
Crohn betegség okai, tünetei, és diagnózis
A Crohn betegség egy gyulladásos bélbetegség, amely gyakran okoz hasi fájdalmakat, véres székletet és más emésztési problémákat. Bár a betegség okai még mindig nem teljesen ismertek, a genetikai tényezők és az irritábilis bél szindróma közrejátszhatnak a kialakulásában. Lassan kialakuló, de tartós panaszokat okozó krónikus betegség. Az enyhe Crohn betegség kezelhető, ha időben felismerik és megfelelően kezelik, így fontos, hogy tudjuk a betegség tüneteit és a diagnózis felállításához szükséges lépéseket.
Crohn betegség tünetei
A Crohn betegség( Inflammatory bowel disease, IBD) tünetei változóak lehetnek, attól függően, hogy hol található a gyulladás a bélrendszerben.A betegsés tünetei felléphetnek hirtelen, vagy fokozatosan is. Az alábbiakban felsoroljuk a leggyakoribb tüneteket:
- Hasi fájdalom és görcsök
- Véres széklet
- Fogyás
- Étvágytalanság
- Gyengeség és fáradtság
- Hasmenés
- Felszívódási zavar
- Végbélsipoly
- Láz
- Vérszegénység
A betegség kezdetben sokszor kevés tünettel jár, akár évekig tartó hasi fájdalom, időszakosan előforduló hasmenés előzi meg mire kialakul a diagnózis. Étkezések után előfurduló alhasi fájdalom főképp az alhas jobb oldalán jelentkezik fájdalom. Kezdetben hőemelkedéssel, fogyással, étványtalansággal jár a betegség.
Crohn betegség vérkép
A Crohn betegségben szenvedők vérképe eltérhet a normálistól. A betegség aktív fázisában gyakrann jelentkezik magasabb fehérvérsejtszám és alacsonyabb vörösvérsejtszám. Emelett nőhet a gyulladási markerek (CRP és SED) szintje is. Két vérvizsgálat segítségével bizonyos antitestek jelenlét vagy hiánya állapítható meg, amelyek segítségével esetenként eldönthető, hogy a gyulladásos betegségek melyik típusa áll fenn önnél. A vizsgálat azonban önmagában nem elég, mivel nem mindenkinél alakulnak ki.
Vékonybél gyulladás tünetei
A Crohn betegség gyakran érinti a vékonybél utolsó szakaszát is, így fontos ismerni a vékonybél gyulladás tüneteit is, amely lehet az étvágytalanság, hasmenés, fájdalom a has alsó részén, émelygés és hányás, súlyvesztés.
Crohn betegség okai
A Crohn-betegséget autoimmun okokra vezetik vissza. Bár a betegség pontos okai nem ismertek, azonban bizonyos tényezők hozzájárulhatnak a kialakulásához. A betegség kialakulása genetikai és környezeti tényezők valamint az IBS öszjátékának következménye lehet. A Colitis ulcerosa és más hasonló betegségek is növelis a Crohn betegség kockázatát.
Crohn betegség diagnózisa
A Crohn betegség diagnózisa általában nem egyszerű feladat, mivel a tünetek sok más betegséggel is összetéveszthetőek. A diagnózi felállításához általában szükséges a beteg átfogó kivizsgálása, amely magába foglalja a betegség klinikai tüneteinek részletes felmérését, valamint a vékonybél és vastagbél vizsgálatát is.
A diagnózis felállításának egyik legfontosabb eszköze a kolonoszkópia, amely során az orvos megvizsgálja a vastagbelet, és a bél nyálkahártyájából vesz mintát. Emelett fontos szerepe van a vékonybél endoszkópiának is, amely során a vékonybéll utolsó szakaszát is meg lehet vizsgálni. A diagnózis felállításához továbbá fontos a vérkép elemzése, amely segít az esetleges gyulladásos folyamatokat felismerni. A véres széklet is utalhat a betegségre, de ez önmagában nem elegendő a diagnózis felállításához.
Az orvosok az utóbbi években az ún. kapszulás endoszkópiát használják, amely során a betegek lenyelnek egy kamerával ellátott kapszulát, amely átmegy az egész emésztőrendszeren. Ez a vizsgálat lehetővé teszi az orvosok számára, hogy a legkisebb elváltozásokat is felfedezzék a bél falán. Ezek mellett szükség van a diagnózis felállításához MR vagy CT enterográfiás vizsgálatra is amit intézményünkben megtalálnak.
A Crohn betegség kezelése
A Crohn betegség kezelése általában az enyhébb tünetek esetén diétával és életmódváltással kezdődik. Fontos, hogy a beteg kerülje azokat az élelmiszereket, amelyek fokozhatják a tüneteket, és mellőzze a stresszt. Ha a diéta és az életmódváltás nem hoz eredményt, az orvosok általában gyulladáscsökkentő gyógyszereket írnak fel, amelyek segítenek a betegek tüneteinek enyhítésében. A Crohn betegség súlyosabb eseteiben azonban műtére is szükség lehet, pédául akkor, ha a bél falában szűkület, fistula vagy bélfal áttörés alakul ki. Ilyenkor a cél a szövődmények eltávolítása, a bél megóvása és a tünetek enyhítése.
Ha a fenti tünetek bármelyikét tapasztalja, fotnos, hogy minél hamarabb keresse fel a belgyógyászati szakrendelésünket, az Újbuda Medical Centerben. A korai diagnózis és a megfelelő kezelés növelheti az esélyét a tünetek enyhítésére és a szövődmények megelőzésére. Ha genetikai tényezők miatt fokozott kockázata van a Crohn betegség kialakulására, érdemes rendszeresen ellenőriztetni egészségi állapotát, és figyelni a tünetekre.
Foglaljon időpontot online a belgyógyászati szakrendelésünkre vagy hívjon minket a +36 1 550 7 550 -es telefonszámon és fedezze fel teljes körű belgyógyászati kezeléseinket és éljen egészségesebb életet!