víz formájában. Jó, ha kerüljük az magas oxalát tartalmú ételeket, illetve csökkentjük a vöröshúsok, a füstölt ételek és az érlelt sajtok fogyasztását. A semlegesebb ízű zöldségek koffeinmentes teák nagyon sokat segíthetnek, hogy ne alakuljon ki több kő a szervezetünkben.
Kalcium-oxalát vesekő diéta
A kalcium-oxalát okozta vesekövek akár már egészen fiatal korban kialakulhatnak, mert az életmód itt nagy szerepet játszik. Az kalcium-oxalát vesekő diéta esetén a fő cél az oxalát kerülése.
- Érdemes elhagyni az üdítőitalok fogyasztását (elsősorban a különböző kólafélékét), majd a kávét és a fekete- és zöld teát. Ezek után kerülendők az oxalát tartalmú gyümölcsök és zöldségek, például a málna és a spenót.
- A cukorfogyasztás szintén hozzájárulhat ahhoz, hogy oxálsav alakuljon ki a szervezetben, így később a cukor mennyiségének fokozatos csökkentése is javasolt.
- A C-vitamin bevitel segíti a vesekövesség megelőzését, így akár nagy dózisban, orvossal konzultálva is érdemes lehet szedni.
Húgysavkövek étrendi kezelése
A húgysavkő diéta nagyon hasonló a kalcium-oxalát okozta vesekövek esetén alkalmazott diétával, azzal a kivétellel, hogy itt a húgysavszint emelkedését okozó ételeket is célszerű mellőzni. Ezek döntően a magas purintartalmú ételek, például a zsíros húsok, halak, belsőségek. Nagyon sok purin található a kocsonyában, a füstölt ételekben és a húslevesekben is. Szintén célszerű kerülni az alkoholt és az édességeket is.
A purinszegény diétában nagy a szerepe a zöldségfogyasztásnak – ez alatt főleg a gyökérzöldségeket értjük, a hüvelyeseket, spárgát, karfiolt csak módjával szabad használni a konyhában. A rizs, a gomba és burgonya viszont kifejezetten javasoltak – ezek jól telítenek és nem emelik a húgysav szintjét.
Vesekő mintaétrend és étrendi tippek
Egységes vesekő diéta nem létezik, mert minden esetben figyelembe kell venni az egyén egyéb betegségeit, illetve a vesekő kialakulásának okát. Ideális vesebarát étrendet azonban tarthatunk. Egy napi étkezés ilyen esetben például így nézhet ki:
- Reggeli: 2 db főtt tojás puffasztott rizsszelettel és vajjal, erőteljes sózás helyett zöldfűszerekkel, 100% zöldséglé vagy ásványvíz
- Tízórai: Lágysajtos szendvics teljes kiőrlésű kenyérből, csalántea
- Ebéd: Zöldségleves, rántott cukkini forrólevegős sütőben sütve törtkrumplival, joghurtos öntettel
- Uzsonna: sovány joghurt teljes kiőrlésű kiflivel
- Vacsora: csőben sült zöldségek joghurtos öntettel, kakaó helyett szentjánoskenyérpor-itallal
A folyadékbevitel szerepe a vesekő diétában
A vesekő oldása sajnos csak nagyon ritkán, az esetek 5%-ában lehetséges. A bőséges folyadékfogyasztás azonban segíthet a kövek megelőzésében, illetve lehetővé teszi, hogy a kövek addig távozzanak, amíg még apró méretűek. Felnőttkorban az ajánlott folyadékbevitel átlagosan 2-2,5 liter naponta, de kánikulában, fizikai megerőltetés esetén ez a szám sokkal magasabb lehet. Ennyit kevesen isznak – így célszerű a folyadékot “elrejteni” a nap során:
- Fogyasszunk leveseket, friss zöldségturmixokat (vízzel hígítva).
- Tartsunk a kezünk ügyében szénsavmentes ivóvizet!
- Étkezés előtt fél órával fogyasszunk nagyobb adag folyadékot, például gyógyteát, hígított gyümölcslevet – ezzel csökkenthetjük az éhségérzetet.
Vesekövek és a túlsúly: kapcsolat és tanácsok
A túlsúly megterheli a szervezetet. A jelentős súlytöbblet a testen belüli egyensúly felborulását jelzi, ezért célszerű minél előbb megszabadulni a kilóktól. Szerencsére a vesekő diéta általában a kilók csökkenését is magával hozza. Amennyiben túlsúlyban szenvedünk, érdemes az ételek összetételén túl a napi kalóriabevitelre is figyelni. Amennyiben már tartható és komfortos vesekő diétát sikerült kialakítani, de még további súlyvesztés a cél, rengeteget segíthet, ha tisztázzuk a lassú fogyáshoz szükséges kalóriaigényt. Vesekövesség esetén a túlzottan gyors (heti 1 kg-nál intenzívebb) fogyás nem javasolt, mert ez is komplikációt okozhat.
Vesekőzúzás utáni diéta: hogyan táplálkozzunk?
Vesekőzúzás után érdemes olyan étrendet kialakítani, amely mérsékli a szervezetben kialakuló gyulladásos folyamatok esélyét. Ez szintén magába foglalja a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztását, ami segíti a vesék tisztulását. A magas oxalát tartalmú ételeket ki kell zárnunk (spenót, dió, sós és zsíros ételek). A friss gyümölcsök és zöldségek, a teljes kiőrlésű gabonák és a sovány fehérjék segítenek a felépülésben és a jövőbeni kövek kialakulásának megelőzésében.
Ha vesekővel küzd, jelentkezzen szakértői konzultációnkra, ahol megtervezhetjük a legmegfelelőbb kezelést Önnek. Foglaljon időpontot most, és tegyen egy lépést a fájdalommentes jövő felé!
Témához kapcsolódó további információk és szakrendelések az alábbi gombok kattintásával elérhetőek: